Dostupni linkovi

Putin stigao u Mongoliju, članicu međunarodnog suda koji je za njim izdao nalog za hapšenje


Vladimir Putin po dolasku u Mongoliju, 2. septembar 2024.
Vladimir Putin po dolasku u Mongoliju, 2. septembar 2024.

Ruski predsednik Vladimir Putin stigao je 2. septembra u zvaničnu posetu Mongoliji koja je, kao članica Međunarodnog krivičnog suda (ICC), obavezna da ga uhapsi po poternici tog suda.

Zvanična poseta, tokom koje će se 3. septembra sastati s mongolskim liderom Uhnaginom Hurelsuhom, prva je Putinova poseta nekoj zemlji članici ICC otkako je pre skoro 18 meseci izdat nalog za njegovo hapšenje pod optužbom za ratne zločine u Ukrajini.

Ukrajina je pozvala Mongoliju da uhapsi Putina i izruči ga sudu u Hagu. Portparol Putina Dmitrij Peskov rekao je prošle nedelje da Kremlj nije zabrinut zbog toga.

Članovi Međunarodnog suda dužni su da pritvore osumnjičene, ako je izdat nalog za hapšenje, ali Sud nema nikakav mehanizam kojim bi ih na to primorao.

Putin i mongolski lider 3. septembra će prisustvovati proslavi pobede sovjetskih i mongolskih trupa nad japanskom vojskom 1939. godine.

Mongolija, slabo naseljena zemlja između Rusije i Kine, u velikoj meri zavisi od Rusije za gorivo i struju, a od Kine za ulaganja u svoju rudarsku industriju.

Iako se Putin suočio s međunarodnom izolacijom zbog invazije na Ukrajinu, prošlog meseca je posetio Severnu Koreju i Vijetnam, a u protekloj godini je dvaput posetio Kinu, podseća AP.

Human Rights Watch (HRW) je 2. septembra izdao saopštenje pozivajući Mongoliju da odbije ulazak ili uhapsi Putina.

"Mongolija bi prkosila svojim međunarodnim obavezama kao članica ICC-a ako dozvoli [Putinu] da posjeti, a da ga ne uhapsi", rekla je Maria Elena Vignoli, viši savjetnik za međunarodno pravo u HRW-u.

Ruski opozicioni politički aktivist Vladimir Kara-Murza, koji je prošlog mjeseca pušten iz ruskog zatvora u velikoj razmjeni zatvorenika između Rusije i Zapada, izjavio je takođe da mongolske vlasti "moraju uhapsiti" Putina tokom njegove posjete toj istočnoazijskoj zemlji.

Kremlj je 30. avgusta saopštio da "nema brige" oko putovanja, dodajući da je Rusija imala "divan dijalog sa našim prijateljima iz Mongolije".

U decembru 2023., sudija Erdenebalsuren Damdin iz Mongolije izabran je za sudiju ICC-a.

Ukrajina je 30. avgusta takođe pozvala Mongoliju da uhapsi Putina.

Rusija ne priznaje jurisdikciju ICC-a.

Prema Rimskom statutu, od svake od 124 države članice ICC-a bi se očekivalo da provede nalog za hapšenje ukoliko Putin posjeti njihovu teritoriju.

Međutim, ICC nema alate da osigura implementaciju sporazuma i oslanja se na saradnju svojih država članica u sprovođenju naloga za hapšenje.

Početkom avgusta je meksički predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador odbio zahtjev Ukrajine za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina ako bude prisustvovao inauguraciji novoizabrane predsjednice Claudije Sheinbaum 1. oktobra. Zahtjev za hapšenje uputila je ukrajinska ambasada u Meksiku.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG