Dostupni linkovi

Pretnje smrću naučniku posle teksta o rudarenju litijuma u Srbiji


Protest protiv eksploatacije litijuma u Srbiji, Beograd, 10. avgust 2024.
Protest protiv eksploatacije litijuma u Srbiji, Beograd, 10. avgust 2024.

Aleksandar Matković, naučni saradnik Instituta ekonomskih nauka u Beogradu, dobio je pretnje smrću nekoliko dana nakon objavljivanja teksta o litijumu na sajtu lista Danas, javio je portal 021 iz Novog Sada.

Navodi se da su pretnje stigle sa tri telefonska broja preko aplikacije Telegram.

"Jedna od njih napisana je na nemačkom jeziku. U njoj se pominje ubistvo i mog mlađeg brata i nalaže da se povučem iz javnosti ukoliko želim da nastavim da dišem i pišem“, rekao je Matković.

Dodao je da je slučaj prijavljen policijskom odeljenju za visokotehnološki kriminal.

Matković je u Danasu objavio lični stav u tekstu u kom je u pitanje doveo najave o velikoj ekonomskoj koristi Srbije od rudarenja litijuma.

Novi talas protesta protiv planova za rudarenje litijuma u Srbiji počeo je 28. juna u Loznici, gradu na zapadu zemlje, gde je u regionu Jadar vlast predsednika Aleksandra Vučića najavila otvaranje rudnika britansko-australijske kompanije Rio Tinto.

Od tada su u pedesetak gradova Srbije održani protesti građana koji se protive eksploataciji litijuma i bora zbog, kako kažu ekološke organizacije, velikog rizika po životnu sredinu.

Ne tim okupljanjima dominirale su poruke "Nećete kopati" i "Rio Tinto marš iz Srbije".

Poslednji protest održan je u Beogradu 10. avgusta posle kog su zbog blokada saobraćajnica uhapšena trojica ekoloških aktivista i osuđeni na zatvor od mesec i više dana. Posle reakcija dela javnosti i stručnjaka za pravo pušteni su da se brane sa slobode.

Do serije protesta došlo je posle odluke Vlade Srbije 16. jula da nastavi sa projektom izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je ista vlada stopirala 2022. godine.

Vlada Srbije u Beogradu je 19. jula sa Evropskom unijom potpisala "Memorandum o kritičnim sirovinama" koji predviđa proizvodni lanac od kopanja litijuma u Jadru do proizvodnje baterija za električna vozila.

XS
SM
MD
LG