Dostupni linkovi

Godinu nakon ubistva, porodica novinarke Al-Jazeere još čeka pravdu


Mural posvećen ubijenoj novinarki Shireen Abu Akleh na Zapadnoj obali, jul 2022.
Mural posvećen ubijenoj novinarki Shireen Abu Akleh na Zapadnoj obali, jul 2022.

Godinu dana nakon što je novinarka Al Jazeere Shireen Abu Akleh ubijena dok je izvještavala o napadu izraelske vojske, porodica i prijatelji kažu da njene ubice tek trebaju biti pozvane na odgovornost.

Abu Akleh, jedna od najprepoznatljivijih novinara koja je izveštavala sa teritorije pod okupacijom Izraela, ubijena je 11. maja 2022. tokom izraelske racije u gradu Dženin na Zapadnoj obali.

Nakon što je nekoliko puta promenila svoju verziju onoga što se dogodilo, izraelska vojska je rekla da je Abu Akleh, koja je nosila jasno obeležen zaštitni prsluk i šlem, verovatno nenamerno pogodio izraelski vojnik, ali da je mogla da bude pogođena i sa palestinske strane.

Svedoci su rekli da nije bilo palestinskih boraca koji su pucali u oblasti gde je Abu Akleh stajala, a njena porodica i palestinski zvaničnici veruju da su je izraelske snage namerno ubile.

"Ubice Shireen su slobodne, nisu odgovarale. Ništa nije učinjeno da ih odvrati od napada na novinare i da ih ubiju na isti način“, rekao je novinar Najvan Simri, koji je bio blizak prijatelj Abu Akleh.

U izveštaju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ) utvrđeno je da niko nije optužen ni proglašen odgovornim za smrt najmanje 20 novinara ubijenih u napadima Izraela u poslednje dve decenije.

"To je deo obrasca reagovanja koji je izgleda dizajniran da izbegne odgovornost“, rekao je Robert Mahoni, direktor specijalnih projekata CPJ-a i jedan od urednika izveštaja.

Rušenje nebodera u Gazi
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00


Izrael insistira da njegovi vojnici namerno ne gađaju novinare i odbio je da identifikuje vojnika koji je verovatno pucao u Abu Akleh.

Naftali Benet, koji je bio premijer Izraela kada je Abu Akleh ubijena, rekao je prošle nedelje da vojnike ne treba krivično goniti kada se civili ne ubijaju namerno.

"Ako je bitka u toku i postoji kolateralna šteta koja nije namerna, onda ne. U suprotnom, svezali biste ruke vojnicima", rekao je on.

Smrt Abu Akleh izazvala je međunarodnu osudu, posebno nakon što je izraelska policija fizički napala ožalošćene na njenoj sahrani u Jerusalimu.

Bila je jedna od 191 Palestinca koje su ubile izraelske snage i jevrejski doseljenici 2022. godine, prema podacima Ujedinjenih nacija.

Valid Omari, šef biroa Al Jazeere u Jerusalimu, rekao je da je mreža podnijela zvaničan zahtjev Međunarodnom krivičnom sudu za istragu pucnjave, dodajući da su prepreke procesuiranju odgovornih "političke".

Desetine ljudi su se u nedelju, 7. maja, okupile u rimokatoličkoj crkvi u Jerusalimu da obeleže prvu godišnjicu njenog ubistva.

XS
SM
MD
LG