Dostupni linkovi

Njemačka će prepoloviti vojnu pomoć Ukrajini


Njemački kancelar Olaf Scholz i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rukuju se na konferenciji za novinare u Berlinu, Njemačka, 16. februara 2024.
Njemački kancelar Olaf Scholz i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rukuju se na konferenciji za novinare u Berlinu, Njemačka, 16. februara 2024.

Nakon višesedmičnih prepirki unutar trostranačke koalicije kancelara Olafa Scholza, njemačka vlada usvojila je nacrt budžeta za 2025. godinu, što je bio kritičan korak ka rješavanju ekonomskih i sigurnosnih izazova zemlje.

Budžetom je izdvojeno 75,3 milijarde eura za ciljeve NATO-a za odbranu, ali su prepolovljena sredstva za Ukrajinu.

Ipak, moguća pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima, koji je signalizirao da će povući pomoć Vašingtona Ukrajini, mogla bi natjerati Berlin da poništi svoju odluku, pišu svjetski mediji.

Pogled na zamrznutu rusku imovinu

Njemačka planira prepoloviti svoju vojnu pomoć Ukrajini sljedeće godine, uprkos zabrinutosti da bi se američka podrška Kijevu mogla smanjiti ako se republikanski kandidat Donald Trump vrati u Bijelu kuću, izvijestio je Reuters.

Prema nacrtu budžeta za sljedeću godinu, njemačka pomoć Ukrajini bit će smanjena sa oko osam milijardi eura u 2024. na četiri milijarde eura 2025. godine.

Njemačka se nada da će Ukrajina moći podmiriti većinu svojih vojnih potreba sa 50 milijardi dolara kredita iz prihoda od zamrznute ruske imovine koje je odobrila Grupa sedam, te da sredstva namijenjena za naoružanje neće biti u potpunosti iskorištena.

Finansiranje Ukrajine osigurano je u doglednoj budućnosti zahvaljujući evropskim instrumentima i kreditima G7, rekao je njemački ministar finansija Christian Lindner 17. jula na konferenciji za novinare.

Reuters podsjeća da su čelnici Evropske unije (EU) podržali ideju Vašingtona o osigranju više sredstava za Ukrajinu od kamata zamrznute ruske imovine djelimično zato što to smanjuje šansu da Ukrajina ostane bez pomoći ako se Trump vrati u Bijelu kuću.

Dodatnu zabrinutost među evropskim liderima izazvala je vijest da je Trump za svog kandidata za potpredsjednika izabrao senatora J. D. Vancea, koji se protivi vojnoj pomoći Ukrajini i koji je upozorio da će Evropa morati manje da se oslanja na Sjedinjene Države u odbrani kontinenta.

Trump je, ističe Reuters, izazvao žestoke kritike zapadnih zvaničnika jer je sugerisao da neće zaštititi zemlje koje nisu uspjele da ispune ciljeve transatlantskog vojnog saveza za odbranu.

Zalihe njemačkih oružanih snaga, koje su već iscrpljene decenijama nedovoljnog ulaganja, dodatno su iscrpljene slanjem zaliha oružja Kijevu. Berlin je do sada Kijevu donirao tri jedinice protuzračne odbrane Patriot, više nego bilo koja druga zemlja, čime je broj sistema Patriot u Njemačkoj smanjen na devet.

S druge strane, njemačka koalicija lijevo orijentiranih Socijaldemokrata, pro-biznis liberala i Zelenih nastojala je da ispoštuje cilj NATO-a o potrošnji, ističe Reuters, dodajući da iako će vojna pomoć Ukrajini biti smanjena, Njemačka će ispuniti cilj NATO-a da potroši dva posto BDP-a na odbranu 2025. godine, sa ukupno 75,3 milijarde eura.

Moguća promjena kursa

Njemačka, koja je prevazišla svoje prvobitno oklijevanje da podrži Ukrajinu i postane njen najveći evropski dobavljač vojne pomoći, izgleda spremna da promijeni kurs, napisao je Politico uz ocjenu da odluka njemačkih lidera oko smanjenja pomoći Kijevu dolazi u trenutku kada pobjeda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima izgleda sve vjerovatnija.

Odluka je saopštena u srijedu, 17. jula, nakon višesedmičnih pregovora gdje su se koalicioni pratneri prepirali oko toga kako finansirati povećanje socijalnih programa i klimatskih inicijativa bez kršenja njemačkih pravila duga.

To što su čekali do posljednjeg dana redovnog poslovanja prije nego što veći dio političkog Berlina ode na ljetne praznike sugeriše da su bili itekako svjesni političke osjetljivosti tog poteza, ukazuje Politico dodajući da će se to u Kijevu vjerovatno smatrati dodatnim dokazom da Njemačka previše obećava i nedovoljno pruža pomoć.

Scholzova vlada odugovlači s pružanjem pomoći Ukrajini od početka ruskog napada, naglašava briselski postal dodajući da je to izazvalo i podsmijeh zbog ponude slanja šljemova nekoliko sedmica prije ruske invazije.

"Mnoga obećanja kancelara i njegovog ministra odbrane da će nastaviti da podržavaju Ukrajinu ispostavljaju se kao šuplje fraze", rekao je za Politico Ingo Gadechens, poslanik iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU) desnog centra.

S druge strane, naglašava Politico, Berlin je učinio više za Ukrajinu od bilo koje druge evropske zemlje. Pored hiljada artiljerijskih granata i oklopnih vozila, vlada je pružila značajnu pomoć za protuzračnu odbranu i druge sisteme.

Scholz u više navrata hvalio njemačku pomoć Ukrajini i vršio pritisak na druge evropske zemlje da učine više, posebno pošto se reizbor Donalda Trumpa u SAD čini sve vjerovatnijim, a Evropa se suočava sa zastrašujućom perspektivom da će morati sama da finansira i naoruža Ukrajinu.

Međutim, ukazuje Politico, pobjeda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima, koji je signalizirao da će povući pomoć Vašingtona Ukrajini, mogla bi natjerati Berlin da poništi svoju odluku.

Jačanje njemačke ekonomije i sigurnosti

Njemačka vlada "semafora", koju čine Socijaldemokratska partija (SPD), Zeleni i Slobodna demokratska partija (FDP), ima za cilj jačanje ekonomije, održavanje socijalnih beneficija i jačanje sigurnosti, ističe Euronews, dodajući da je budžet za narednu godinu specifičan po ambicioznom investicionom planu i strateškoj alokaciji sredstava za jačanje njemačke odbrambene i socijalne infrastrukture.

Budžetom se postavlja ukupna granica potrošnje od 481 milijardu eura, uključujući rekordnih 78 milijardi eura za investicije i neto zaduživanje od 43,8 milijardi eura.

Budžet, koji je odobrio kabinet kancelara Scholza, predviđa srednjoročno finansijsko planiranje do 2028. godine, što se poklapa sa istekom specijalnog fonda oružanih snaga koji je dizajniran da ispuni ciljeve minimalne potrošnje NATO-a.

Ministarstvo odbrane, predvođeno Borisom Pistoriusom iz SPD-a, dobit će dodatna finansijska sredstva, što će Njemačkoj omogućiti da premaši NATO-ov cilj za odbranu od dva posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) sa izdvajanjem od 75,3 milijarde eura.

Sigurnosne agencije, uključujući federalnu policiju i carinu, dobit će od skoro milijardu eura subvencija.

U budžetu je naglašena i podrška porodicama sa povećanim beneficijama za brigu o djeci i višim dodatkom za djecu za zaposlene roditelje sa niskim primanjima. Budžetom je takođe planirano oko 23 milijarde eura poreskih olakšica za 2025. i 2026. godinu, što uključuje povećane odbitke za porez na prihod i zarade.

Prema Deutsche Bank, koja je objavila pregled potencijalnih scenarija za njemački budžet za narednu godinu, uprkos izazovnom ekonomskom okruženju i fiskalnim ograničenjima, njemački budžet za 2025. ima za cilj balansirati snažne investicije s opreznim zaduživanjem.

Kako bi premostila manjak od 17 milijardi eura između predviđene potrošnje i prihoda, vlada planira revidirati računovodstvo troškova kamata i očekuje da će paket ekonomskog rasta generirati dodatnih šest milijardi eura poreskih prihoda.

Njemački parlament će raspravljati o nacrtu budžeta kada se vrati sa ljetne pauze u septembru prije nego što bude finaliziran kasnije tokom godine.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG