Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je u Daytonu da je Daytonski sporazum napadnut od "separatističkih snaga".
"Samo prije dva mjeseca rukovodstvo Republike Srpske (RS) se praktično povuklo iz Daytonskog sporazuma, usvajanjem neustavnih zakona i opstrukcijom djelovanja ključnih državnih institucija na njenoj teritoriji", kazao je Konaković 23. maja, obraćajući se na proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a, koje se povodom 30. godišnjice Daytonskog mirovnog sporazuma održava u Daytonu, američkoj saveznoj državi Ohio.
Ocijenio je da je to prijetnja BiH, ali i naslijeđu američke diplomatije, dodavši da je Bosni i Hercegovini potrebna ustavna reforma, koja sprječava zloupotrebu prava veta i političku ucjenu, što državu drži paraliziranom, da bi bila očuvana svrha Daytona.
Kokanović je naveo da mir u BiH nije savršen, ali da je od vitalne važnosti, omogućen neumornim naporom i vodstvom američke diplomatije.
Podsjetio je da je Daytonski sporazum okončao krvoproliće u BiH, koje je odnijelo hiljade života i raselilo milione ljudi.
Istakao je da "narod BiH nikada neće zaboraviti ulogu koju je američka diplomatija odigrala, ne samo u okončanju rata, već i u tome što je dala priliku da se BiH ponovo uspostavi i obnovi".
"Čak i sada, tri decenije kasnije, Sjedinjene Države i dalje stoje uz BiH, podržavajući naš suverenitet, naše institucije i naš put prema članstvu u NATO-u i EU. Zato mnogi našu zemlju nazivaju jednim od najuspješnijih vanjskopolitičkih projekata Sjedinjenih Država, dokazom da se mir može graditi, čak i poslije genocida i razaranja", kazao je Konaković.
Dodao je da je zahvalan američkom predsjedniku Donaldu Trumpu i njegovoj administraciji "što slijede istu viziju".
Zahvalio je se i kongresmenu Mikeu Turneru, za koga je rekao da je dugogodišnji prijatelj BiH, koji podržava suverenu i demokratsku Bosnu i Hercegovinu.
Navodeći da je BiH prije 30 godina administrativno reorganizirana na dva entiteta i Brčko distrikt, Konaković je upozorio na djelovanje vlasti entiteta Republika Srpska, koja je, kako je rekao, prečesto koristila alate Daytona kako bi ugrozila državnost BiH, negirala genocid i ometala demokratski razvoj zemlje.
"Politička zloupotreba ovog sistema dosegla je alarmantan nivo i dovela našu zemlju u najdublju političku i sigurnosnu krizu od Daytona", ocijenio je on.
Dodao je da su, zajedno s krizom, u Republici Srpskoj pojavili "novi demokratski glasovi, koji se hrabro suprotstavljaju opasnom separatizmu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i pozivaju na političku odgovornost i politički dogovor, koji koristi cijelom društvu, a ne samo privilegiranim pojedincima".
Prema njegovim riječima, trenutna kriza u BiH nije zasnovana na etničkoj pripadnosti, jer, kako je naveo, "s jedne strane su legalne snage, a s druge korumpirani pojedinac".
Zaključio je da je došlo vrijeme da BiH krene dalje od Daytona, da se izgradi zemlju u kojoj građani imaju jednaka prava i mogućnosti, kao i da se unaprijedi sistem da bi se zaštitila građanska i etnička prava na način koji će okončati etničku segregaciju.