Pet policajaca Policije Kosova pojavilo se u sredu pred Osnovnim sudom u Prištini, odjeljenje u Lipljanu, pod sumnjom da su učestvovali u intervenciji koja je završila smrću 27-godišnjeg mladića.
Slučaj se dogodio u ranim jutarnjim satima 7. jula u Lipljanu, opštini u centralnom Kosovu, dok je u večernjim satima uhapšeno svih pet policajaca koji su bili uključeni u slučaj, pod sumnjom da su počinili krivično delo "ubistvo iz nehata".
Policija je saopštila da se za pokojnika, identifikovanog kao Agon Zejnulahu (Zejnullahu), sumnja da je bio pod uticajem alkohola i napadao vozila i prolaznike, kada su ga zaustavili organi za provođenje zakona.
U toku je istraga, a spekuliše se da je uzrok mogao biti gušenje.
Flamur Dilhasi, lekar u Institutu za sudsku medicinu u Prištini, gde je obavljena obdukcija žrtve, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) da ne može da potvrdi niti da porekne uzrok smrti, jer komunicira samo sa tužilaštvom.
Međutim, Ehat Miftaraj iz Kosovskog instituta za pravosuđe, kaže da postoje informacije koje direktno povezuju smrt mladića sa postupcima policije tokom hapšenja.
"Na osnovu informacija koje su nam stigle iz Instituta za sudsku medicinu, čini se da je obdukcija utvrdila da je žrtvu ugušila policija. To znači da je policija na neki način uticala na smrt mladića", kaže Miftaraj za RSE.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani pozvala je na punu transparentnost, institucionalnu odgovornost i beskompromisnu pravdu u vezi sa okolnostima smrti 27-godišnjaka.
"Sve okolnosti ovog slučaja moraju se odmah, nezavisno i profesionalno istražiti, a svaki službenik koji je možda prekršio zakon ili prekoračio svoja ovlašćenja mora biti bez odlaganja izveden pred lice pravde. Niko nije iznad zakona", rekla je Osmani, navodi se u saopštenju Predsedništva.
Policija je saopštila da čak i nakon dolaska ekipe na mesto događaja, situacija nije bila pod kontrolom i da se Zejnulahu opasno ponašao, te su policajci bili primorani da u samoodbrani upotrebe policijski sprej.
"Prije hapšenja osobe, policajci su pet-šest minuta komunicirali i pregovarali sa osobom, kako bi je uverili da pođe s njima u policijsku stanicu. Takođe, tokom tog vremena, nadzornik smene pozvao je hitnu pomoć kako bi osobi pružili medicinsku pomoć, budući da je celo vreme posmatrao njeno zdravstveno i psihičko stanje. U tom procesu, osoba nije sarađivala i pokušala je pobeći, ali su policajci uspeli da je uhapse", navodi se u saopštenju policije.
Prema policiji, ekipa hitne medicinske pomoći stigla je na mjesto događaja u roku od tri minute kako bi osobi pružila prvu pomoć, a zatim je jedinica hitne pomoći utvrdila smrt.
"Na mestu događaja, kod osobe su pronađene lične stvari i praškasta supstanca za koju se sumnja da je narkotik, koja je poslana na veštačenje", istakla je policija.
Iste večeri, Policijski inspektorat je objavio da je uhapsio pet policajaca zbog sumnje da su počinili krivično delo "ubistvo iz nehata".
Potvrđujući suspenziju i pritvor policajaca uključenih u ovaj slučaj, policija je izvestila da je odlučna da reši slučaj i da će epilog biti poznat nakon završetka istrage, pregleda i prijema izveštaja o autopsiji od strane Sudske medicine.
Vršilac dužnosti ministra unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) rekao je da se istrage sprovode maksimalnim intenzitetom i da će svako ko bude proglašen krivim za smrt mladića dobiti zasluženu kaznu.
U ovoj još nejasnoj situaciji, porodica kaže da je razočarana dosadašnjim nedostatkom transparentnosti od strane vlasti.
Brat žrtve, govoreći za nekoliko medija u Prištini 8. jula, rekao je da porodica nije dobila nikakvo objašnjenje od policije, dok je telo pokojnika "imalo mnogo modrica i preloma".
Na snimcima podeljenim na društvenim mrežama, za koje se tvrdi da su iz slučaja u Lipljanu, žrtva se vidi sa vezanim rukama i na kolenima, a zatim je prebačena u ambulantna kola.
Arber Beka iz Policijskog inspektorata Kosova potvrdio je za RSE da ova institucija nastavlja istragu o sumnjivom ponašanju u ovom slučaju i da razmatra sve dokaze, uključujući video snimke i svedočenja prikupljena sa mesta događaja.
Prigovori na rad policije, stalna zabrinutost
Žalbe na neprimereno ponašanje pripadnika Kosovske policije nisu retke.
Samo tokom prošle godine, Policijski inspektorat Kosova primio je više od 1.300 žalbi na policijske službenike, od kojih su neke bile vezane za prekoračenje ovlašćenja i prekomernu upotrebu sile.
Prema podacima Policijskog inspektorata Kosova, gotovo polovina žalbi na policiju tokom prošle godine bila je protiv službenika Regionalne direkcije u Prištini.
Nakon nje, Peć i Uroševac su se našli na listi sa manjim, ali i dalje značajnim brojem žalbi. Trend žalbi na policiju izgleda da nastavlja da raste i tokom 2025. godine.
U prvoj polovini godine, Inspektorat je primio stotine novih žalbi, što pokazuje da poverenje građana u ponašanje policije ostaje i dalje krhko.
Uprkos ovim pritužbama, vršilac dužnosti ministra Svečlja je ponovio da Policija Kosova ostaje pouzdana i profesionalna institucija, posvećena služenju građanima.
Miftaraj se ne slaže u potpunosti, tvrdeći da promene u politikama za obrazovanje i obuku policajaca donose ozbiljne izazove ovoj instituciji.
On kaže da se slučajevi neprimerenog ponašanja ne mogu pripisati celoj policiji, već da su znakovi rastućeg problema.
"To treba uzeti kao razlog za izgradnju strategija, za izgradnju politika, za povećanje odgovornosti i za povećanje odgovornosti policajaca, kako ne bismo došli u situacije kao što je ona sa 27-godišnjakom koji je preminuo", kaže Miftaraj.
RSE je u novembru prošle godine izvestio da obuka za nove policajce na Kosovu traje samo tri meseca, manje nego u bilo kojoj drugoj zemlji u regionu.
Policija Kosova je tada izjavila da je ova promena napravljena pre više od godinu dana, prilagođavajući trajanje obuke sa šest na tri meseca, zbog "operativnih potreba i zahteva".
Miftaraj ističe da se pitanje pripreme policajaca mora shvatiti ozbiljnije, jer se nedovoljna profesionalna priprema često odražava na terenu.
On dodaje da su mnogi unutrašnji mehanizmi unutar Policije Kosova, koji bi trebalo da rešavaju neprimereno ponašanje službenika, bez stvarnog uticaja.
"Neuspeh u kažnjavanju tih policajaca (koji prekoračuju ovlašćenja) dovodi do ponavljanja takvih slučajeva", kaže Miftaraj.
Podaci Policijskog inspektorata Kosova pokazuju da je tokom prošle godine bilo skoro 700 pritužbi za krivična dela od strane policijskih službenika, među njima i nekoliko za napade.
Međutim, čini se da se disciplinske mere preduzimaju za značajan deo slučajeva.
Ekspert za bezbednosna pitanja na Kosovu Burim Ramadani, koji je ranije služio i kao zamenik ministra odbrane, ocenjuje da građani nemaju razloga da izgube poverenje u Kosovsku policiju.
Međutim, da bi se to poverenje očuvalo, tužilaštvo, vlada, sama policija i drugi odgovorni mehanizmi, moraju biti precizni, strogi i nemilosrdni prema svakom slučaju kada policajci ne postupaju profesionalno, kaže on.
Za slučaj u Lipljanu, Ramadani kaže da je jasno da je došlo do nedostatka profesionalne reakcije od strane policije.
"U trenutku kada se stave lisice, policija je dužna da se brine o osobi, o njenom disanju, o fizičkom aspektu, da joj ponudi vodu ili neophodne stvari i da je postavi u položaj u kojem građanin ne može da se uguši. To je osnovna dužnost policajca", kaže Ramadani za RSE.
On dodaje da je slučaj u Lipljanu "izolovan", ali treba da posluži kao alarm za poboljšanje ponašanja i obuke, posebno za nove policajce.
"To je trenutak koji bi trebalo da se postavi u glavu menadžmenta, ministarstva, policije... kako bi se poboljšalo ono što je pošlo po zlu", kaže Ramadani.
Prema Policijskom inspektoratu Kosova, većina žalbi na ponašanje policijskih službenika dolazi od kosovskih Albanaca.
Podaci kroz godine takođe pokazuju da je broj žalbi na policiju počeo da raste bržim tempom od 2020. godine.
RSE saznaje da je nakon slučaja u Lipljanu među policajcima podeljena poruka od njihovih nadređenih, koja kaže:
"Prekomerna upotreba sile, bez obzira na okolnosti, nema mesta u demokratskoj državi koja teži zapadnim standardima. Pravda ne sme da kasni. Odgovornost mora biti neizbežna. I, najvažnije, naš sistem mora da garantuje da se građani tretiraju sa dostojanstvom i profesionalizmom, bez obzira na to ko su."