Dostupni linkovi

Tužilaštvo istražuje, dok policija ćuti nakon optužbi o maltretiranju privedene studentkinje u Beogradu


Deo snimka objavljenog 8. jula na društvenim mrežama studenata Fakulteta dramskih umetnosti u blokadi.

Tužilaštvo je formiralo predmet, a Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije ćuti nakon optužbi da su policajci mučili studentkinju Fakulteta dramskih umetnosti (FDU), privedenu u jednoj od akcija razbijanja uličnih blokada.

"Ovo je naša koleginica. Ovo što joj se dešava je vaša Srbija, zauvek ćemo pamtiti", poručili su studenti beogradskog FDU u blokadi 8. jula na društvenim mrežama, uz objavu uznemirujućeg video snimka.

Nakon osam meseci masovnih antivladinih protesta širom Srbije, policija proteklih dana prekida ulične blokade - praćena optužbama demonstranata za nasilje i represiju.

Državni vrh, predvođen predsednikom Aleksandrom Vučićem te optužbe negira. Postupanje policije opisuju kao "visoko profesionalno", u cilju "uspostavljanja reda" na ulicama.

Međutim, na desetinama snimaka objavljenim u medijima i na društvenim mrežama, od kojih je neke zabeležio i Radio Slobodna Evropa (RSE), vidi se da policija primenjuje silu.

"Dragi svete, ko će nas zaštititi od policije?", upitali su studenti u blokadi FDU, dodajući da je oko 300 studenata uhapšeno za osam meseci protesta.

'Zlostavljanje i mučenje'

Dva muškarca i jedna žena na snimku kojeg su objavili studenti FDU su, kako se tvrdi, policajci u civilu.

Dok drže uhapšenu studentkinju, čupaju je i vuku za kosu.

Deo javnosti je protumačio da to rade u nameri da joj podignu glavu kako bi, pomoću aplikacije za prepoznavanje lica, otključali njen telefon.

I tu se snimak prekida.

"Definitivno se radi o zlostavljanju i mučenju, dakle o ozbiljnim krivičnim delima i teškim povredama discipline od strane policajaca", ocenjuje za RSE Predrag Petrović iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Identitet studentkinje nije poznat Radiju Slobodna Evropa (RSE).

Nije poznato ni zašto je policija privela i da li je tereti za neko krivično delo ili prekršaj.

Snimak je, kako se navodi, nastao u noći između 2. i 3. jula ispred Pravnog fakulteta u centru Beograda.

Tada su jake policijske snage, u punoj opremi za razbijanje demonstracija, prekinule blokadu raskrsnice.

Usledila su hapšenja studenata i građana na toj, ali i na drugim blokadama u Beogradu i drugim gradovima.

Na objavljenom snimku studenata FDU, vidi se još privedenih kojima policajci u civilu stavljaju lisice, dok stoje naslonjeni uz autobusko stajalište ispred Pravnog fakulteta.

Predrag Petrović ukazuje da je na snimku sporan i pokušaj da se privedenoj otključa telefon.

"Policija nema pravo da bez vaše saglasnosti ostvari u uvid u sadržaj vašeg telefona. To može isključivo uz vašu saglasnost ili uz odluku suda", napominje.

"Čak i kad postoji odluka suda, policija nema pravo na to radi na nasilan način - tako što će vas uz zlostavljanje i mučenje naterati da otključate telefon", zaključuje on.

Šta je odgovorilo Tužilaštvo?

Nakon objave snimka studenata FDU, Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je formiralo predmet, potvrđeno je za RSE 9. jula.

Saopštili su da "preduzimaju radnje" kako bi se "utvrdio identitet učesnika događaja" i prikupile sve druge informacije u cilju "utvrđivanja potpunog i tačnog činjeničnog stanja".

"O postupanjima tužilaštva, javnost će biti blagovremeno obaveštena", saopštili su.

Bez odgovora policije i Zaštitnika građana

Kako reaguju na optužbe o nasilju i represiji, Ministarstvo unutrašnjih poslova nije odgovorilo za RSE do objave teksta.

Bez odgovora je ostalo i pitanje da li će Unutrašnja kontrola istražiti optužbe da su policajci u civilu, sa snimka studenata FDU, mučili privedenu studentkinju.

Prema oceni Predraga Petrovića, na delu je policijsko "zataškavanje" slučajeva nasilja nad demonstrantima.

"Ukoliko Sektor unutrašnje kontrole bude formirao predmet i pokrenuo nekakvu istragu, sigurno nećemo imati neki ishod, barem ne dok je sadašnja vlast u Srbiji. To zaključujem i na osnovu ranijih slučajeva", zaključuje.

Hapšenja i zaletanje vozilima: Kako je policija razbijala barikade u Beogradu?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Odgovor za RSE nije stigao ni iz kancelarije Zaštitnika građana, nezavisne institucije koja ima pravo da kontroliše rad policije.

Po početku uličnih blokada oglasili su se dva puta – 3. i 4. jula, uz informaciju da su u policijskim stanicama u Beogradu razgovarali sa privedenima.

Kako je navedeno, 3. jula im se četvoro građana požalilo da je "pretrpelo neki od oblika fizičkog nasilja".

Naveli su da će "nastaviti da prate" postupanje policije.

Kako ističe Predrag Petrović iz nevladinog Bezbednosnog centra za bezbednosnu politiku, postalo je "uobičajeno" da nezavisne, kontrolne institucije ćute.

"Ćute zato što su i oni postali deo represivnog državnog aparata, umesto da budu brana represiji i bezakonju", smatra on.

Demonstranti u Beogradu ne odustaju od blokada a ni policija da ih uklanja
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Šta se desilo ispred Pravnog fakulteta?

U noći između 2. i 3. jula, par stotina studenata i građana blokiralo je raskrsnicu ispred Pravnog fakulteta.

Pred naletom policije, jedan deo njih se povukao ka stepenicama fakultetske zgrade.

Tu ih je, kako tvrde studenti u blokadi, policija hapsila.

Na pojedinim snimcima, nastalim te noći, vidi se da se policija zaleće i udara neke od demonstranata, dok su im ruke podignute uvis – kako bi naglasili da ne žele da pružaju otpor.

Na drugim snimcima se vide uhapšeni koji sede na pločniku ispred fakulteta sa pognutim glavama i rukama iza leđa, okruženi policijom.

Te noći su studenti u blokadi objavili na društvenim mrežama da se uhapšeni demonstranti nalaze u "četiri pune policijske marice".

Prema svedočenju studenata, više njih je pretučeno, a oko 20 privedeno.

Studenti u blokadi su optužili policiju i da je narušila zakonom i Ustavom zagarantovanu autonomiju Univerziteta.

Policija je, međutim, te optužbe odbacila.

U saopštenju 3. jula kažu da su "postupali" prema osobama koje su postavljale kontejnere, ograde, klupe, žardinjere i druge prepreke na kolovoz.

"U jednom trenutku, policija se u nameri da privede ta lica nalazila na platou ispred Pravnog fakulteta, kao i na stepenicama, ali ni u jednom trenutku nije ušla u prostorije fakulteta, poštujući autonomiju univerziteta", tvrdi MUP.

Kako kažu, te noći su 23 osobe "dovedene u službene prostorije".

Da li se i za šta terete – iz saopštenja nije poznato.

Akciju policije i njihovo postupanje prema studentima osudilo je preko 30 nastavnika i saradnika Pravnog fakulteta.

U saopštenju su naveli se da je to drugi put u istoriji da se na stepenicima i ulazu u zgradu tog fakulteta pojavljuje toliki broj uniformisanih, naoružanih ljudi.

"Prvi put se to dogodilo 1941, kada je našu zgradu zauzeo i koristio strani okupator", navedeno je u saopštenju.

'Policija krene na nas, mi na drugu stranu': 'Mobilne blokade' u Srbiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Hiljade legitimisanih, stotine privedenih

Od početka protestnih blokada 29. juna, policija je širom Srbije legitimisala hiljade demonstranata, a privela stotine njih.

Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova ne odgovara za RSE koliko ih je trenutno u pritvoru i za šta se sve terete.

Neki od njih su završili u stanicamap pod optužbama za saobraćajne prekršaje, remećenje javnog reda i mira.

Ali su neki od demonstranata pritvarani i pod ozbiljnim optužbama da su pokušali rušenje ustavnog poretka zemlje.

Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku ukazuje da građani imaju prvo na spontana okupljanja, kojima iskazuju svoj protest.

Prekršajne i krivične prijave opisuje kao "progon" demonstranata.

"I za to vlast nalazi razne pravne mogućnosti, razna 'pravna žongliranja', kako bi to provela u delo", naglašava.

Masovna hapšenja, od kojih su mnoga uz primenu sile, upoređuje sa "lovom" na političke neistomišljenike.

Policija je u više slučajeva, ocenjuje Petrović, prekoračila ovlašćenja.

"Ukoliko su u startu demonstranti bili mirni, nema nikakve potrebe da se koriste različita sredstva za vezivanje ili druga sredstva prinude", naglašava.

Profesori od smanjenja plata do hapšenja
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:25 0:00

Nabraja i nekoliko primera prekomerne sile – odnosno, kako ističe, policijskog napada na demonstrante, pendrecima ili naletanjem vozilima.

"Podsetiću na onaj juriš kombijima, takozvanim maricama na demonstrante u Beogradu, to je veoma zastrašujuće, drastično, i radi se o krivičnom delu ugrožavanja sigurnosti", dodaje Petrović.

"Protivzakonito postupanje je i kada vas hapse osobe koje se ne identifikuju i kada vas trpaju u vozila bez bilo kakvih obeležja. To podseća na kidnapovanje", ocenjuje on.

Poruka koju time šalje vlast je, prema rečima Predraga Petrovića, zastrašivanje.

"To nije samo prekoračenje ovlašćenja, to je brutalno postupanje. Ne postoji opravdanje, bilo sa stanovišta Zakona o policiji, a još manje sa stanovišta profesionalnih standarda policijskog postupanja", zaključuje on.

Blokade ulica i raskrsnica počele su pošto su studenti pozvali na "građansku neposlušnost" nakon protesta u Beogradu 28. juna.

Pred vlast su postavili tri zahteva – da raspiše vanredne parlamentarne izbore i iz centra grada ukloni kamp u kojem mesecima borave protivnici studentskih protesta i blokada.

Treći zahtev je da se puste na slobodu svi uhapšeni nakon protesta 28. juna i uličnih blokada koje su usledile.

Evropska unija (EU) i Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) zatražili su od vlasti u Srbiji da istraže navode o prekomernoj upotrebi policijske sile.

Studenti FDU iza rešetaka 'bez naloga i obrazloženja'

"Bez naloga, bez obrazloženja i bez pravnog osnova", tako je hapšenja studenata i zaposlenih na FDU opisao dekan Miloš Pavlović 4. jula.

Kako je tada naveo, policija je u samo dva dana protestnih blokada na ulicama Srbije privela osmoro studenata i zaposlenih u toj ustanovi.

"Svi su nakon ispitivanja pušteni na slobodu, što jasno pokazuje da nikakvog razloga za njihovo zadržavanje nije ni bilo", rekao je Pavlović na vanrednoj konferenciji za novinare.

Ocenio je da je njihova zajednica postala meta "organizovanog i sistemskog zastrašivanja" i "otvorene represije".

I bivši studenti Fakulteta dramskih umetnosti zatražili su od vlasti da se prekine sa svim oblicima represije prema studentima i zaposlenima u toj ustanovi.

Alumnisti FDU se u pismu obraćaju pripadnicima ministarstva unutrašnjih poslova, ministru policije i predsedniku države.

Traže da se zaustave "neosnovana hapšenja, pritisci i targetiranja".

"Od početka studentskih i građanskih protesta, FDU je bio izložen sistemskom pritisku – fizičkim napadima, zastrašivanjima i medijskoj hajci", navode u saopštenju bivši studenti FDU-a.

"Napad na jednog od nas, je napad na sve nas", zaključuje se u saopštenju, koje je potpisalo gotovo 500 bivših studenata FDU.

A upravo je napad na studente i profesore ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu bio okidač za početak studentskih blokada.

Napadnuti su 22. novembra, dok su mirno odavali poštu stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu – nesreći koja je pokrenula talas antivladinih protesta u državi.

Među napadačima su, kako tvrde, prepoznali i funkcionere vladajuće Srpske napredne stranke.

Uz zahtev da svi napadači na studente i profesore budu sankcionisani i da se utvrdi odgovornost vlasti za nesreću u Novom Sadu, otpočela je blokada Fakulteta dramskih umetnosti 25. novembra.

Potom su to učinili studenti i profesori desetina fakulteta širom Srbije.

Masovni protesti, predvođeni studentima u narednim mesecima, postali su simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u Srbiji - uz pitanje da li su do nesreće u Novom Sadu doveli nemar i korupcija sistema.

XS
SM
MD
LG