Dostupni linkovi

Kazahstanski konzorcijum negira da se izlila nafta u Kaspijskom moru


Aktivisti za zaštitu životne sredine ističu da satelitski snimci pokazuju izlivanje nafte na sjeveru Kaspijskog mora.
Aktivisti za zaštitu životne sredine ističu da satelitski snimci pokazuju izlivanje nafte na sjeveru Kaspijskog mora.

Rukovodilac kazahstanskog naftnog polja Kašagan u Kaspijskom moru je 2. aprila negirao izvještaje o izlivanju nafte i rekao da njegova postrojenja rade normalno.

Globus, ekološka organizacija u toj centralnoazijskoj zemlji, ranije je saopštila da su satelitski snimci zabilježili veliko izlijevanje nafte na sjevernom području Kaspijskog mora u blizini Kašagana.

Direktorica Globusa Galina Černova navela je na Facebooku 30. marta da se formirala mrlja od oko sedam kilometara kvadratnih, pozivajući se na snimke sa evropskog satelita.

Slučajno curenje ulja tokom proizvodnje, ispuštanje industrijske vode koja sadrži naftne derivate ili moguća vanredna situacija sa servisnim plovilima potencijalni su uzroci curenja.

Međutim, North Caspian Operating Company (NCOC), konzorcijum u većem vlasništvu zapadnih naftnih kompanija koje upravljaju tim područjem, rekao je da satelitski snimci pokazuju drugačiji, prirodni fenomen.

Kompanija je saopštila da je proučila područje i nije zabilježila nepravilnosti.

NCOC je 29. marta održao javne rasprave o svom radu na tom morskom kompleksu.

Menadžeri kompanije tada su kazali da kompanija ne dozvoljava zagađenje zraka ili mora te su se pozvali na izvještaje i prezentacije stručnjaka NCOC-a i projektanata u kojima se navodi da kompanija teži nultoj stopi onečišćenja lokalne sredine.

Ekolozi su, međutim, i dalje u nedoumici, pa su kontaktirali NCOC za dodatna pitanja.

Upiti su upućeni i Odjeljenju za ekologiju regije Atirau o tome koje mjere su preduzete da bi se riješilo navodno izlijevanje i da li je utvrđena šteta po morsku sredinu i biodiverzitet.

NCOC nije komentarisao pitanja ekologa.

Kašaganom, jednim od najvećih naftnih polja u Kazahstanu, rukovodi konzorcijum NCOC, koji uključuje Shell, Eni, TotalEnergies i Exxon Mobil.

Odjeljenje za ekologiju regije Atirau, koja se graniči sa Kaspijskim morem, saopštilo je da će pregledati područje i uzeti uzorke sa lokacije na kojoj se izvlači nafta.

"Ukoliko se ove činjenice potvrde, Odjeljenje za ekologiju za regiju Atirau će izvršiti neplaniranu inspekciju kompanije NCOC. O nalazima javnost će biti naknadno obaviještena", navodi se u saopštenju.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG