Dostupni linkovi

Počelo dvomjesečno primirje u Jemenu


Potraga za preživjelima nakon vazdušnih napada koje je predvodila Saudijska Arabija, Sana, Jemen, 18. januar 2022.
Potraga za preživjelima nakon vazdušnih napada koje je predvodila Saudijska Arabija, Sana, Jemen, 18. januar 2022.

Počelo je primirje u Jemenu koje bi trebalo da traje dva mjeseca, rekao je u subotu, 2. aprila specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija (UN), Hans Grundberg, te izrazio nadu da bi ono moglo biti korak ka mirnom rješenju konflikta.

Primirje je počelo u 19 časova po lokalnom vremenu.

Grundberg je primirje najavio dan ranije, navodeći da su se jemenska vlada i koalicija koje je podržava na čelu sa Saudijskom Arabijom sporazumjeli sa Huti pobunjenicima.

Sporazum obuhvata prekid svih vojnih operacija u Jemenu i van njega, dozvoljava ulazak 18 brodova sa gorivom u luku Hudejda, i dva komercijalna leta sedmično do aerodroma u glavnom gradu Sani prema Jordanu i Egiptu.

Aerodrom u Sani je zatvoren za putnički saobraćaj od avgusta 2016. godine.

Suprotstavljene strane će razgovarati o otvaranju puteva u Taizu i drugim provincijama, da bi promovisali mobilnost stanovništva.

"Uspjeh ove inicijative će zavisiti od spremnosti zaraćenih strana da implementiraju primirje, sa pratećim humanitarnim mjerama", istakao je Grundberg.

On se nada da će sporazum obnoviti nešto povjerenja između sukobljenih strana, te omogućiti nastavak političkog procesa čiji je cilj prekid rata.

Saudijska Arabija i njeni saveznici se bore zajedno sa vlastima u Jemenu protiv Hutija, koje podržava Iran, od marta 2015. godine, oko šest mjeseci nakon pto su pobunjenici zauzeli velike dijelove sjevera ove države – računajući i glavni grad, Sanu.

Norveški savjet za izbjeglice (NRC) je pozdravio primirje, kao priliku za narod Jemena da odahne.

"Pozivamo zaraćene strane da ispune svoje obaveze i rade da bi našli mirno rješenje ovog sukoba koji je već ubio i osakatio hiljade, a milione je ostavio bez najosnovnijeg za život", rekla je Erin Hačinson (Hutchinson), direktorica NRC-a u Jemenu.

"Nadamo se da je ovo početak novog poglavlja, koje će ljudima u Jemenu dato priliku da stanu na svoje noge, u ozračju mira i stabilnosti", dodala je ona.

U petak, 1. aprila, generalni sekretar UN, Antonio Gutereš (Guterres) je pozvao obje strane da se pridržavaju uslova primirja.

"Konačni cilj mora biti političko rješenje koje se tiče legitimnih briga i stremljenja svih Jemenaca", rekao je Gutereš.

Izaslanici UN-a i SAD-a su od prošle godine pokušavali postići trajno primirje potrebno za oživljavanje zaustavljenih političkih pregovora. Huti su željeli da se koalicijska blokada prvo ukine, dok je arapski savez tražio istovremeni dogovor.

Sukob se smatra posredničkim ratom između sunitske Saudijske Arabije i šijitskog Irana. Rijad se borio da se izvuče iz tog rata, a Jemen je bio tačka napetosti s Vašingtonom.

Jemenska ekonomija i osnovne usluge, uključujući zdravstvo, kolabirali su zbog dugogodišnjeg rata, ostavljajući 80 posto stanovništva, od oko 30 miliona ljudi, ovisnim o humanitarnoj pomoći.

Izvor: DPA

XS
SM
MD
LG