Dostupni linkovi

Šef UN-a: Svijet se suočava sa ‘uraganom humanitarnih kriza’


Kamp u Jemenu, mart 2021.
Kamp u Jemenu, mart 2021.

Šef Ujedinjenih nacija upozorio je u petak da je “uragan humanitarnih kriza” širom svijeta ostavio civile u konfliktnim područjima da plaćaju najvišu cijenu, a zajedno sa njima i neumoljiv val napada na humanitarne i medicinske radnike.

Generalni sekretar Antonio Guterres rekao je da "pod pritiskom pandemije COVID-19" humanitarne potrebe nadmašuju sposobnost UN-a i humanitarnih organizacija da ih ispune.

"Nalazimo se u neistraženim vodama", rekao je u govoru Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda koji je pročitala zamjenica Amina Mohammed.

"Sama razmjera humanitarnih potreba nikada nije bila veća", rekao je Guterres. "Ujedinjene nacije i naši partneri nastoje da dođu do 160 miliona ljudi, što je najviša cifra ikad."

Kao primjere "krvavog porasta humanitarnih kriza" naveo je etiopsku regiju Tigray, Afganistan, Jemen i Siriju.

Kako je rekao UN je čuo "vjerodostojne izvještaje" u posljednjih nekoliko mjeseci o pogubljenjima civila, arbitrarnim hapšenjima i zatvaranjima, seksualnom nasilju nad djecom i prisilnom raseljavanju "u masovnim razmjerima" u Tigrayu.

"U Avganistanu su u brutalnim napadima ubijena najmanje 24 civila, uključujući pet zdravstvenih radnika, tokom samo jedne sedmice u junu", rekao je Guterres.

„Civilne žrtve u prvom kvartalu ove godine povećale su se za 29 posto u odnosu na prošlu godinu,” dodao je generalni sekretar UN-a.

Generalni sekretar rekao je da svaki dan u Jemenu najmanje pet civila bude ubijeo ili ranjeno, 20 miliona ljudi prijeko treba humanitarnu pomoć, a pet miliona je "suočeno je s glađu".

Guterres je rekao da je u prošlomjesečnom napadu na jednu od najvećih bolnica na sjeveru Sirije ubijeno 19 civila, uključujući troje djece, jedna je raketa navodno pogodila hitnu, a druga porodilište.

Guterres je pozvao Vijeće sigurnosti da poduzme snažne i trenutne mjere u podržavanju njegove rezolucije o zaštiti civila, humanitarnih i zdravstvenih radnika, kao i bolnica, škola, vodnih objekata i drugog "humanitarnog prostora".

Širom svijeta, rekao je, sigurnosni incidenti koji su pogodili humanitarne organizacije, uključujući pucnjavu, napade, seksualno nasilje, otmice i racije, "povećali su se deset puta od 2001. godine.”

Izvor: AP
XS
SM
MD
LG