Dostupni linkovi

Gruzija obećava da će uhapsiti demonstrante koji žele da blokiraju parlament


Pred otprilike 50.000 demonstranata okupljenih u centru Tbilisija 11. maja, pjesnik Rati Amaghlobeli, jedan od organizatora protesta, pozvao je Gruzijce da ponovo izađu na ulice 12. maja.
Pred otprilike 50.000 demonstranata okupljenih u centru Tbilisija 11. maja, pjesnik Rati Amaghlobeli, jedan od organizatora protesta, pozvao je Gruzijce da ponovo izađu na ulice 12. maja.

Dok se gruzijski demonstranti, kojih je bilo nekoliko desetina hiljada 11. maja, pripremaju za još jedan masovni skup u centru Tbilisija, vladini zvaničnici su obećali da će uhapsiti demonstrante koji pokušaju da blokiraju zgradu parlamenta uoči rasprave o kontroverznom zakonu o "stranim agentima" koji su osudili Sjedinjene Države, Evropska unija(EU) i drugi.

Opozicioni lideri pozvali su demonstrante da se okupe kasno 12. maja i provedu noć na ulicama uoči planiranog trećeg čitanja u parlamentu i vjerovatnog usvajanja onoga što kritičari nazivaju "ruskim zakonom", slično zakonu koji Kremlj koristi da ućutka medije i grupe civilnog društva u toj zemlji.

Predviđeno je da prijedlog zakona bude saslušan u odboru u parlamentu 13. maja, a puno glasanje i vjerovatno usvajanje očekuje se 14. maja.

Na brifingu za novinare 12. maja, premijer Irakli Kobakhidze je izjavio da će vladajući poslanici Gruzijskog sna sigurno usvojiti zakon i da će on "odraziti volju gruzijskog društva".

On je upozorio demonstrante da "nasilje neće ostati nekažnjeno", dok je pozvao policiju da "pokaže maksimalno strpljenje i da u odgovoru na nasilje i uvrede djeluje po visokim standardima".

U međuvremenu, na odvojenom brifingu 12. maja, predsjednica Salome Zurabishvili, koja je podržala mirne proteste oštro je kritikovala vladu i lidere Gruzijskog sna jer nisu uzeli u obzir stavove hiljada građana.

"Veoma je smiješno kada se političari pretvaraju da znaju računati sa visokim koeficijentom inteligencije, a ne mogu izbrojati koliko je ljudi bilo", rekla je ona i dodala da je vlada "izgubila povjerenje naroda".

Pred otprilike 50.000 demonstranata okupljenih u centru Tbilisija 11. maja, pjesnik Rati Amaghlobeli, jedan od organizatora protesta, pozvao je Gruzijce da ponovo izađu na ulice 12. maja.

Cilj je pokazati svijetu da se Gruzijci snažno protive zakonu, što je izazvalo zabrinutost zbog njegovog potencijalnog efekta na medije i civilno društvo, kao i evropske ambicije zemlje.

"Moramo imati ovu zemlju ujedinjenu sutra. Moramo biti to i još mnogo toga sutra. Neka svijet vidi", rekao je Amaglobeli.

Demonstranti su ohrabreni da se okupe oko parlamenta sa početkom u 22 sata i da ostanu preko noći kako bi se osjetilo njihovo prisustvo dok se parlament sastaje rano 13. maja radi rasprave o nacrtu zakona. Organizatori su ih pozvali da ponesu vreće za spavanje, šatore i društvene igre i rekli da će biti postavljena muzička bina.

Prema odredbama predloženog zakona, medijske kuće, nevladine organizacije i druge neprofitne organizacije trebale bi da se registruju da"zastupaju interese strane sile" ako više od 20 posto njihovog finansiranja dolazi iz inostranstva.

Kritičari kažu da je napravljen po uzoru na decenijski zakon o "stranim agentima" koji je ruski predsjednik Vladimir Putin koristio da slomi neistomišljenike i kazni nezavisne institucije, a zvaničnici EU kažu da bi zakon mogao biti značajan korak unazad u nastojanju Tbilisija za članstvo.

Demonstranti su 11. maja uzvikivali "Da Evropo" i "Ne ruskom zakonu" dok su se okupljali u različitim dijelovima glavnog grada prije nego što su krenuli na Evropski trg, u srcu istorijskog okruga Tbilisija.

Prethodni skupovi su naišli na nasilan odgovor snaga sigurnosti, uključujući upotrebu suzavca i vodenih topova protiv demonstranata, kao i hapšenja. Demonstranti i novinari su takođe pokazali povrede u skladu sa upotrebom gumenih metaka, uprkos poricanjima zvaničnika.

Nasilje nad protivnicima zakona o 'stranim agentima' u Gruziji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Izvještaji o akcijama snaga sigurnosti tokom demonstracija 11. maja bili su nejasni, a nije bilo ni neposredne potvrde o hapšenjima.

Aktivist Gia Japaridze pozvao je na oslobađanje svih pritvorenih tokom sedmica protesta.

"Moramo učiniti da se naš glas čuje. Moramo zahtijevati od ruskih marionetskih vlasti da oslobode zatočene političke zatvorenike", rekao je Japaridze, bivši diplomata i univerzitetski profesor i brat opozicionog lidera Zuraba Japaridzea.

Sjedinjene Američke Države bile su jedan od najvećih pobornika napora Gruzije da se pridruži Evropskoj uniji i drugim zapadnim institucijama i jedan je od najvećih kritičara nacrta zakona.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan pohvalio je demonstrante 11. maja.

"Gruzinski narod iznosi svoje stavove do znanja", napisao je Salivan na X, nekadašnjem Twitteru. "Neuzdrmani taktikom zastrašivanja, desetine hiljada mirnih demonstranata izašlo je danas u kišnom Tbilisiju da zahtijevaju od Gruzijskog sna da povuče zakon."

Ranije tokom dana, Ambasada SAD saopštila je da će Jim O'Brien, pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja, posjetiti glavni grad Gruzije, zajedno sa glavnim gradom Crne Gore, Podgoricom, u periodu od 14. do 17. maja.

Saopštenje je uslijedilo nakon što je 29 članova Predstavničkog doma SAD objavilo otvoreno pismo gruzijskom premijeru Irakliju Kobakhidzeu u kojem izražavaju "ozbiljnu zabrinutost" i "snažno" pozivaju njegovu vladu da povuče prijedlog zakona.

Američki zakonodavci su u pismu od 10. maja rekli da je to "štetan zakon" koji će "potkopati volju gruzijskog naroda koji traži budućnost na Zapadu".

Zastupnici su rekli "bez sumnje" da bi njegovo usvajanje i dalje kretanje ka "autoritarizmu u ruskom stilu... izazvali da Sjedinjene Države temeljno preispitaju prirodu našeg odnosa" sa Gruzijom.

Takođe 10. maja, 18 medijskih i organizacija za ljudska prava, uključujući Međunarodni institut za štampu, reklo je da predloženi zakon "pruža vlastima moćno oruđe za diskreditaciju, pritisak i na kraju ućutkavanje nezavisnih glasova, ugrožavajući time slobodu štampe i slobodu izražavanja".

Kobakhidzeova vlada insistira na tome da je zakon u skladu sa standardima EU i ima za cilj samo da poveća "transparentnost" i spriječi "štetni strani uticaj" na političkoj sceni zemlje.

Čini se da pobornici zakona kontrolišu dovoljno glasova za usvajanje i možda će da nadjačaju veto koji je obećala predsjednica Salome Zurabishvili.

Raniju verziju zakona predstavili su saveznici iz Gruzijskog sna prošle godine, ali je povučena zbog negodovanja javnosti.

XS
SM
MD
LG