Nekoliko desetina građana se okupilo 25. decembra pred Vrhovnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine u Sarajevu, nakon što je ovaj sud umanjio kaznu Eldinu Hodžiću sa 35 na 20 godina zatvora.
Hodžić je u julu 2021. godine ubio suprugu Almu Kadić, ispred njene roditeljske kuće u Sarajevu. Pucao joj je u potiljak pred njihovom četverogodišnjom kćerkom i Alminom majkom.
Alminom ubistvu su prethodile stotine prijava za četverogodišnje porodično nasilje, koje su protiv Hodžića upućene policiji i Centru za socijalni rad. Hodžić je za ta djela više puta osuđivan uslovno, a presude je kršio više puta i bez posljedica.
"Nikad ovo neću halaliti, oni su mene ponovo ubili 23. decembra", kazala je Almina majka Sevda Kadić.
Za ubistvo supruge, ugrožavanje sigurnosti, te neovlašteno posjedovanje oružja, Kantonalni sud u Sarajevu je u aprilu 2023. godine osudio na 35 godina zatvora. Suđenje je ponovljeno po odluci Vrhovnog suda Federacije BiH, nakon čega je Kantonalni sud donio identičnu presudu u oktobru prošle godine.
Šta se navodi u presudi Vrhovnog suda FBiH?
Vrhovni sud Federacije BiH je 23. decembra saopštio da je Hodžićevu kaznu smanjio na 20 godina zatvora.
U obrazloženju presude se navodi da je prema Krivičnom zakonu propisano da se počiniocu krivičnog djela koji je kriv može izreći kazna zatvora, kazna dugotrajnog zatvora i novčana kazna, kao i da kazna zatvora ne može biti kraća od 30 dana niti duža od 20 godina.
Dodaje se i da je članom 43b. stav 1. Krivičnog zakona FBiH propisana kazna dugotrajnog zatvora u trajanju od 21 do 45 godina.
"Međutim, Kantonalni sud u Sarajevu (prvostepeni sud) je donošenjem presude 7. aprila 2023. godine optuženom izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, dakle kaznu zatvora koja ne postoji i koja kao takva nije propisana krivičnim zakonom. Protiv ove presude kantonalno tužilaštvo nije izjavilo žalbu, već samo branilac optuženog, ukazujući da je prvostepeni sud optuženom izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je u ponovnom suđenju prvostepeni sud donio presudu 23. oktobra 2023. godine, kojom je optuženom ponovo izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, odnosno izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona.
"Ova presuda je osporavana žalbom tužilaštva i žalbom branioca optuženog. Članom 322. Zakona o krivičnom postupku FBiH je izričito propisano da ako je podnesena žalba samo u korist optuženog, presuda se ne smije izmijeniti na njegovu štetu. To praktično znači da neizjavljivanje žalbe tužilaštva na prvu donesenu presudu od 7. aprila, kojom je optuženom izrečena kazna zatvora koja nije propisana krivičnim zakonom, ima za posljedicu da ovaj sud kao drugostepeni sud, optuženom može izreći samo jedinstvenu maksimalnu kaznu zatvora propisanu krivičnim zakonom u trajanju od 20 godina", ističe se u saopštenju iz Vrhovnog suda FBiH.
Skoro polovina žena u BiH iskusila neki oblik nasilja
Skoro polovina žena u Bosni i Hercegovini je iskusila neki oblik nasilja od svoje petnaeste godine, pokazalo je istraživanje OSCE-a (Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju) o nasilju nad ženama u BiH.
Podaci Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine pokazuju da je tokom prošle godine prijavu za nasilje u porodici podnijelo 2.290 osoba. Od toga je optuženo, odnosno osumnjičeno bilo 2.009 muškaraca.
Prema istim podacima za period od januara 2019. do 20. marta ove godine, u porastu je broj predmeta, odnosno prijava za nasilje u porodici.
Tokom prošle godine bilo je ukupno 2.219 prijava nasilja u porodici. Od toga je bilo 1.496 žena među oštećenima.
Podignuto je 566 optužnica. No, kada su u pitanju osuđujuće kazne najviše je onih uslovnih - čak 481.