Među mnogim potencijalnim žarišnim pitanjima između Sjedinjenih Država i Evropske unije, jedno od važnijih za pratiti je koliko velike američke internetske kompanije mogu, a ne moraju, biti na meti EU.
Ključnu ulogu ovdje ima Zakon o digitalnim uslugama (DSA) Evropske unije.
Ovo zakonsko rješenje, koje je stupilo na snagu krajem 2022. godine, namijenjeno je rješavanju problema kao što su ilegalni sadržaji, potencijalne dezinformacije i transparentnost oglašavanja na internetu.
Prema tom zakonu, Evropska komisija već je pokrenula postupke protiv platforme X Elona Muska, Mete Marka Zuckerberga i popularne kineske mreže TikTok.
Ovi slučajevi mogli bi rezultirati astronomskim kaznama, što bi gotovo sigurno izazvalo reakcije u Sjedinjenim Državama.
O čemu je riječ?
EU je otvorila postupak protiv Mete, koja upravlja Facebookom i Instagramom, u ljeto 2024. godine, fokusirajući se na politiku oglašavanja kompanije, kao i na prijetnju "doppelganger" - sistem lažnih oglasa i lažnih web-stranica koje kloniraju legitimne novine s namjerom širenja dezinformacija.
Evropska komisija postupala je na temelju optužbi da je oglašivački sistem koji je Meta koristila omogućio širenje lažnih vijesti koje potiču iz Rusije.
Nedavno je Meta najavila da ukida svoj program provjere činjenica kako bi se umjesto toga usmjerila na model tzv. "community notes" (bilješke zajednice) koji koristi X.
Bar za sada, ova promjena utječe samo na američko tržište, ali ako se proširi na EU, Brisel bi mogao pokrenuti dodatne istrage.
Druga promjena koju je Meta nedavno načinila odnosi se na izmjenu svoje politike govora mržnje, a posebno uklanjanje pravila koja zabranjuju uvrede na temelju nečijeg izgleda, rase, etničke pripadnosti ili seksualne orijentacije.
Ova promjena također se primjenjuje u EU, a Evropska komisija trenutno analizira procjenu rizika koju je Meta dostavila Uniji prilikom donošenja ove izmjene.
Šta je s TikTokom? Može li Brisel pokušati zabraniti ovu aplikaciju?
Da, mogao bi, ali vjerovatno neće.
Kako je nedavno izjavio glasnogovornik Evropske komisije: "Nije naš cilj suspendirati bilo koju platformu u EU."
Ipak, prema DSA-u, to bi bilo moguće učiniti kao posljednje sredstvo ako Brisel smatra da postoji ozbiljna prijetnja po javnost.
Pojedine države članice EU također mogu suspendirati aplikacije i usluge na svojoj teritoriji ako imaju potrebnu nacionalnu legislativu.
Međutim, i to je malo vjerovatno jer bi izazvalo trenje, posebno s američkim kompanijama, a evropski regulatori preferiraju kazne umjesto zabrana.
TikTokova matična kompanija ByteDance, koju su osnovali kineski poduzetnici i koja ima značajne operacije u Kini, našla se na meti Evropske komisije nakon predsjedničkih izbora u Rumuniji u novembru 2024. godine.
Brisel je pokrenuo istragu o tome kako kompanija vodi političke oglase i kako funkcioniraju algoritmi koji stoje iza njegovog mehanizma za preporuke.
To je uslijedilo nakon što je velik broj lažnih računa počeo objavljivati sadržaj koji podržava krajnje desnog predsjedničkog kandidata Calina Georgescua, koji je izazvao šok javnosti pobjedom u prvom krugu izbora.
Rumunski Ustavni sud kasnije je poništio rezultate izbora, navodeći da je TikTokova operacija utjecanja – za koju se smatra da je potekla iz Rusije – djelovala na proces glasanja.
Regulatori iz Brisela naredili su TikToku da sačuva i podijeli sve podatke i dokumente povezane s predsjedničkom kampanjom.
A šta je s X-om?
Kompanija Elona Muska bila je prva na meti DSA-a još u ljeto 2023.
Zatim je Evropska komisija počela ispitivati potencijalna kršenja transparentnosti, posebno u vezi s načinom na koji je koristila svoje plave pečate, koji su izvorno bili znak verificiranog računa, a sada pokazatelj da korisnik ima premium pretplatu, te kako su njegove informacije o reklamama pohranjene i korištene.
Evropska komisija je u ljeto 2024. došla do preliminarnog zaključka da je X prekršio pravila DSA.
To je kompaniji omogućilo pristup svim dosjeima Komisije o ovom slučaju, ukupno više od 6.000 stranica, i odgovore koji se sada proučavaju u Briselu.
Druge istrage pokrenute su kasnije 2023. o tome kako kompanija upravlja svojim sistemom bilješki zajednice, posebno u vezi s govorom mržnje i nasilnim sadržajem na platformi.
Te istrage su proširene prošle sedmice kada je Komisija zatražila od X-a da do 15. februara pojasni svoja nedavna - kao i buduća - podešavanja algoritma koji objedinjuje sadržaj.
Također, od američke kompanije je zatraženo da zadrži sve podatke povezane s ovim promjenama te pristup X-ovim sistemima kako bi se istražilo kako računi i sadržaj postaju viralni.
Dok su dužnosnici Evropske komisije bili nepokolebljivi da ti potezi nemaju nikakve veze s bilo kakvim političkim događajima, proširena istraga uslijedila je samo nekoliko dana prije Trumpove predsjedničke inauguracije i samo sedam dana nakon što je Musk na X-u objavio intervju s Alice Weidel, čelnicom Alternative za Njemačku, stranke koju je lično podržao na njemačkim parlamentarnim izborima 23. februara.
Kakve kazne prijete platformama?
Ako Evropska komisija utvrdi da bilo koja kompanija krši pravila DSA, kazna će vjerovatno biti novčana - i to prilično velika.
Maksimum koji se može isplatiti je šest posto globalnog godišnjeg prometa kompanije, što bi moglo iznositi milijarde dolara.
Evropska komisija može i izdati privremene mjere ako postoji sumnja da su korisnici pretrpjeli veliku štetu, ali to je vrlo rijetko.
Komisija je, zapravo, jednom upotrijebila ovu mjeru, ugrozivši TikTok Lite, bržu verziju glavne aplikacije.
Aplikacija, u kojoj su korisnici u nekim regijama mogli zaraditi nagrade gledanjem videa, pokrenuta je u Francuskoj i Španiji bez prethodne procjene rizika.
Pod prijetnjama iz Brisela, TikTok je povukao aplikaciju u EU i obećao da više nikada neće lansirati istu ili njenu sličnu verziju.
Hoće li kazne biti provedene?
Ovo je veliko pitanje. Vrijedno je podsjetiti da je Evropska komisija zadužena za nadzor unutarnjeg tržišta EU, a ne države članice. Mnogi su već krajem prošle godine očekivali da će Komisija kazniti X, ali se to na kraju nije desilo.
Novi saziv Evropske komisije, koji je na čelu od 1. decembra 2024., očito je na oprezu.
Bilo je nekih navoda da su istrage stavljene u stranu, iako je Komisija to negirala. Dužnosnici EU rekli su da još proučavaju sve dokumente kako bi izgradili čvrst slučaj koji bi bio nepobjediv na sudu EU, gdje bi svaka potencijalna kazna protiv X-a, Mete ili TikToka vjerojatno bila osporena.
U Briselu i šire ogromno je zanimanje za ulogu društvenih mreža. Većina velikih političkih skupina u Evropskom parlamentu poziva Evropsku komisiju da primijeni DSA i kazni tehnološke kompanije. Države članice su podijeljene po tom pitanju.
U zemljama gdje je antiamerikanizam duboko ukorijenjen - mislim na Francusku ili ljevičarske stranke u Njemačkoj - jednako su zainteresirani kao i većina u Evropskom parlamentu za poduzimanje odlučnih mjera protiv kompanija koje vode društvene mreže, od kojih su najveće u vlasništvu američkih firmi ili pojedinaca.
Bliski saveznici Washingtona, poput Holandije, skandinavskih zemalja ili baltičkih država, pažljiviji su u svojim kalkulacijama, strahujući da bi kazne mogle potkopati američku podršku NATO-u ili dovesti do transatlantskog trgovinskog rata.
Tu je i sve veći broj populističkih stranaka i političara na Starom kontinentu, koji su koristili ove platforme kako bi povećali svoju popularnost, a koji se gnušaju DSA, nazivajući ga "evropskom cenzurom". Ulozi su visoki i ovo pitanje neće tek tako nestati.