Dostupni linkovi

DPS Mila Đukanovića izgubio vlast na Cetinju


Predsjednik Demokratske partije socijalista Milo Đukanović
Predsjednik Demokratske partije socijalista Milo Đukanović

Izborom predsjednice Skupštine Cetinja Milene Vujačić iz dosadašnje opozicione stranke Stara garda Liberalnog saveza (SGLS), Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića je poslije 17 godina izgubila vlast u tom gradu.

Tome su prethodili neuspješni pregovori partija procrnogorskog bloka, Đukanovićevog DPS-a i Socijaldemokratske partije (SDP) koji su osvojili najviše glasova na izborima. Za izbor predsjednice cetinjskog parlamenta glasali su odbornici Građanskog pokreta URA i Demokratske Crne Gore, što je nagovijestilo moguće formiranje novog političkog saveza u tom gradu.

To je izazvalo novi potres na crnogorskoj političkoj sceni jer su pristalice i funkcioneri DPS i SDP bili sa jedne strane „barikada“ tokom protesta i blokade prilaza Cetinju u pokušaju da spriječe ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve Joanikija u Cetinjskom manastiru početkom septembra prošle godine.

Sa druge strane su bili Demokrate i pokret URA koji su sa pozicija vlasti na državnom nivou imali kontrolu nad snagama bezbjednost koji su upotrebom sile probili blokade na Belvederu nadomak Cetinja a demonstrante zasuli suzavcem. U sukobima je povrijeđeno 60 osoba.

Zbog toga su u Demokratskoj partiji socijalista saradnju Socijaldemokratske partije sa Građanskim pokretom URA i Demokratama doživjeli kao izdaju.

Odbornik DPS-a u cetinjskom parlamentu Oskar Huter rekao je da se "ovakva izdaja ne pamti" te da će "SDP sa Belvedera biti dostavljen u naručje (mitropolitu) Joanikiju Mićoviću".

Mirko Stanić iz SDP-a negirao je da su u koaliciji sa pokretom URA i Demokratama već samo sa Starom gardom, ocjenjujući da je DPS, koja je vladala Cetinjem, uništila privredu grada.

"O kojoj izdaji pričate? Mnogo veća izdaja je 40 miliona duga i ljudi koji su odselili zbog politike DPS. 30 godina smo na istoj liniji, nezavisne, građanske i evropske Crne Gore. Srpsku crkvu koju danas napadate ste branili i hranili 30 godina", poručio je Stanić Đukanovićevim socijalistima.

Međutim, poslanica SDP-a Draginja Vuksanović oštro je osudila što su odbornici njene stranke izabrali predsjednicu Opštine zajedno sa odbornicima pokreta URA i Demokrata.

"To nisu belvederske vrijednosti i ciljevi. Neka niko ne računa da ću pod ruku zajedno sa onima koji kidišu na Crnu Goru", poručila je Vuksanović Stanković.

S druge strane, iz Demokratskog fronta su pozdravili pad DPS-a na Cetinju.

"Čestitam pokretu URA i Demokratama što su bratskim snagama na Cetinju zaustavili da ga DPS preuzme", kazao je lider prosrpskog DF-a, Milan Knežević.

Šta je Crnogorcima Cetinje?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00
Direktan link

Na državnom nivou međustranačka dogovaranja idu u drugom pravcu.

Naime, paralelno sa dešavanjima na Cetinju u Crnoj Gori traju pregovori o formiranju manjinske Vlade, koju je predložio lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović, kao soluciju za rješenje krize vlasti koja je u prvoj sedmici februara rezultirala izglasavanjem nepovjerenja Vladi i smjenom predsjednika Skupštine.

Ove smjene Abazovićeva URA izglasala je sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) predsjednika Mila Đukanovića, koja je obećala podršku konceptu manjinske Vlade.

Ova parlamentarna saradnja povod je protesta Abazovićevih dosadašnjih partnera, Demokratskog fronta i Demokrata, sa kojima je URA nakon izbora avgusta 2020. formirala vlast, poslavši nakon 30 godina DPS u opoziciju. Ono glasanje URA smatraju izdajom izborne volje.

Izbori na Cetinju održani su 5. decembra.

Demokratska partija socijalista osvojila je 14 mandata, Socijaldemokratska partija osam, lokalna stranka Stara garda LSCG tri, Građanski pokret URA četiri , Demokrate tri i koalcija Socijaldemokrate-Liberalna partija jedan mandat.

Lokalni izbori u Cetinju, Mojkovcu i Petnjici
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Na Cetinju je posljednjih 16 godina vladao DPS-a Mila Đukanovića.

Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine na Cetinju je živjelo 16 i po hiljada stanovnika od kojih se više od 90 posto izjasnilo kao Crnogorci.

Cetinje je kulturno istorijski centar Crne Gore. Do raspada bivše Jugoslavije tokom ratnih devedesetih Cetinje je bilo dominantno industrijski grad, ali su raspadom tadašnje zajedničke države i tokom tranzicije sva preduzeća ugašena.

XS
SM
MD
LG