Ministarka za evropske i međunarodne poslove Austrije Beate Meinl-Reisinger izjavila je 4. aprila u Sarajevu da su stupile na snagu sankcije koje su ta zemlja i Njemačka uvele protiv predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, te još dvije osobe.
Uvođenje sankcija najavljeno je u zajedničkom saopštenju Meinl-Reisinger i njemačke državne ministarke za Evropu i klimu Anne Luhrmann.
Sankcijama je zabranjen ulazak Dodiku u Austriju i Njemačku, te za još dvije osobe iz vrha Republike Srpske (RS).
Protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika, te predsjednika Narodne skupštine RS-a Nenada Stevandića i predsjednika Vlade tog bh. entiteta Radovana Viškovića vodi se istraga zbog sumnje da su svojim aktivnostima narušili ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
Za njima je raspisana i centralna potjernica, jer odbijaju da se odazovu na pozive za saslušanje u toj istrazi.
"Ulazak i prolazak kroz Austriju već je stupio na snagu. Mislim da je mudro podržati deeskalaciju i potaknuti dijalog. Institucije Bosne i Hercegovine moraju riješiti ovu krizu. No i mi imamo svoje interese kada neko pređe crvenu liniju", rekla je Meinl-Reisinger nakon razgovora sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem u Sarajevu, 4. aprila.
Istakla je kako su Austrija i Njemačka zabranom ulaska za Dodika željele "izraziti podršku zemlji čija je budućnost u Evropskoj uniji".
"Mislim da je jasno reći da su nedavne radnje Milorada Dodika prijetnje stabilnosti i ustavnom poretku, kao i teritorijalnom integritetu BiH. Pažljivo pratimo postupke koji se vode protiv njega i svjesni smo da Dodik ignoriše te postupke i napuštao je zemlju više puta", rekla je austrijska ministarka.
Ministar Konaković je istakao kako Dodik "urušava pravosudni sistem u BiH", te da ljudi žive u strahu da bi se situacija mogla pogoršati.
"Dodik sada čeka drugostepenu presudu i provocira Tužilaštvo BiH i Sud BiH ne dolaskom u novim predmetima pokrenutim protiv njega", rekao je Konaković.
Vlast u RS-u, predvođena proruskim liderom Dodikom, nastoji nizom antiustavnih odluka i zakona da uruši temeljne institucije Bosne i Hercegovine.
Dodik se, zajedno sa članovima svoje porodice, te ključnim političkim saradnicima već nalazi na listi sankcija Sjedinjenih Država, a sankcije je uvela i Velika Britanija.
On odbija da prihvati i presudu Suda BiH kojom je osuđen prvostepeno na kaznu zatvora od godinu dana i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika BiH.
Zajedno sa predsjednicima Skupštine i Vlade RS-a, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, Dodik odbija i da se odazove na poziv pravosudnim institucijama koje ih terete za narušavanje ustavnog poretka BiH, zbog čega su se našli na centralnoj potjernici u zemlji prije pola mjeseca, te još odolijevaju hapšenju.
Uz to, iz RS-a prijete i krivičnim prijavama onima koji žive u tom entitetu, a rade u institucijama BiH, ako se ne povinuju zahtjevima Dodikove većine da napuste državne institucije.