Dostupni linkovi

Funkcionisanje Agencije za istrage BiH nije narušeno nakon što je direktor tražio razrješenje


Regionalni centar SIPA-e u Banjaluci, BiH (fotoarhiv)
Regionalni centar SIPA-e u Banjaluci, BiH (fotoarhiv)

Funkcionisanje Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) nije narušeno, nakon što je direktor ove agencije Darko Ćulum zatražio razrješenje, saopšteno je iz ove institucije 19. marta.

"Agencija nastavlja raditi u skladu sa zakonskim procedurama i nadležnostima", saopćili su iz SIPA-e, te dodali da Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine sa Vijećem ministara intenzivno radi na rješavanju novonastale situacije i izbora novog rukovodstva SIPA-e.

Ćulum je potvrdio za Radio-televiziju Republike Srpske 18. marta da je odlučio da se povuče sa ove pozicije.

Njegova ostavka dolazi nekoliko dana nakon što je iz ove agencije rečeno da je SIPA izvršila sigurnosnu procjenu u vezi sa asistiranjem sudskoj policiji u provođenju naredbe Tužilaštva BiH u kojoj je zatraženo privođenje predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika, predsjednika Vlade RS-a Radovana Viškovića i predsjednika Skupštine RS-a Nenada Stevandića na saslušanje.

Naredba Tužilaštva BiH je izdata nakon što se Dodik, Višković i Stevandić nisu odazvali pozivu na saslušanje u državno Tužilaštvo koje im stavlja na teret da su izvršili krivično djelo "napad na ustavni poredak".

Nalog je izdat na dan kada je Narodna skupština RS-a raspravljala o Nacrtu Ustava RS-a kojim vlasti u RS-u planiraju da definišu taj entitet u BiH kao državu srpskog naroda, da mu daju pravo na samoopredjeljenje, da osnuju svoju vojsku, i ukinu Vijeće naroda.

Za njima je raspisana i potjernica.

Direktora i zamjenika direktora SIPA-e imenuje Vijeće ministara na prijedlog ministra sigurnosti i to sa liste kandidata koju dostavi Nezavisni odbor, na mandat od četiri godine, uz mogućnost reimenovanja u drugom narednom mandatu.

Vijeće ministara razrješava direktora i zamjenika direktora prema uslovima i procedurama koje sprovodi Nezavisni odbor.

XS
SM
MD
LG