Dostupni linkovi

Beloruske vlasti tvrde da su imale dojavu o bombi u avionu


Avion Rajanera nakon što je prizemljen u Minsku
Avion Rajanera nakon što je prizemljen u Minsku

Posada aviona Rajanera, koji je preusmeren na Minsk, obaveštena je da je bomba u avionu i "preporučeno" joj je sletanje, pokazuje navodni transkript razgovora pilota i kontrolnog tornja koji su beloruske vlasti objavile u utorak (25.maja).

"Imamo informacije specijalnih službi da se bomba nalazi u avionu i da može da bude aktivirana iznad Viljnusa", piše u transkriptu na engleskom jeziku koji je objavilo Odeljenje za vazdušni transport beloruskog Ministarstva saobraćaja.

"Možete li da ponovite ovu poruku?", upitao je prema navodnom transkriptu pilot, kome je potom potvrđena ta informacija.

Kontrolor je precizirao da je indikacija o postojanju bombe poslata "mejlom" i da je ta poruka podeljena sa "nekoliko aerodroma". Belorusko ministarstvo saobraćaja je u saopštenju ponovilo da je u pitanju bio mejl navodno palestinske organizacije Hamas u kojem se navodi da će bomba eksplodirati iznad Viljnusa ukoliko Evropska unija (EU) nastavi da podržava Izrael.

Transkript razgovora sa kontrolnim tornjem pokazuje da je upravo kontrolni toranj insistirao na sletanju u Minsk, tvrde beloruske vlasti. Kada je pilot upitao ko to "preporučuje", kontrolni toranj je naveo da su to "njegove preporuke", tvrde.

Šef beloruskog vazduhoplovstva, koji je presreo let lovcem Mig-29, u ponedeljak (24. maja) je tvrdio da je posada donela odluku "bez spoljnog mešanja" i da je avion Rajanera mogao da sleti u Ukrajinu ili Poljsku.

Beloruske vlasti optužene su za preusmeravanje komercijalnog leta Atina-Viljnus ka Minsku kako bi uhapsile disidenta Romana Protaševiča, 26-godišnjeg opozicionog novinara koji je bio u avionu.

To je izazvalo kritike međunarodne zajednice, a EU je odlučila da zatvori svoj vazdušni prostor beloruskim avionima kako bi kaznila režim predsednika Aleksandra Lukašenka.

Belorusija je pozvala nekoliko međunarodnih organizacija da dođu i utvrde "okolnosti" preusmeravanja tog aviona. Odeljenje nadležno za vazdušni saobraćaj pri Ministarstvu saobraćaja saopštilo je da je uputilo poziv predstavnicima Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj, Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva, kao i vlasti SAD i Evropske unije.

U međuvremenu Ukrajina je objavila da će od srede (26. maja) zabraniti letove na relaciji sa Belorusijom. Nemačka kompanija Lufthansa objavila je takođe da obustavlja letove preko Belorusije.

Zapadne sile pripremaju se za uvođenje sankcija Bjelorusiji i prekid avionskih veza sa tom zemljom nakon što je beloruski borbeni avion presreo putnički avion kompanije "Rajaner" i dopratio ga do Minska, gde je novinar uhapšen.

Prinudno sletanje putničkog aviona na zahtev vlasti Belorusije generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nazvao je državnom otmicom. On je pozvao na pokretanje hitne međunarodne istrage, a vlasti Belorusije pozvao je da odmah oslobode novinara Romana Protaševiča.

"To je državna otmica i pokazuje kako vlasti u Minsku napadaju osnovna demokratska prava i suzbijaju slobodu govora i nezavisnost medija", istakao je Stoltenberg.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džo Bajden (Joe Biden) osudio je potez Belorusije da presretne putnički avion i uhapsi novinara Romana Prataševiča i njegovu devojku. Bajden je zatražio od svojih savetnika da mu predstave opcije da bi odgovorni snosili posledice.

XS
SM
MD
LG