Visoki američki zvaničnici su u utorak nakon razgovora s ruskom delegacijom u Saudijskoj Arabiji izjavili da će sve strane morati učiniti ustupke kako bi okončale trogodišnji rat u Ukrajini.
"Danas je prvi korak dugog i teškog puta, ali važan", rekao je državni sekretar Marco Rubio nakon razgovora u Rijadu.
Američki State Department je saopštio da su Rubio i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov dogovorili u Rijadu da imenuju timove za pregovore o okončanju rata u Ukrajini.
Rubio je rekao da predsjednik SAD Donald Trump želi brzo krenuti kako bi pokušao okončati rat i da je cilj pravedan, trajan i održiv sporazum.
Usred zabrinutosti u Ukrajini i među evropskim saveznicima oko napora koje predvode SAD, Rubio je rekao da je cilj sporazum koji je "prihvatljiv za sve koji su u njemu uključeni, i koji očigledno uključuje Ukrajinu, ali i naše partnere u Evropi, i, naravno, i rusku stranu."
Rubio je rekao da bi veze između Washingtona i Moskve mogle rasti ako se rat u Ukrajini okonča.
On je rekao novinarima da "postoje izvanredne mogućnosti za partnerstvo" sa Rusijom, dodajući da je "ključ za otključavanje toga kraj ovog sukoba".
Na pitanje o sankcijama Rusiji, Rubio je rekao da su mjere uvedene kao rezultat ruske invazije i da ih nisu samo SAD nametnule.
"Evropska unija će morati da se nađe za stolom u nekom trenutku jer i ona ima i sankcije koje su uvedene", rekao je Rubio.
Timovi na visokom nivou trebalo bi da rade na putu za okončanja sukoba u Ukrajini što je prije moguće na način koji je trajan, održiv i prihvatljiv za sve strane, izjavila je glasnogovornica State Departmenta Tammy Bruce.
Također je dogovoreno, kako je rekla Bruce, uspostavljanje mehanizam konsultacija za rješavanje iritirajućih pojava u bilateralnim odnosima s ciljem poduzimanja neophodnih koraka za normalizaciju rada diplomatskih misija.
"Jedan telefonski poziv nakon kojeg je uslijedio jedan sastanak nije dovoljan za uspostavljanje trajnog mira", rekla je Bruce.
Dodala je da je na sastanku dogovoreno postavljanje temelja za buduću saradnju na pitanjima od zajedničkog geopolitičkog interesa i istorijskih ekonomskih i investicionih mogućnosti koje će proizaći iz uspješnog okončanja sukoba u Ukrajini.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz, koji je učestvovao na sastanku, rekao je da rat u Ukrajini treba "trajno okončati" i da će biti razgovora o teritorijama i sigurnosnim garancijama.
Sastanak u Rijadu trebalo je da otvori put i za samit predsjednika SAD i Rusije, Donalda Trumpa i Vladimira Putina.
Nakon završetka razgovora, Putinov savjetnik za vanjske poslove Jurij Ušakov rekao je za ruski Prvi kanal da još nije određen datum za taj samit, ali da je "malo vjerovatno" da će se održati sljedeće sedmice.
Čak i dok je sastanak u saudijskoj prestonici bio u toku, Rusija je nagovestila pooštravanje svojih zahtijeva.
Portparolka Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova rekla je novinarima u Moskvi da "nije dovoljno" da NATO ne primi Ukrajinu u članstvo. Ona je rekla da alijansa mora ići dalje i da se odrekne od obećanja budućeg članstva Kijeva datog na samitu u Bukureštu 2008.
"U suprotnom, ovaj problem će nastaviti da truje atmosferu na evropskom kontinentu", rekla je ona.
Ukrajinski predsjednik Volodymir Zelenski dosljedno je zahtijevao članstvo u NATO-u kao jedini način da se garantuje suverenitet i nezavisnost Ukrajine. Trumova administracija je ranije naznačila da ne podržava članstvo Ukrajine u NATO-u kao dio mirovnog sporazuma, mada nije jasno da li to znači i trajno onemogućivanje ulaska Kijeva u zapadnu vojnu alijansu.
Glasnogovornica State Departmenta je u saopštenju navela da "predsjednik Trump želi zaustaviti ubijanje; SAD žele mir i koriste svoju snagu u svijetu da zbliže zemlje".
"Predsjednik Trump je jedini lider na svijetu koji može natjerati Ukrajinu i Rusiju da pristanu na to", dodala je ona.
Zelenski je odgodio posjetu Saudijskoj Arabiji, gdje je trebao biti u srijedu, nakon što su SAD i Rusija u Rijadu održali svoje prve razgovore na visokom nivou od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Tokom konferencije za novinare u utorak u Turskoj, Zelenski je oštro kritikovao sastanak, za koji je naveo da na njega nije pozvan, i rekao da je odlučio da odgodi zvaničnu posjetu Saudijskoj Arabiji do 10. marta.
Uoči sastanka, američka strana je navela da to nije početak pregovora, već da se vidi da li je Rusija "ozbiljna" u okončanju rata u Ukrajini.
Ruska strana, s druge strane, rekla je da će prioritet biti normalizacija odnosa sa Sjedinjenim Državama.
S američken strane ulestvovali su američki državni sekretar Marco Rubio, savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz i specijalni američki izaslanik za Bliski istok Steve Wikoff.
Rusiju su predstavljali ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov i Jurij Ushakov, savjetnik za vanjsku politiku ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Sastanak u Rijadu održan je nakon intenziviranja napora Washingtona da okonča skoro trogodišnji rat u Ukrajini, iako su taktike uzdrmale diplomatske krugove u Kijevu i Evropi, jer postoji neizvjesnost o vrsti sporazuma koji bi se mogao postići u budućnosti, s ciljem okončanja rata.
"Ovo se smatra prvim korakom u dugom procesu pregovora, ali stvari se brzo kreću", rekao je Nigel Gould-Davies, bivši britanski diplomata koji je trenutno viši istraživač u Međunarodnom institutu za strateške studije, za Radio Slobodna Evropa.
"Postoji kontinuitet koji će se nastaviti unapređivati u ovim vremenima neizvjesnosti."
U američkoj delegaciji nije uključen penzionisani general Keith Kellogg, specijalni izaslanik Bijele kuće za pregovore o rješenju rata.
Šta je bilo na dnevnom redu razgovora u Saudijskoj Arabiji?
Rubio je u intervjuu za CBS 16. februara rekao da će sastanak u Rijadu biti početak šire diskusije "koja će uključivati Ukrajinu i biti usmjerena na okončanje rata".
Očekivalo se da će pregovori Rubia i Lavrova obuhvatiti i šira pitanja u odnosima Moskve i Washingtona, uključujući sankcije, energetsku sigurnost i druge aspekte međunarodne sigurnosti.
Rubio je naglasio da bi u daljim pregovorima trebali učestvovati i Kijev i evropske vlade ako dođe do napretka nakon sastanka s Lavrovom i ruskom delegacijom u Rijadu.
"Ako dođe do pravih pregovora – a još nismo na tom nivou – Ukrajina mora biti uključena jer je ona ta koja je napadnuta, a Evropljani moraju učestvovati jer su oni uveli sankcije Putinu i Rusiji i pružali podršku Kijevu", rekao je on.
Prije polaska za Saudijsku Arabiju, Lavrov je 17. februara ponovio da Rusija ne razmatra povlačenje s teritorija koje je zauzela u Ukrajini.
Dok su evropski lideri održavali vanredni samit u Parizu o Ukrajini i sigurnosti, Lavrov je također rekao da ne vidi razlog da Evropljani budu uključeni u diskusije.
"Ništa značajno neće biti odlučeno dok se Trump i Putin ne nađu u istoj prostoriji", rekao je za RSE Andrew D’Anieri, saradnik Atlantskog vijeća.
"To znači da još uvijek ima vremena i mnogo prilika da Evropljani i Ukrajinci oblikuju stavove Trumpove administracije."