Brnabić bez komentara na presudu Mladiću
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da ne može da komentariše presudu Haškog suda Ratku Mladiću.
"Ovu presudu ne mogu da komentarišem i neću da komentarišem sada jer će predsednik Vučić [Aleksandar] o tome govoriti večeras na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN)", rekla je Brnabić gostujući na TV Pink.
Brnabić je dodala da mora da bude oprezna prilikom komentarisanja presude "da ne bi nanela štetu Srbiji".
"Republika Srbija je u potpunosti posvećena i zalaže se za istraživanje svih ratnih zločina, ispitivanje svih zločina i privođenje svih onih koji su optuženi i kažnjavanje odgovornih za ratne zločine, evo skoro 30 godina", rekla je Brnabić.
Ona je ocenila da je Haški tribunal "politički sud" i navela da je njena najveća zamerka ta da sud nije doprineo pomirenju.
"Čini mi se da smo dalje sada nego pre 26 godina. Sada u nekim delovima imamo goru netrpeljivost među narodima nego što smo imali tokom tih sukoba i tome je Hag izuzetno doprineo", rekla je Brnabić.
Vulin: Doživotni zatvor Mladiću je osveta, a ne presuda
Ministar unutrašnjih poslova Srbije i predsednik Pokreta socijalista, koalicionog partnera vladajuće Srpske napredne stranke, Aleksandar Vulin, naveo je da je presuda Ratku Mladiću "presuda pravdi".
"Kazna doživotnog zatvora generalu Mladiću je osveta, a ne presuda", naveo je Vulin u izjavi objavljenoj na sajtu Pokreta socijalista.
On je dodao da je Haški sud "uspostavljen ne da bi tražio pravdu i doneo pomirenju, već da bi sudio Srbima".
Više OVDE
Kisić i Tokača o tome šta presuda može doneti Srbiji i Bosni i Hercegovini
Od političkih i intelektualnih elita Srbije zavisi da li će ta država priznati genocid u Srebrenici, navodi Izabela Kisić, izvršna direktorka Helisinškog odbora za Srbiju, u razgovoru za Radio Slobodna Evrpa (RSE) nakon izricanja pravosnažne presude doživotnog zatvora Ratku Mladiću, ratnom lideru bosanskih Srba.
Za razliku od nje koja navodi da nije optimista, Mirsad Tokača, direktor Istraživačkog dokumentacionog centra iz Sarajeva, iznosi uverenje da iskoraci kakva je presuda Mladiću moraju doneti promene u BiH. U tom smislu, nastavlja, najbitnije je kako će građani shvatiti odluku Suda u Hagu. Razgovor možete poslušati OVDE:
Društvo za ugrožene narode: Presuda Mladiću minimum zadovoljenja pravde
Društvo za ugrožene narode – Internacional sa sekcijama u Njemačkoj, Švicarskoj, Austriji, Italiji, Luksemburgu, Bosni i Hercegovini, pozdravilo je izricanje konačne presude Mladiću, ali iskazalo žaljenje što nije osuđen i za genocid u Prijedoru, Foči, Kotor-Varošu, Ključu, Sanskom Mostu i Vlasenici.
„Ove zločine koji su se dogodili na početku rata u BiH, 1992. godine, međunarodna zajednica je mirno posmatrala i nije ništa učinila da ih spriječi. Rezultat nečinjenja velikih sila bio je upravo genocid u Srebrenici u julu 1995. godine koji se dogodio pod zastavom Ujedinjenih nacija“, ističu u saopćenju.
Ova konačna presuda, dodaje se, minimum je zadovoljenja pravde koju su hiljade preživjelih žrtava proteklog rata tako dugo očekivali.