Pozdravljamo vas ispred brojne ekipe Radija Slobodna Evropa koja danas prati izricanje konačne presude bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću.
Donosimo vam prijenos uživo iz sudnice u Hagu, reakcije žrtava ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, brojne materijale, arhivsku građu, videa i fotografije.
Ostanite uz naš blog uživo.
Od Vojne akademije do ratnih zločina na čelu Vojske Republike Srpske
Podsjetimo prvo na kratku biografiju Ratka Mladića i to kako je došlo do toga da se nađe na čelu vojske koja je počinila brojne zločine i genocid u Srebrenici, u julu 1995:
- Rođen je 1943. godine u Božanovićima kod Kalinovika. Od kada je završio Vojnu akademiju u Beogradu bio je u aktivnoj vojnoj službi Jugoslovenske narodne armije (JNA).
- Pred početak ratova na području bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), 1991. godine, Predsjedništvo SFRJ unaprijedilo je Mladića u general-majora, a u aprilu 1992. godine, na samom početku rata u Bosni i Hercegovini, u general-potpukovnika. U maju 1992. godine je imenovan za komandanta Glavnog štaba novoformirane Vojske Republike Srpske.
Oda Mladiću među Srbima
U mnogim gradovima Republike Srpske, ali i Srbije i na Kosovu u mjestima sa srpskom većinom Ratka Mladića i danas, iako je presuđeni ratni zločinac, smatraju "srpskim herojem" i mnogi grafiti njemu u čast nalaze se na mnogim zgradama. Njegov lik i dalje je prisutan čak i u centru Beograda, osim na zidovima zgrada i na suvenirima, nekima u ideologiji, a nekima i na koži. Klikom na fotografiju pogledajte i sve ostale:
Na konačnu presudu čekalo se 26 godina
Optužnica protiv Mladića prvobitno je podignuta još 24. jula 1995. godine. Međutim, skrivao se skoro 16 godina. Uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Tribunalu u Hagu.
Evo kako je od podizanja optužnice do konačne presude prošlo 26 godina: