Dostupni linkovi

Porodice žrtava o doživotnoj kazni za Ratka Mladića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Ratko Mladić pravosnažno osuđen na doživotni zatvor

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995.

  • Sudije UN tribunala potvrdile su u drugostepenom postupku presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
  • Sudsko vijeće je potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Ratko Mladić oslobođen krivice za genocid u šest bh. opština i to u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.
  • Najtraženiji haški bjegunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.
  • Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.
  • Rođen je 1943. godine u Božanovićima kod Kalinovika. Od kada je završio Vojnu akademiju u Beogradu bio je u aktivnoj vojnoj službi Jugoslovenske narodne armije (JNA).
  • Pred početak ratova na području bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), 1991. godine, Predsjedništvo SFRJ unaprijedilo je Mladića u general-majora, a u aprilu 1992. godine, na samom početku rata u Bosni i Hercegovini, u general-potpukovnika. U maju 1992. godine je imenovan za komandanta Glavnog štaba novoformirane Vojske Republike Srpske.
  • Kao bivši ratni komandant Vojske Republike Srpske osuđen je 2017. godine na kaznu doživotnog zatvora prvostepenom presudom ICTY.
  • Utvrđeno je da je kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.
  • Osuđen je po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
  • Na presudu, izrečenu 22. novembra 2017. godine, žalili su se i Haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana. Žalbeni postupak proveden je u avgustu prošle godine. Obje žalbe su odbijene.
  • Tokom procesa, koji je počeo 16. maja 2012. godine i trajao 530 dana, izvedena su 592 svjedoka, te predočeno oko 10.000 dokaznih materijala. Sud je u obzir uzeo i 2.000 presuđenih činjenica.
18:59 8.6.2021.

Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji: Važan korak u skidanju odgovornosti sa budućih generacija

Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji (BNV) ocenilo je da je pravosnažna presuda Haškog tribunala kojom je Ratko Mladić osuđen za genocid i druge zločine, "važan korak u skidanju odgovornosti s budućih generacija srpskog naroda za zločine počinjene u njihovo ime".

Predstavničko telo Bošnjaka u Srbiji je u saopštenju presudu okarakterisalo i kao "potvrdu činjenice da je pravda spora, ali ipak dostižna".

"Zločini nad Bošnjacima Sandžaka u Sjeverinu, Kukurovićima, Štrpcima, Bukovici su deo projekta uništenja Bošnjaka, čija je kulminacija postignuta genocidom u Srebrenici", navodi se u saopštenju tog tela.

18:56 8.6.2021.

Omerović: Očekivana i značajna pobeda pravde

Član Predsedništva Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) Meho Omerović izjavio je da je presuda Ratku Mladiću očekivana i značajna pobeda za pravdu i istakao da ne mogu postojati genocidni narodi već samo pojedinci koji vrše genocid.

"Mladić je odgovoran za to najteže krivično delo. Najodgovorniji je za sve ono što se dešavalo u Srebrenici. Srbija kao članica Ujedinjenih nacija mora priznati i tu sudsku presudu, iz prostog razloga jer priznaje taj Sud. Izjave onih koji već godinama ne prihvataju presudu ili veličaju zločine i zločince neće promeniti niti presudu niti istorijsku činjenicu da se to desilo", naveo je Omerović u pisanoj izjavi.

Takođe je naveo da se presudom Mladiću zatvara poslednja stranica u radu Suda koji, kako je rekao "nažalost nije uspeo u onome što mu je bio osnovni zadatak - pomirenje naroda u regionu, pravda za sve žrtve i preživele u ratovima na teritoriji bivše Jugoslavije".

18:52 8.6.2021.

Borelj i Varhelji: EU očekuje poštivanje odluka

Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Josep Borell (Žozep Borelj) i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelyi (Varhelji) su poručili da evropske institucije očekuju da svi politički akteri u Bosni i Hercegovini i na zapadnom Balkanu poštuju odluke međunarodnih sudova.

Presuda Mladiću, naveli su u saopštenju je „prilika je da lideri u Bosni i Hercegovini i regionu, s obzirom na činjenice, prednjače u odavanju počasti žrtvama i promovišu okruženje pogodno za pomirenje kako bi prevazišli nasleđe rata i izgradili trajni mir.

“Poricanje genocida, revizionizam i veličanje ratnih zločinaca protivreče najosnovnijim evropskim vrednostima“, napisali su navodeći kako međunarodni i domaći sudovi trebaju nastaviti raditi na osiguranju pravde za sve žrtve ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida kao i članove njihovih porodica.

18:45 8.6.2021.

Brammertz: Srbija nije amnestirana

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma Serge Brammertz izjavio je nakon konačne presude Mladiću kako je važno da je Mladić osuđen u vezi svih zločina na koje se žalio.

"Rad se nastavlja, Srbija nije amnestirana. Jedan od najvećih izazova budućnosti je problem negiranja genocida", rekao je Brammertz.

Ovo je, naglasio je, "konačna odluka i svi političari ovdje i u svijetu to trebaju prihvatiti, on (Mladić) je presuđeni ratni zločinac".

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG