Radio Slobodna Evropa/Radio Liberti (RFE/RL) ponovio je poziv vlastima Belorusije da oslobode beloruskog blogera i konsultanta RFE/RL Ihara Losika nakon što je u pritvoru proveo 300 dana.
Losik je optužen da je pomogao u organizaciji nereda zbog spornih predsedničkih izbora u avgustu 2020. koji su pokrenuli talas protesta u Belorusiji koja se nalazi pod vlašću Aleksandra Lukašenka od 1994. godine.
"Losik je predugo surovo odvojen od supruge, ćerke i kolega, i mora biti oslobođen kako bi se pridružio porodici", rekao je 21. aprila predsednik RFE/RL Jamie Fly.
On je pozvao vladu Belorusije da zaustavi "represivnu kampanju protiv nezavisnih novinara, uključujući izveštače i osoblje RFE/RL", i da im omogući da nastave sa radom na pružanju objektivnih informacija ljudima u Belorusiji.
Aleksandar Lukašenko organizovao je brutalnu akciju suzbijanja demonstracija nakon predsedničkih izbora na kojima tvrdi da je pobedio.
Privedeno skoro 30.000 ljudi, stotine je pretučeno, nekoliko osoba je ubijeno, a mediji su na meti snaga bezbednosti.
Losik (28) je među više od 300 političkih zatvorenika koji su, prema izveštajima grupa za ljudska prava, uhapšeni od početka demonstracija.
Losik je u istražnom pritvoru od juna 2020. godine. Prvobitno je optužen za navodno korišćenje svog popularnog kanala Telegram za "pripremu narušavanja javnog reda i mira" uoči izbora.
Krajem marta obavešten je o novim optužbama, a sud mu je produžio pritvor do 25. maja. Losik se još nije suočio sa bilo kojim navodnim prekršajem.
Nakon što je obavešten o novim optužbama, ranije ovog meseca štrajkovao je glađu. Prethodno je i u januaru šest nedelja odbijao hranu u znak protesta zbog prvobitnih optužbi.
U pismu upućenom Losiku 26. marta, grupa od sedam američkih kongresmena osudila je "nepravedno i nelegitimno lišavanje slobode", navodeći da stoje "rame uz rame" s njim, njegovom porodicom i ostalim Belorusima koji se bore u prodemokratskom pokretu u zemlji.
"Pridružujemo se međunarodnoj zajednici u najoštrijoj osudi vašeg nepravednog i nelegitimnog pritvaranja od strane beloruskih vlasti", naveli su kongresmeni u pismu.
"Spremni smo da saučesnike u vašem nezakonitom pritvaranju podvrgnemo ciljanim sankcijama u saradnji sa našim prijateljima i saveznicima u Evropskoj uniji", dodali su oni.
Američki Stejt department i drugi članovi Kongresa ranije su osudili hapšenje Losika i drugih političkih zatvorenika.
Zapad odbija da prizna Aleksandra Lukašenka kao legitimnog lidera bivše sovjetske republike.
Evropska unija, Sjedinjene Države i druge zemlje uvele su sankcije najvišim beloruskim zvaničnicima kao odgovor na represiju nad demonstrantima i opozicijom.