Dostupni linkovi

Ministarstvo energetike: Reforma Srbijagasa mora da se sprovede


Plan reorganizacije Javnog preduzeća (JP) Srbijagas moraće da se sprovede, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije (MRE).

Kako navodi MRE, članovi radne grupa za reorganizaciju Srbijagasa sastali su se 25. decembra sa direktorom tog preduzeća Dušanom Bajatvićem gde su ponovili da je cilj da Srbija dobije razvijen i profitabilan gasni sektor.

“Plan koji je donela Vlada mora da se sprovede. Srbijagas je nosilac velikih investicija u gasnom sektoru i to preduzeće mora da bude sposobno da ih efikasno realizuje”, rekla je, kako prenosi MRE, državna sekretarka u Ministarstvu rudardstva i energetike Jovanka Atanacković.

Takođe je apostrofirano da je MRE spremno da pruži podršku u svim aktivnostima koje su zaključkom Vlade naložene poslovodstvu Srbijagasa.

Vlada Srbije saopštila je 10. decembra da je usvojila plan reorganizacije Javnog preduzeća Srbijagas koji znači početak reformisanja i modernizacije gasnog sektora.

“Srbija zaslužuje da ima moćan i profitabilan gasni sektor, a sprovođenje plana omogućiće da to i realizujemo“, rekla je tada ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.

Kako je saopšteno, plan reorganizacije Srbijagasa predviđa razdvajanje delatnosti transporta i distribucije gasa između Srbijagasa, preduzeća Transportgas i Distribucijagasa Srbija, kao i njihovo licenciranje za delatnost koju obavljaju i usklađivanje njihovog rada sa državnim Zakonom o energetici.

„Plan obuhvata i donošenje predloga mera za rešavanje pitanja brojnih povezanih preduzeća u kojima Srbijagas ima učešće u kapitalu, a koja opterećuju poslovanje te kompanije“, saopštila je Mihajlović.

Reformisanje Srbijagasa, pored toga što je propisano zakonima Srbije, predstavlja i obavezu ove zemlje kao kandidata za člansto u Evropskoj uniji prema evropskoj Energetskoj zajednici.

“Niko ne može da se protivi sprovođenju odluka Vlade Republike Srbije i niko tome neće stati put. Očekujemo da će sve aktivnosti iz plana biti sprovedene”, navela je 25. decembra Atanacković.

“Najveći teret reorganizacije Srbijagasa leži na njegovom poslovodstvu. Oni su ti koji moraju da sprovedu plan, a i sam direktor Srbijagasa svestan je da odluka Vlade mora da se sprovede”, dodao je nakon sastanka pomoćnik ministarke rudarstva i energetike Saša Stojanović, navodi se na sajtu MRE.

Stojanović je dodao da će Srbijagas do prve polovine januara 2021. uskladiti osnivačke akte sa Zakonom o javnim preduzećima. Na sledećoj sednici radne grupe, kako je najavljeno, tema će biti donošenje odluke Nadzornog odbora o povećanju osnivačkog kapitala u preduzeću Transportgas, kako bi se stvorili uslovi za sertifikaciju, prenos imovine i dobijanje licence. On je kao iznenađenje okarakterisao to što je direktor Srbijagasa Dušan Bajatović na sastanak u petak došao bez saradnika.

Dušan Bajatović, funkcioner Socijalističke partije Srbije (SPS) koja je u republičkoj vlasti zajedno sa Srpskom naprednom strankom (SNS) koju vodi predsednik države Aleksandar Vučić, više puta ranije je dolazio u sukob sa ministarkom Zoranom Mihajlović, kadrom partije SNS, po pitanju poslovanja Srbijagasa.

Poslednji put to se dogodilo 31. oktobra ove godine na prvom sastanku Zorane Mihajlović, koja je u novoformiranoj Vladi Srbije postavljena za ministarku energetike, sa aktuelnim direktorom Srbijagasa koja je Dušana Bajatovića, uz pozivanje obezbeđenja da ga izbaci, udaljila sa tog planiranog susreta jer je došao sam, bez saradnika, što je novopostavljena ministarka okarakterisala kao nepoštovanje institucija.

Bajatović, koji kao kadar SPS-a u javnosti važi za političara sa dobrim vezama i odnosima sa rukovodstvom ruskog giganta Gasprom, od kog dolaze sve količine gasa potrebnog Srbiji, na čelu državnog preduzeća Srbijagas je od 2008. godine.

Srbijagas godinama važi za jedno od državnih preduzeća sa najvećim gubicima. Kako je u julu 2019. pisao Radio Slobodna Evropa (RSE), Vlada Srbije te godine otpisala je celokupan dug Srbijagasa prema državi u ukupnom iznosu od 1,2 milijarde evra. Dug tog preduzeća gomilao se godinama, a skoro 80 odsto (933,8 miliona evra) nastalo je tako što su se aktivirale bankarske garancije koje je država dala za dugoročne kredite Srbijagasa kod komercijalnih banaka. U Zaključku Vlade od 26. marta 2019. stoji da je Vlada odlučila da potraživanje prema Srbijagasu konvertuje u trajni ulog Republike Srbije u to javno preduzeće i za iznos tog potraživanja poveća kapital.

Na neophodnost reforme Srbijagasa, kao jedan od prioriteta u sektoru energetike, u godišnjim izveštajima o napretku Srbije redovno je ukazivala i Evropska komisija. U poslednjem izveštaju za 2020. godinu Komisija je ukazala na to da u okviru Srbijagasa nisu razdvojene delatnosti, čime bi se omogućila konkurencija i pristup drugim akterima na tržištu trasnportnom sistemu u skladu sa pravilima Evropske unije.

XS
SM
MD
LG