Slovenska vlada je, i ne htjeći, znatno pridonijela opredjeljenju za Evropsku uniju jednog dijela hrvatskih građana koji joj baš i nisu bili skloni. Iritirala ih je blokada naših sjevernih susjeda u pregovorima Hrvatske s Evropskom unijom, što je rezultiralo pojavom radikalnih poziva koji kruže Internetom na bojkot slovenskih proizvoda. Naravno da je to imalo odjeka, a kakvi će biti efekti, pokazat će inventurne računice. Nije za vjerovati da će to uticati na opredjeljenje staloženih kupaca. Uostalom, sa zvaničnih mjesta u Hrvatskoj rečeno je da je neprihvatljiv svaki poziv na bojkot slovenske robe, što je izjavio i premijer Ivo Sanader. Ali, nepoželjne tenzije su stvorene s obje strane, a dokle sada to ide, pokazuje i otkazivanje nastupa mlade slovenske karate reprezentacije na turniru u Zagrebu jer su navodno roditelji zabrinuti za sigurnost njihove djece. Da čovjek ne povjeruje.
Prema projekcijama iz hrvatske Vlade, u idućoj godini predviđa se gospodarski rast od 2,5 posto, unatoč očekivanoj ekonomskoj i financijskoj krizi. No, guverner hrvatske Narodne banke, Željko Rohatinski, nije toliko optimističan, a njegova procjena iznosi samo jedan posto i to potkrepljuje nizom pokazatelja. Hoće li zbog toga doživjeti kritike, vidjet ćemo, ali i neke njegove ranije procjene doživljavale su prigovore i iz Vlade i iz krugova ekonomista, ali je vrijeme pokazalo da je on bio u pravu. Dobro je pak što Rohatinski čvrsto drži financijske uzde u rukama. Bit će manje problema ako ga se bude poslušalo.
Nedjelja, 21. prosinac 2008. godine
Ponedjeljak, 22. prosinac 2008. godine
Sudbina hrvatskih brodogradilišta, njihovih 10.000 radnika i mase kooperanata pod velikim je upitnikom. Sindikati traže sudjelovanje radnika u privatizaciji, a odlučni su u zahtjevu da uvjet u natječaju za prodaju brodogradilišta bude nastavljanje te djelatnosti, što ne odobrava Evropska komisija.
Danas su održani štrajkovi u Splitu i Rijeci. Prijeti se masovnim prosvjedom pred sjedištem Vlade na Markovom trgu u Zagrebu, gdje je okupljanje inače zabranjeno pod iznimkom da se ne ometa rad vladinih institucija i Sabora. Sindikalne vođe iskoristili su izjavu premijera Sanadera u sporu sa Slovenijom da Hrvatska neće kupovati ulaznicu u Evropsku uniju na uštrb svog teritorija, pa su, uz masovno odobravanje, rekli da ni brodogradilište neće mijenjati za pristup Evropskoj uniji. Bojazan je opravdana jer bi u slučaju dozvole prenamjene djelatnosti budući kupci mogli ukinuti brodogradnju, pa na vrlo atraktivnim prostorima izgraditi hotele, a zna se kakva bi u tom slučaju bila sudbina radnika.
Utorak, 23. prosinac 2008. godine
Novi ministar pravosuđa, doktor Ivan Šimunović, počeo je čistiti tu djelatnost na koju, zbog mita i korupcije, ima velikih prigovora i u zemlji i u Evropskoj uniji. Najnovije – Šimunović je razriješio dužnosti predsjednika Visokog trgovačkog suda, Srđana Štimca, predsjednicu Trgovačkog suda u Zagrebu, Nevenku Marković i predsjednika Općinskog suda u Belom Manastiru, Zlatka Kajtara, zbog utvrđenih propusta u radu. Ministar je ujedno izvršio neka nova imenovanja u pravosuđu, a najavio je da će status predsjednika sudova u buduće ovisiti o smanjenju borja neriješenih predmeta, što će se nadzirati svakih šest mjeseci. Krenulo je, pa bi se reklo da ima nade za pravosuđe, ako se Šimunoviću u posao ne upetlja visoka politika iz tko zna kojih interesa.
Uz put, u ocjenjivanju profesora Zagrebačkog sveučilišta od strane studenata, Šimunović je na Pravnom fakultetu, među 105 nastavnika, ocijenjen jednim od najboljih.
Srijeda, 24. prosinac 2008. godine
Policija i dalje provodi intenzivnu istragu i steže obruč oko osumnjičenika za ubojstvo prvog čovjeka Nacionala, Ive Pukanića i Nike Franjića, te mlade odvjetnice Ivane Hodak. Treba se nadati da će se uz počinitelje doći i do naručitelja tih groznih ubojstava, što bi podiglo ugled Hrvatske i kod policije susjednih zemalja s kojima se surađuje u otkrivanju Balkanske mafije.
Badnji dan katolici obilježavaju na razne načine. U Dubrovniku, na primjer, ne samo da se održao lijep i tradicionalni običaj kolendovanja, nego je postao i masovniji. Klape mlađih ljudi posjećuju domove svojih obitelji i prijatelja, pjevajući svima dragu pjesmu:
Dobra večer, mi kucamo,
Badnje veče čestitamo,
mi smo došli kolendati,
vašem dvoru hvalu dati.
E, izgubio se običaj darivanja naranača, smokava, oraha i bombona, novac je u prvom planu.
Četvrtak, 25. prosinac 2008. godine
Dani uoči blagdana u Hrvatskoj su bili ispunjeni raznim humanitarnim akcijama - posjetima i donacijama domovima starih osoba i mnogim udrugama, te priredbama čiji je prihod namijenjen u dobrotvorne srhe. A u Zagrebu je bilo glamuroznih predstava uz sudjelovanje i inozemnih i domaćih pjevačkih i glumačkih zvijezda, koje je prenosila televizija. Prihod je bio namijenjen u humanitarne svrhe. Mnogi su milijuni prikupljeni u masovnim pozivima građana na određene telefonske brojeve. Sigurno su znatna sredstva stigla i putem raznih uplatnica. Ove humanitarne akcije pokazuju da naša čeljad još ima srca.
Petak, 26. prosinac 2008. godine
U izvještajima s božićnih misa napomenuto je da su se biskupi suzdržali od političkih poruka, nego da su govorili o duhovnim i moralnim vrijednostima. Do kada, vidjet ćemo.
Primjerice, nadbiskup zagrebački, kardinal Josip Bozanić, i ne samo on, nije se ustručavao šamarati i desno i lijevo. Nije da u dosta stvari nije u pravu, ali kada se upute određene primjedbe na račun crkve, onda se to odmah kvalificira govorom mržnje protiv crkve, spominjući pri tom i medije.
Mislim da nitko nema pravo na dva aršina, pa ni uzoriti kardinal.