Dostupni linkovi

Tihić, Dodik i Čović osigurali većinu u Parlamentu?


Poslanici u Parlamentu BiH
Poslanici u Parlamentu BiH

Dogovor lidera SDA, SNSD-a i HDZ-a BiH iz Odžaka, sudeći prema najavama koje dolaze od poslanika u Parlamentu BiH, ima potrebnu većinu i u Predstavničkom i u Domu naroda. Ovaj sporazum podržali su poslanici DNZ-a Rifat Dolić i Narodne stranke Radom za boljitak Jerko Ivanković Lijanović.

Stranke potpisnice sporazuma, sa ta dva glasa i glasovima Partije demokratskog progresa, imaju ukupno 22 glasa u Predstavničkom domu Parlamenta BiH što je dovoljno za usvajanje ukoliko sporazum tri politička lidera bude pretočen u zakonski akt. Poslanik Jerko Ivanković Lijanović:


„Pošto je dogovor načelan ne možemo sa sigurnošću tvrditi da ćemo mi podržati, jer ne znamo kako će to biti pretočeno u zakonsku regulativu. Ali mi smatramo da ta pitanja treba žurno riješiti i ako ona budu kvalitetno zakonski regulirana imaće našu podršku.“


Poslanik Demokratske narodne zajednice Rifat Dolić navodi da je sporazum tri lidera jedan mali korak naprijed koji vrijedi podržati. On kaže da njegova stranka ipak neće apriori podržati sve zakonske prijedloge koji budu posljedica ovog sporazuma:


„Ali smo rekli da ćemo podržati svaki zakonski prijedlog koji bude korak naprijed u odnosu na ono što sada imamo. Smatramo da evropski put za BiH nema alternativu. Naravno konkretan naš glas ili naše opredjeljenje za zakonska rješenja koja budu nuđena ovisiće od sadržaja u tim zakonskim rješenjima.“


Za Socijaldemokratsku partiju BiH dogovor iz Odžaka samo je politička izjava koja za BiH nema nikakve koristi, kaže poslanik ove stranke Denis Bećirović:


„Moram reći da u toj izjavi nema ništa konkretno. Kao što možete vidjeti iz te izjave, u toj izjavi nema nikakvih zaduženja i nema nikakvih rokova. Vrlo je važno reći, da ovakva izjava je, ja mislim, samo bježanje pred odgovornosti pred građanima BiH, ali i pred PIK-om. Tako da ovakva izjava, u ovoj formi predstavlja samo jedan čisto dnevno politički papir koji gotovo da nema nikakvu upotrebnu vrijednost.“

Stavovi iz Odžaka koji se odnose na državnu i vojnu imovinu i status Brčko Distrikta korespondiraju sa ranije izrečenim stavovima HDZ-a 1990. Ova partija protivi se popisu stanovništva bez novog Ustava. Predsjednik Stranke Božo Ljubić smatra da to nije put rješavanja ovih problema i podsjeća da nije riječ o sporazumu već o izjavi tri politička lidera:


„I naravno što se tiče Ustava mi stojimo na stajalištu da je potrebna jedna korjenita reforma Ustava koja podrazumjeva i novu teritorijalnu i administrativnu organizaciju zemlje. Ja sumnjam da se to može napraviti na amandmanski način. Ali kod svih ovih pitanja za mene je bitna dinamika, bitan je sadržaj, svake od ovih točaka a to će proces izrade zakona odrediti.“


Podrška sporazumu stigla je i iz Partije demokratskog progresa. Poslanik Branko Dokić smatra da je taj dogovor na putu rješavanja nekoliko krupnih pitanja koja su važna za BiH:


„Neka od tih pitanja su direktno vezana za ispunjavanje uslova da bi BiH konačno postala suverena država, a to znači da Kancelarija visokog predstavnika preraste u Kancelariju Evropske komisije. I to je jedno od prioritetnih pitanja. Trebalo bi da je za sve. Ali za PDP je to jedno od važnih pitanja ne samo u ovom trenutku nego u posljednjih nekoliko godina.“


Poslanik Srpske demokratske stranke Slobodan Šaraba, navodi da u ovoj stranci još uvijek nisu upoznati sa elementima izjave koji su postigli Milorad Dodik, Dragan Čović i Sulejman Tihić. Zbog toga se, kaže Šaraba, ne mogu ni odrediti prema njemu:


„Nažalost, pošto mi taj dokument nismo vidjeli, pošto ga ja lično nisam vidio, ja svoj stav ne mogu da kažem, izuzev da u ovom trenutku mislim da bi najbolje bilo da se taj dokument uputi u parlamentarnu proceduru u Parlamentarnu skupštinu BiH i naravno naročito u Narodnu skupštinu Republike Srpske, kako bi se zaista vidjelo o čemu se u tom dokumentu radi.“
XS
SM
MD
LG