Dostupni linkovi

Zabrinutost i u Bosni i Hercegovini


Analitičari u Bosni i Hercegovini uglavnom se slažu sa ocjenama koje su o političkoj situaciji u ovoj državi dali Ričard Holbruk i Pedi Ešdaun. Podjele u Bosni i Hercegovini, o kojima govore ova dvojica zapadnih diplomata, sa svakim novim izborima sve više se produbljavaju, smatraju neki od političkih analitičara.

Bosna i Hercegovina se već duže vrijeme nalazi u kolapsu. Ne postoji politička volja da se bilo šta riješi u korist građana, a situacija je sve gora nakon tenzija među nekim od bh. političara, kaže Vehid Šehić, iz Foruma građana Tuzla, komentarišući ocjene koje su u autorskom tekstu iznijeli bivši visoki predstavnik Paddy Ashdown i američki diplomata Richard Holbrooke. Sigurno je da i međunarodna zajednica nosi veliki dio odgovornosti za trenutnu poziciju zemlje, dodaje Šehić:


„Da su visokom predstavniku dali bonska ovlašetnja 1996. godine, a ne četiri godine kasnije, jer su oni uvidjeli da se nije moglo ništa napraviti bez posredstva međunarodne zajednice i faktički preuzimanja nekih ovlaštenja državnih institucija u cilju donošenja nekih zakona koji će BiH uvesti u porodicu evropskih država.“


Autorski tekst koji potpisuju Holbrooke i Ashdown jeste poziv na uzbunu, smatra profesor Ugo Vlaisavljević. Stalne tenzije na liniji Dodik - Silajdžić doprinose sve goroj situaciji u zemlji:


„Mislim da je vrlo važan ovaj argument koji su iznijeli ovaj put Holbrooke i Ashdown - da je u stvari ugroženo i s jedne i s druge strane, i sa Dodikove i sa Silajdžićeve strane nešto što je bit ugovora ili uopće mogućnost društvenog ugovora u BiH, a to je federalni princip ili federalni sistem. Tako je BiH nešto između federacije, unije i potpuno samostalnih entiteta i u stvari nikako ne može da dođe do istinskog principa pluralizma, a to je federalizam. Mislim da su ova dvojica vođa za to itekako odgovorni jer nemaju ni najmanjeg osjećaja za nešto što bi značilo uistinu federativni pristup.“


BiH je pretrpjela mnogo teže krize nego ovu u kojoj se sada nalazi, kaže poslanik u državnom parlamentu Šefik Džaferović. On se slaže sa Holbrookeovom i Ashdownovom ocjenom da međunarodna zajednica hitno mora preduzeti odlučan angažman u zemlji:


„BiH se neće podijeliti, ona neće nestati, ali mogu nastati ozbiljni problemi. Mi smo takve probleme imali ovdje u BiH i mislim da je u interesu svih u svijetu da blagovremeno reagiraju kako se ne bi problemi u BiH ponovili. U tom kontekstu ja razumijevam zajednički autorski istup gospodina Holbrookea i gospodina Ashdowna.“


U BiH, prema rasporedu političkih snaga, nema unutrašnje moći i nema političke volje da se spriječe negativni politički procesi. Lokalni izbori pokazali su da se zemlja zaista nalazi pred kolapsom i da svaki naredni izbori produbljuju podjele u BiH, kaže profesor iz Banje Luke Miodrag Živanović:


„Ako se dogode idući izbori, dakle ovi generalni 2010. godine, čini mi se da će to stanje podjela biti još dublje. Svaki izbori, po mom sudu barem, produbljuju naše podjele i uništavaju to vezivno tkivo ove naše države, pa i našeg društva u cjelini. To je taj ključni problem. Ali ne mislim da se radi samo o kolapsu nego je moguće da se dogodi nešto još teže, a to teže je zapravo smrt.“


Političke tenzije u zemlji bile su znatno izraženije u protekle dvije godine i osjeća se znatno pogoršanje odnosa u BiH, podsjeća Denis Hadžović, iz Centra za sigurnosne studije:


„Svjedoci smo da političke opcije iz RS i Federacije nisu uspjele dogovoriti niz konkretnih političkih ciljeva koji nas vode pridruživanju EU i NATO-u. Ja prvenstveno krivim naše političare i naše političke opcije za sve što se dešava u BiH, ali ima i nesnalaženja međunarodne zajednice koja je tražila izlaz u strategiji od 2006., ali se to poklopilo sa političkim tenzijama u BiH, tako da su malo izgubljeni i da traže najbolju moguću opciju.“


Poslanik u državnom parlamentu Drago Kalabić:


„Možda je ta neka njihova zamišljena BiH pred kolapsom. Ja mislim da oni imaju druge namjere i da na taj način usmjere pažnju na neke stvari. Znamo kako se provodila Holbrookeova i Ashdownova politika na ovom prostoru i mislim da su ta vremena iza nas. Mislim da bi bolji bio njihov poziv na jedan demokratski dijalog u BiH prema političkim liderima jer i jedan i drugi nisu nimalo naivni da ne znaju da nije problem Dodika i Silajdžića, već je problem ukupnih odnosa u BiH.“


Činjenica je da je neusvajanje aprilskog paketa ustavnih promjena bio generator radikalizacije političke situacije u BiH, smatra Vehid Šehić:


„I mi smo došli danas u situaciju da razmišljamo kako da preživimo, umjesto da u ovom trenutku razmišljamo o nekim stvarima koje bi sigurno omogućile daleko bolji život svih građana u BiH.“

XS
SM
MD
LG