Szijjártó Péter semmit nem tud a magyar újságírók és a kormány kritikusainak esetleges állami megfigyeléséről, de majd megkérdezi Orbán Viktortól. Ursula von der Leyen szerint elfogadhatatlan, ha ilyen lehallgatásokat folytat bármelyik állam az EU-ban. Két újabb név a magyar célpontok között.
Ugyanakkor a cég saját értékelése szerint is a legsúlyosabb jogsértésként értékeli az újságírók, politikai ellenfelek lehallgatását, amit Magyarország is elkövethetett.Az izraeli vállalat előre tudhatta, hogy jön a botrány, de kitartanak amellett, hogy csak bűnüldözésre használják a Pegasust.
Még az interjúján feltett, a magyarországi megfigyelésekre vonatkozó kérdést is töröltetni akarta Varga Judit miniszter. Edward Snowden pedig kinevette a magyar kormányt, az egykori hírszerző a magyar kormány válaszánál gyanúsabb reakciót még soha nem látott.
"Ezek az állítások annyira felháborítóak és olyan távol állnak a valóságtól, hogy az NSO rágalmazási pert fontolgat" – írja közleményében a Pegasus kémszoftver gyártója. Az NSO izraeli kibercég ugyanakkor megjegyzi, csak gyártja és nem üzemelteti a rendszert, tehát nem láthatja az adatokat.
Az izraeli NSO cég kémfegyverét Magyarországon is számos célpont ellen bevethették egy kiszivárgott adatbázis szerint. Varga Zoltán médiatulajdonos, Chikán Attila volt gazdasági miniszter és több hazai újságíró is a megfigyeltek között lehet.
Első uniós kormányfőként Orbán Viktor is felkerült a sajtószabadság ellenségeit összegyűjtő, 37 vezetőt tartalmazó listára a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi szervezetnél. Szerintük Orbán hatékonyan számolta fel a média sokszínűségét, mára pedig megszerezte a magyarországi média 80 százalékát.
A napokban megjelent cikksorozatunkban azt mutattuk be, hogy több ezer magyar lehet abban az adatbázisban, amelyet egy kínai cég állított össze az egész világra kiterjedő adatgyűjtése során. A lista nem véletlenszerű: kutatók, diplomaták, politikusok is szerepelnek rajta.