Körülbelül 1800-ra nőtt a vadon élő óriáspandák száma, ezért lekerültek a veszélyeztetett fajok listájáról - jelentették be a kínai természetvédelmi hatóságok.
A '80-as években kevesebb mint 1000 példány élt szabadon, de a bambuszerdők irtása, a szárazság és a pandák vadászata folyamatosan megtizedelte a számukat. Végül a kínai környezetvédők kilobbizták, hogy vonják be a WWF-et, adjon szakmai segítséget a pandák megmentésére.
A Természetvédelmi Világszövetség már 2016-ban átsorolta az óriáspandákat a veszélyeztetettből a sebezhető kategóriába, mert a kínai állam fajvédelemre tett intézkedései hatásosnak bizonyultak.
Arra viszont már akkor is felhívták a figyelmet, hogy az óriáspanda természetes élőhelyének, a bambuszerdőknek több mint egyharmada ki fog pusztulni a klímaváltozás miatt az elkövetkező 80 évben, és akkor újra csökkenni fog a pandák száma.
Korábban hobbivadászok (pl. az egykori amerikai elnök, Theodor Roosevelt fiai) és azok jelentettek komoly veszélyt rájuk, akik elhitték, hogy a pandabőr segít a menstruációs ciklus szabályozásában vagy a szellemek távoltartásában. Mára a komoly büntetés (több évtizednyi börtönt kaphat az, akit pandavadászaton kapnak) és a hosszú felvilágosító kampány megtette hatását, és az óriáspandákból védett nemzeti kincs lett.
350 panda állatkertekben vagy tenyésztőállomásokon él, de attól függetlenül, hogy melyik országban születik meg a pandakölyök, Kína tulajdona marad, és ha betölti a 4 éves kort, "hazaszállítják" Kínába.