Az orosz hadsereg folytatta előrenyomulását a stratégiai fontosságú donyecki város felé, miközben mindkét fél nagy erőkkel dolgozik pozíciói erősítésén az esetleges béketárgyalásokra készülve.
A Deep State online platform információi szerint az inváziós egységek csütörtökön már mintegy három kilométerre megközelítették a lényeges logisztikai csomópontnak számító Pokrovszk déli részét. „Szokatlan döntéseket kell hozni, hogy megerősítsük védelmünk ellenálló képességét, illetve biztosítsuk a megszállók hatékonyabb elpusztítását – emelte ki Olekszandr Szirszkij tábornok, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka. – A harcok kivételesen hevesek. Az oroszok minden rendelkezésükre álló erőt idevezényeltek, próbálják áttörni a védelmünket” – tette hozzá.
Hosszú hónapok óta rendkívül intenzív összecsapások zajlanak a térségben. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök többször erősítést kért a szövetségesektől, miközben a túlerőben lévő orosz hadsereg lassan, de folyamatosan nyomul előre.
Szerhij Filimonov, a 108. ukrán zászlóalj parancsnoka szerint veszteségeik fő oka, hogy a térségben állomásozó csapatoknak a jelenlegi létszám mellett irreális feladatokat kellene végrehajtaniuk. A harcok fokozódása közepette mindkét fél pozíciói erősítésén dolgozik az esetleges béketárgyalásra készülve.
A francia, a német és a lengyel külügyminiszter csütörtökön Berlinben tárgyal az ukrajnai válságról, míg Donald Tusk lengyel kormányfő Varsóban fogadja Emmanuel Macron francia elnököt. Az európai vezetők demonstrálni kívánják a január 20-án hivatalba lépő Donald Trumpnak, hogy készek nagyobb terheket vállalni a fegyveres konfliktus mielőbbi lezárása érdekében. Trump állítása, miszerint győzelme esetén 24 óra alatt véget vetne a csaknem három éve tartó ukrajnai háborúnak, riadalmat keltett Kijevben. Sokan attól tartanak, hogy a régi-új amerikai elnök arra számít, hogy Ukrajna jelentős területeket ad át Oroszországnak a harcok leállítása fejében.
Tusk és Macron várhatóan egy háború utáni ukrajnai békefenntartó misszió telepítéséről tárgyal majd. A lengyel miniszterelnök úgy vélekedett, hogy talán már télen meg is kezdődhetnek a béketárgyalások, miután országa 2025-től átveszi az Európai Unió soros elnökségét.
Zelenszkij ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen békeegyezménynek részét kell képeznie a konkrét nyugati biztonsági garanciáknak, ugyanis szerinte máskülönben Oroszország sorai rendezése után újrakezdhetné az offenzívát.