Ukrajna jelenleg nincs abban a helyzetben, hogy béketárgyalásokat kezdjen Oroszországgal - mondta Mark Rutte NATO-főtitkár január 13-án az Európai Parlament képviselőinek, miközben az oroszok fő támadóerőiket a donyecki Pokrovszk és az oroszországi Kurszk körül összpontosítják.
Ukrajna "jelen pillanatban nem tud erős pozícióból tárgyalni" - mondta Rutte. "Többet kell tennünk azért, hogy a konfliktus pályájának megváltoztatásával biztosítsuk Kijev erőpozícióját."
Rutte egy héttel Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatása előtt beszélt, aki megfogadta, hogy az ukrajnai háború gyors befejezésére törekszik. Az ígéretei miatt sokan félnek attól, hogy csökkenhet a Kijevnek nyújtott amerikai támogatás és Ukrajna vezetői fájdalmas engedményekre kényszerülhetnek.
"Mindannyian azt akarjuk, hogy ez a háború véget érjen, de mindenekelőtt azt akarjuk, hogy a béke tartós legyen" - mondta Rutte. "A béke nem lesz tartós, ha Putyin Ukrajnában eléri, amit akar, mert akkor folytatni fogja, amit ott elkezdett."
Rutte megismételte: ragaszkodik ahhoz, hogy Európának jelentős mértékben növelnie kell védelmi kiadásait, mint mondta, a bruttó hazai termék 2 százalékos küszöbértéke "közel sem elég" a szembenézéshez azzal a fenyegetéssel, amit Moszkva jelent.
"Ha ezt nem tesszük meg, most biztonságban vagyunk, de négy-öt év múlva már nem" - mondta. "Szóval, ha nem teszitek meg, kezdjetek orosz nyelvórákra járni vagy költözzetek Új-Zélandra."
A harctéren továbbra is feszült a helyzet Pokrovszk és Kurszk környékén – közölte az ukrán fegyveres erők vezérkara január 13-án este.
Az orosz erők január 13-án 74 alkalommal támadták az ukrán állásokat több mint egy tucat településen Pokrovszk körül. Este 10 órakor még öt összecsapás folyt – áll a jelentésében.
A vezérkar szerint az ukrán erők "sikeresen visszavertek" 11 ellenséges támadást Kurszkban.
A Szumi területen egy 54 éves nő meghalt, 65 éves férje pedig megsérült, miután drón találta el az autójukat – közölte az ottani ügyészség a Telegramon. A civil autó egy falun haladt át, amikor találat érte, nyomozás indul lehetséges háborús bűntett ügyében - tette hozzá.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök január 13-án azt mondta, hogy Emmanuel Macron francia elnökkel ismét megvitatta azt az ötletet, hogy nyugati "partnerkontingenseket" telepíthetnének Ukrajnába.
Esti beszédében az ukrán vezető nem árulta el, hogy harcoló csapatokról van-e szó vagy békefenntartókról a háború befejezését követő rendezés részeként.
A beszélgetést "meglehetősen hosszúnak és részletesnek" minősítette és közölte, hogy az a katonai támogatásról szólt, beleértve az Ukrajnának nyújtott különböző védelmi és fegyvercsomagokat is.
Macron korábban is felvetette a nyugati csapatok Ukrajnába küldésének ötletét, például a múlt hónapban, amikor Zelenszkij szerint részletesen meg is vitatták ezt.
„Továbbra is dolgozunk Macron elnök kezdeményezésén, hogy Ukrajnában olyan erők jelenjenek meg, amelyek hozzájárulhatnak a békéhez vezető út stabilizálásához” – mondta Zelenszkij december 18-án.