Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Ukrajnának amerikai fegyverekre van szüksége, Donald Trump cserébe ritkaföldfémeket akar


A ritkaföldfémek kritikus fontosságúak a csúcstechnológiai termékek gyártása során
A ritkaföldfémek kritikus fontosságúak a csúcstechnológiai termékek gyártása során

A legfrissebb csavar az ukrajnai háború lezárását célzó amerikai elnöki manőverekben? Nincs több fegyverszállítmány Kijevnek, hacsak nem kap az Egyesült Államok nagyobb hozzáférést az országban található ritkaföldfémekhez. De mik is ezek pontosan, és miért akarja őket Donald Trump?

Washington, Moszkva és Kijev között már folyik a diplomáciai huzavona, háttérbeszélgetések indultak, hogy kitalálják, hogyan lehetne megállítani a közel három éve tartó ukrajnai orosz háborút.

Most ezt is hozzáadják a keverékhez: Donald Trump az Ukrajnának nyújtandó amerikai segélyek feltételéül szabná a hozzáférést az ország értékes ritkaföldfémeihez, amelyekre nagy szükség van az akkumulátorok, számítógépek, okostelefonok és elektromos autók gyártásához, nem is beszélve a fegyverekről. „Olyan megállapodást akarunk Ukrajnával, amelynek keretében ritkaföldfémekkel és egyéb dolgokkal biztosítják az általunk nyújtott támogatást – mondta az amerikai elnök február 3-án. – Azt szeretném, ha a ritkaföldfémek biztonságban lennének (…) Több száz milliárd dollárt teszünk ebbe. Nagyszerű ritkaföldfémekkel rendelkeznek. Én a ritkaföldfémek biztonságát akarom, és ők hajlandók is erre.”

Ukrajna reakciója: Nem ellenezzük

„Nyitottak vagyunk arra, hogy mindezt közösen fejlesszük, azon partnereinkkel együtt, akik segíthetnek megvédeni a földjeinket. Ez abszolút tisztességes. Erről beszéltem már szeptemberben is, amikor Trump elnökkel találkoztunk” – reagált a felvetésre Volodimir Zelenszkij.

De mik is azok a ritkaföldfémek?

Tizenhét kémiai elemet értenek ez alatt – például az ittriumot, a cériumot, a lantánt –, amelyekre egyre nagyobb a kereslet világszerte, ugyanis nagy szükség van rájuk a csúcstechnológiai termékekben. Nagy szerepet játszanak többek között az akkumulátorok fejlesztéséért folytatott folyamatos versenyben, de mostanra a hadiipar sem tudja nélkülözni. Más ritkaföldfémeket kémiai katalizátorként használnak mágnesekben, számítógépes meghajtókban és generátorokban.

Kitermelésüket nagyban megnehezíti, hogy – mivel rendkívül kis arányban fordulnak elő, ráadásul más fémekkel vegyülnek a földkéregben – rengeteg földet kell kiásni a megfelelő mennyiség eléréséhez, ezután pedig további eljárásokra van szükség a végső felhasználás előtt.

Márpedig Ukrajnában jelentős lelőhelyek vannak a helyi földtani intézet szerint. Vannak kevésbé ritka, de nagyobb mennyiségekben előforduló ásványok is az országban, amelyek ugyancsak keresettek; ilyen például az akkumulátorgyártásban használt lítium és a repülőgépekhez is szükséges titán.

Lehet, hogy Trump ezekre az ásványi anyagokra is utalt, ezt nem tette egyértelművé.

Ukrajna más, sokkal gyakoribb ásványkincsekből – szén, vasérc, kőolaj és földgáz – lényegesen nagyobb lelőhelyekkel rendelkezik, amelyek nagy bevételt, egyúttal befektetési lehetőséget biztosítanak, ám ezek jelentős része a megszállt területeken található, amelyek végül akár teljes orosz ellenőrzés alá is kerülhetnek.

Miért akarja tehát Trump a ritkaföldfémeket?

A ritkaföldfémek felkutatásáért, kitermeléséért és pénzre váltásáért folytatott versenyfutás mostanra felgyorsult. Az amerikai földtani intézet szerint az Egyesült Államokban nagyjából 3,6 millió tonna, Kanadában több mint 14 millió tonna ilyen ásványkincs található. A világ legnagyobb kitermelője Kína, amelyet az Egyesült Államok követ, de fontos szereplő Ausztrália és Mianmar is. Kína azonban – amely a világ teljes kitermelésének mintegy hatvan százalékát, a teljes feldolgozásnak pedig közel kilencven százalékát adja – 2023-ban megzavarta a globális piacokat, amikor korlátozásokat jelentett be a kivitelre.

Ez Nyugaton megkongatta a vészharangokat, sokan attól tartanak, hogy súlyos problémát okozhat a helyi termelés hiánya.

Ehhez kapcsolódóan: Kína ellenlépéseket jelentett be az amerikai vámokra válaszul

Kína a napokban tovább élezte a helyzetet azzal, hogy az amerikai importvámok megemelésére válaszul úgy döntött, hogy viszontvámok mellett exportellenőrzést vezetnek be a csúcstechnológiai termékek gyártása során kritikus fontosságú volfrám, tellúr, ruténium és molibdén kivitelére.

Donald Trump a Fehér Házban
Donald Trump a Fehér Házban

Trump valóban a ritkaföldfémekhez kötheti Ukrajna támogatását?

Valószínűleg igen.

Ukrajna nagymértékben függ az Egyesült Államoktól önvédelmi harcában. Az amerikai törvényhozás szeptemberig 174,2 milliárd dollárt különített el a segítségnyújtásra, amelynek nagy részét fegyverek szállítására fordítják.

Trump a választási kampány folyamán elsődleges prioritásává tette az ukrajnai háború gyors lezárását, több embere is hangsúlyozta, hogy fenyegetések és engedmények egyidejű belengetésével ültetnék a tárgyalóasztalhoz Kijevet és Moszkvát. Ebben kulcsfontosságú lehet a támogatások engedményekhez kötése és az ukrán kormány meggyőzése arról, hogy az amerikai befektetők nagy hozzáférést kapjanak a ritkaföldfémekhez és a kritikus ásványi anyagokhoz.

Amerikai fegyverek nélkül az ukrán hadsereg megrogyna a nagyobb és jobban felszerelt orosz csapatok felőrlő támadásai közepette. Hogy mennyi idő múlva omlana össze a védelem, azt nem tudni.

Nem ez az első eset, hogy Trump ukrán engedményekhez kötné az amerikai fegyverszállításokat. Első elnöksége alatt alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment) indult ellene egy Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetés miatt, amelyben azt mondta, hogy feloldja a katonai segély befagyasztását, ha Kijev újraindítja a vizsgálatot az energiacég ellen, amelynek igazgatótanácsában Joe Biden fia is helyet kapott.

Trump tagadta, hogy bármi rosszat tett volna, „tökéletes telefonbeszélgetésnek” minősítette a hívást. A szenátusi republikánus többség végül felmentette a vádak alól. Jelenleg a törvényhozás mindkét háza republikánus ellenőrzés alatt áll, így nem valószínű, hogy komoly ellenállás lenne az amerikai támogatások feltételhez kötésével szemben.

Mit gondol minderről a Kreml?

Oroszország is jelentős ritkaföldfém-tartalékokkal rendelkezik, noha termelési kapacitásai jelentősen elmaradnak Kína és más országok mögött.

Nagyjából minden, ami nehezebb helyzetbe hozná Ukrajnát, kedvez Oroszországnak. A harctéren túlerőben lévő Oroszország is helyezkedni kezdett az esetleges béketárgyalások előtt, és ebbe Vlagyimir Putyin hízelgése is beletartozik amerikai kollégájának.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az ügy kapcsán csak annyit mondott, hogy a Fehér Ház a jelek szerint arra törekszik, hogy Ukrajna fizessen a támogatásért. „Ez egyértelműen ajánlat Ukrajnának, hogy megvásárolja az amerikai segítséget.”

XS
SM
MD
LG