Az utóbbi években újabb több mint hétszáz kivégzett ember maradványait tárták fel a lengyelországi halálvölgyben. Nekik rendeztek most állami temetést.
Katonai tiszteletadás mellett temették el az észak-lengyelországi Chojnicében a náci Németország második világháborús tömeges kivégzéseinek több mint hétszáz áldozatát.
A földi maradványokat 188 koporsóban helyezték el, amelyeket nemzeti színű szalagokkal díszítettek. A megemlékezésen az áldozatok hozzátartozói és helyi elöljárók is részt vettek.
„Vissza akarjuk adni a chojnicei bűntettek áldozatainak emlékét és méltóságát” – hangsúlyozta Ryszard Kasyna püspök.
Andrzej Duda lengyel államfő is üzenetet küldött, miszerint az érintettek halála nem volt hiábavaló, és mindig meg fognak maradni a nemzeti emlékezetben, mivel a nácik kizárólag azért gyilkolták meg őket, mert lengyelek voltak.
Ehhez kapcsolódóan: Német miniszter: Lengyelországnak nincs esélye több második világháborús jóvátételre
A most elhantolt civilek, köztük 218 pszichiátriai beteg földi maradványait 2021 és 2024 között találták meg több tömegsírban Chojnice mellett.
Az 1945 elején végrehajtott kivégzések mintegy 120 áldozatát személyes tárgyaik és iratok segítségével sikerült azonosítani. Voltak köztük tanárok, papok, rendőrök, erdészeti és postai dolgozók.
A sírokban a német katonák által használt kézifegyverekből származó golyókat is találtak.
A szakemberek jelenleg is tömegsírok után kutatnak a területen.
Lengyelország a második világháborúban hatmillió polgárát, vagyis lakosságának hatodát vesztette el, köztük hárommillió zsidót.