Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Tádzsikisztánban a nők öltözködéséről is az egyház és a kormány dönt


Tádzsikisztán júniusban hivatalosan is betiltotta a „tádzsik kultúrától idegen ruhákat” (archív fotó)
Tádzsikisztán júniusban hivatalosan is betiltotta a „tádzsik kultúrától idegen ruhákat” (archív fotó)

A nők öltözködése ismét kiemelt helyen szerepel a kormány napirendjén Tádzsikisztánban, ahol a hatóságok és az iszlám vezetők új szabályokon dolgoznak, hogy a nőknek mit kell viselniük munka közben és a szabadidejükben.

Az új öltözködési szabályzatot – hat év alatt a másodikat – várhatóan a következő napokban hozzák nyilvánosságra. A hírek szerint augusztusban a fővárosban, Dusanbéban egy különleges rendezvényen mutatják be az előírásoknak megfelelő ruhákat.

Szulajmon Davlatzoda, a vallási ügyekért is felelős állambizottság vezetője a héten a fővárosban tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a kulturális minisztérium, a nőügyi bizottság és a Vallási ügyek bizottsága közös munkacsoportot alkotva dolgozik azon, hogy meghatározzák, milyen ruhák a leginkább összeegyeztethetők a nemzeti értékekkel és hagyományokkal.

Az új öltözködési szabályzatot azt követően határozzák meg Tádzsikisztánban, hogy júniusban hivatalosan betiltották a „tádzsik kultúrától idegen ruházatot”, amely kifejezést elsősorban az iszlám öltözködés leírására használják, amire a lehetséges vallási szélsőségesség külső jeleként tekintenek.

A hét elején a közép-ázsiai ország államilag támogatott Iszlám Ulema Tanács fatvát – vallási rendeletet – adott ki a fekete ruhák, valamint a szűk és áttetsző női ruhák ellen. Tádzsikisztánban a fekete ruha kifejezés általában a hidzsáb (muszlim nők fejkendője) eufemizmusa.

A július 26-i fatva kimondta, hogy a fekete szín nem összeegyeztethető nemzeti és kulturális sajátosságaikkal.

A kormány női öltözködéssel kapcsolatos, régóta fennálló álláspontját tükröző fatva a tádzsik nők nemzeti viseletét támogatja, amely nadrágból, ruhából és egy kendőből áll.

A fatva kifejti, hogy a háromrészes viselet teljes összhangban van azzal az iszlám törvénnyel, amely előírja, hogy egy nőnek az egész testét el kell takarnia az arc, a kezek és a lábfejek kivételével.

„Megkaptuk az üzenetet”

Emomali Rahmon tádzsik elnököt – aki több mint harminc éve van hatalmon – jogvédő csoportok bírálják a független média, a politikai pluralizmus és a vallásszabadság visszaszorítása miatt. Az állam által megkövetelt normától eltérő vallási meggyőződéseket és gyakorlatokat a hatóságok gyakran Tádzsikisztán stabilitását és biztonságát fenyegető veszélynek tekintik.

A tádzsikok, különösen azok, akik hidzsábot viselnek, azt mondják, hogy szerintük a júniusi hidzsábtilalom, a legutóbbi fatva és a női öltözködésre vonatkozó, hamarosan megjelenő irányelvek „felesleges és túlzó intézkedések”.

Hagyományos tádzsik ruhát viselő nők Dusanbéban
Hagyományos tádzsik ruhát viselő nők Dusanbéban

„A feketét már betiltották” – mondta Munisa, egy állami kórház ápolónője északon. A vallási bizottság 2017-es nyilatkozatára utalt, amely megtiltotta a fekete viseletet a temetéseken.

A nyilatkozat arra szólította fel a tádzsik nőket, hogy ragaszkodjanak a helyi hagyományhoz, amely szerint gyászoláskor kéket viselnek.

„A hidzsáb tilalmában sincs semmi újdonság. A gyakorlatban már legalább egy évtizede érvényben van, már megkaptuk az üzenetet. Nincs szükség arra, hogy új törvényekkel ismételgessék” – mondta a negyvenéves ápolónő.

Sok tádzsikhoz hasonlóan Munisa is ködösítésnek tartja, hogy a szűk és áttetsző női ruhákat is betiltják, mondván, hogy a valódi cél az iszlám öltözködés tiltása, amit a kormány idegennek és a világi vezetésre nézve fenyegetőnek tart. Szerinte a miniszoknyára és a mély dekoltázsra vonatkozó korábbi tilalmakat például soha nem hajtották végre.

A csaknem tízmilliós, többségében muszlim Tádzsikisztánban 2007-ben kezdődött a hidzsáb elleni kampány, amikor az oktatási minisztérium a miniszoknyával együtt betiltotta az oktatási intézményekben.

A tilalom végül a munkahelyekre is kiterjedt, a hatóságok razziákat tartottak, hogy betartassák a szabályozást.

Sok hidzsábot viselő nő nehéz választás elé került a vallási-kulturális meggyőződése és karrierje között. Voltak, akik felmondtak a munkahelyükön vagy befejezték a tanulmányaikat, míg mások – mint Munisa – hagyományos kendőre cserélték az iszlám fejkendőt.

A tádzsik férfiak is találkoztak hasonló szabályozással, miután betiltották a gyanúsnak tekintett hosszú vagy bozontos szakállat.

2015-ben a déli Hatlon tartomány egyik regionális rendőrfőnöke bejelentette, hogy az év folyamán csaknem 13 ezer „hosszú és ápolatlan szakállú” férfit gyűjtöttek össze az utcán és a bazárokban, és rendbe tették a szakállukat.

Egy magas rangú kormányzati tisztviselő 2023-ban figyelmeztette a tádzsik bloggereket, hogy a szakáll népszerűsítése „a terroristacsoportokkal való szolidaritáskét” értelmezhető, és „veszélyt jelent a nemzetbiztonságra”.

Hidzsábot viselő tádzsik nőket visznek kihallgatásra Dusanbéban májusban
Hidzsábot viselő tádzsik nőket visznek kihallgatásra Dusanbéban májusban

2018-ban a kulturális minisztérium kiadta a Tádzsikisztánban ajánlott öltözékek útmutatóját (The Guidebook to Recommended Outfits in Tajikistan), amely ismerteti az elfogadható ruhákat, mintákat, színeket és anyagokat.

Míg az útmutató a tádzsik nemzeti háromrészes viseletre buzdította a nőket, addig az irodában dolgozók számára nyugati stílusú, bár szerényebb szabású ruhák viselését javasolta.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a készülő új öltözködési szabályzat felváltja-e a korábbi útmutatót.

Újabb szigorítás

Néhány dusanbei arról panaszkodott, hogy az idegen ruhák nemrég bevezetett hivatalos tilalma arra késztette a hatóságokat, hogy keményebben lépjenek fel.

Dusanbéban május 22-én hidzsábot viselő nőket gyűjtöttek össze a rendőrök és a helyi nőügyi hivatal képviselői, majd a rendőrségre vitték őket.

Egyikük később azt mondta a Szabad Európa tádzsik szolgálatának, hogy ujjlenyomatot vettek tőlük, fotókat készítettek róluk, és megígértették velük, hogy soha többé nem viselnek „idegen” ruhát, majd még aznap elengedték őket.

Május 23-án a főváros Sohmanszur kerületében a rendőrség rövid időre őrizetbe vett 13 bozontos szakállú férfit, és azt követelte tőlük, hogy borotválkozzanak meg. Figyelmeztették őket, hogy ha még egyszer hosszú szakállal kapják el őket, abból már börtön lesz – mondta az egyik férfi a Szabad Európának.

XS
SM
MD
LG