Az orosz hadsereg ismét nagyszabású légicsapásokkal vette célba az ukrajnai kritikus infrastruktúrát.
Több robbanást jelentettek többek között a déli Odesszából, és például a főváros környékén is működésbe lépett a légvédelem. A nemzeti hálózatüzemeltető, az Ukrenergo arról számolt be, hogy a légitámadások miatt országszerte korlátozni kellett az áramellátást. Herman Haluscsenko ukrán energetikai miniszter közölte, hogy a szakemberek mindent megtesznek a károk minimalizálása érdekében.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök terrorcselekménynek minősítette a támadást, amely szavai szerint ismét demonstrálta, hogy „üres beszéddel nem lehet megállítani” orosz kollégáját, Vlagyimir Putyint. Tájékoztatása szerint az ellenség 93 rakétát lőtt ki péntek hajnalban, köztük legalább egy észak-koreait. Nyolcvanegyet megsemmisítettek, emellett mintegy kétszáz drónt is bevetettek. „Ez Putyin »béketerve«: mindent elpusztítani. Így akar »tárgyalást«, emberek millióinak terrorizálásával – írta az X-en. – A kőolaj elég pénzt ad Putyinnak ahhoz, hogy higgyen a büntetlenségében. Határozott fellépésre lenne szükség a világ részéről: egy masszív támadásra masszív választ kell adni. Egyedül így lehet megállítani a terrort. (…) A béke megteremtéséhez erőre van szükség. Olyan erőre, amely nem fél szembeszállni a gonosszal, hogy megállítsa.”
Hasonlóképp nyilatkozott Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is, arra kérve a nyugati szövetségeseket, hogy szállítsanak újabb légvédelmi rendszereket az orosz támadások hatékonyabb elhárítása céljából. „Oroszország célja, hogy megfosszon minket az energiától; ehelyett nekünk kell megfosztanunk őt a terror eszközeitől. Ezennel megismétlem felhívásomat húsz NASAMS, HAWK vagy IRIS–T légvédelmi rendszer sürgős leszállítására” – írta.
Mindeközben fokozott diplomáciai erőfeszítések zajlanak a háború tárgyalásos rendezése érdekében.
Oroszország az utóbbi hónapokban fokozta a légicsapásait Ukrajna-szerte, miközben lassan, de folyamatosan nyomul előre a keleti fronton. Mindkét ország nagy erőkkel dolgozik pozíciói javításán az esetleges béketárgyalásokra készülve.
Ehhez kapcsolódóan: A bombázások ellenére folyamatos a megrongálódott ukrajnai energetikai infrastruktúra javítása
A NATO-főtitkár előző nap figyelmeztetett, hogy az orosz elnök „le akarja törölni Ukrajnát a térképről”, és legközelebb Európa más részeit veheti célkeresztbe. Mark Rutte kiemelte, hogy Putyin „megpróbálja eltiporni a szabadságunkat és az életmódunkat”, ezért „ideje lenne átállni háborús gondolkodásmódra (…) Hány ébresztőre van még szükségünk? (…) Oroszország hosszú távú konfrontációra készül Ukrajnával és velünk” – mondta.
Legutóbb november 28-án érte ilyen volumenű támadás az ukrajnai energetikai infrastruktúrát, súlyos károkat okozva a hálózatban.
Oroszország a háború kezdete óta módszeresen támadja Ukrajna polgári és kritikus infrastruktúráját, különösen a télhez közeledve. Az ukrán energiaügyi minisztérium szerint Oroszország 2022 októbere óta több mint ezer csapást mért energetikai létesítményekre. Az ukrajnai energiahálózatot 2024-ben már tizenegy orosz támadás érte. Csak idén mintegy kilenc gigawattnyi termelőkapacitás veszett oda az inváziós erők pusztítása nyomán. Becslések szerint egy gigawatt elegendő egy közepes méretű város áramellátására.