A tekintélyelvű közép-ázsiai ország tisztviselői közölték a kormányzati alkalmazottakkal, hogy elbocsátásra számíthatnak, ha vécépapírnak vagy kenyércsomagolásra használják az elnököt és édesapját dicsőítő újságoldalakat.
Türkmenisztán erősen cenzúrázott újságjai kevés tényleges hírt tartalmaznak, ami arra készteti az embereket, hogy alternatív felhasználási módot találjanak. Régebben vécépapírnak, tárgyak becsomagolására és tűzgyújtáshoz használták az állami napilapokat – amelyek kifogyhatatlan témája Serdar Berdimuhamedow elnök és apja, Gurbanguly Berdimuhamedow volt elnök dicsérete.
Ehhez kapcsolódóan: Vagyonokat kereshetett előnyös szerződésekkel az üzbég elnök családjához köthető titokzatos cég
Most a hatóságok arra kényszerítik az állami alkalmazottakat, hogy írásban vállalják: „Megóvják az újságok és folyóiratok fényképes oldalait”, ha az országot vezető család fotóit tartalmazzák – állítja több állami alkalmazott, aki már aláírta a dokumentumot.
A közalkalmazottakkal és a diákokkal gyakran fizettetnek elő az állami újságokra a szegény és tekintélyelvű közép-ázsiai országban, ahol gyakorlatilag nem létezik szabad sajtó.
Az ország nyugati részén az egyik név nélkül nyilatkozó köztisztviselő azt mondta a Szabad Európa türkmén szolgálatának, hogy városában az állami alkalmazottakat újévkor arra kötelezték, hogy ne szennyezzék be az állami lapokat.
Hogy ellenőrizzék a dolgot, a hatóságok közölték, hogy QR-kódot nyomtathatnak az újságok minden oldalára. Ez lehetővé tenné, hogy visszakövessék a más célra használt oldalakat az előfizetőig – mondta egy másik ottani közalkalmazott. „Most még attól is félünk, hogy a gyerekek otthon hozzányúlnak az újsághoz. Ha egy kisgyerek kitépi vagy tönkreteszi az elnök fényképét, és eldobja az utcán, azt kockáztatjuk, hogy elveszítjük az állásunkat” – mondta a megtorlástól tartó, ezért név nélkül nyilatkozó állami alkalmazott.
Kevés állami alkalmazott olvassa el az újságokat, amelyekre kénytelen előfizetni, inkább a ház körül vagy a munkában használja. A csapadékosabb hónapokban sokan bélelik ki a cipőjüket újságpapírral. A lakosság csekély vásárlóereje miatt a fürdőszobában is rendszeresen használnak újságot.
Ehhez kapcsolódóan: Kézfogásért vagy romantikus nézésért is letartóztatás járhat Türkmenisztánban
Nincs rossz hír, soha
Türkmenisztánt a médiafigyelő csoportok, köztük a Riporterek Határok Nélkül (RSF) folyamatosan a világ legrosszabb országai közé sorolják a sajtószabadságot illetően. A helyzet azóta sem javult, hogy a 67 éves Gurbanguly Berdimuhamedow 2022-ben átadta az elnöki posztot most 43 éves fiának, Serdarnak. Továbbra is az idősebb Berdimuhamedowot tartják az ország első számú döntéshozójának.
Az RSF szerint nem léteznek független szerkesztőségek az országban, ahol az újságírás „csak a rezsim dicséretét jelenti”. A kormány továbbra is könyörtelenül megtorolja a különvéleményt; zaklatja, megvereti, kínoztatja, börtönbe zárja, sőt meg is öli a kritikusait. Sokan külföldre kényszerültek önkéntes száműzetésbe.
Tavaly hosszú betegség után elhunyt a Szabad Európa volt riportere, a 35 éves Hudajberdi Allasov. Betegségét támogatói szerint az a nyomás okozta, amelyet a kormány a munkája miatt gyakorolt rá.
Ehhez kapcsolódóan: Hosszú üldöztetés után elhunyt a Szabad Európa egykori türkmenisztáni tudósítója