A rendeletet lehetővé teszi az elnöki hatáskörök átruházását az ország Biztonsági Tanácsára, ha Lukasenkát megölik vagy más okból nem tudná ellátni feladatait.
A rendelet aláírása előtti forgatókönyv az volt, hogy ha az elnöki poszt megüresedik, vagy az elnök nem tudja ellátni a feladatait, a hatalmat átruházzák a miniszterelnökre, amíg egy új elnök esküt nem tesz.
A május 9-én Lukasenka által aláírt rendelet azonban előírja, hogy a hatalmat az elnök halála vagy akadályoztatása esetén a Biztonsági Tanács kapja meg, amelynek elnöke a miniszterelnök lenne. A Biztonsági Tanács kizárólag Lukasenka támogatóiból áll.
A politikus már áprilisban kijelentette, hogy aláírja az elnöki hatáskörökről szóló rendkívüli rendeletet. Lukasenka április végén Homel megyei munkalátogatásán beszélt arról, hogy állítólag merényletet terveztek ellene, amit a május 9-i győzelem napi ünnepségek idején hajtottak volna végre az összeesküvők, akik végül lemondtak erről.
A Belaruszt több mint két évtizede irányító Lukasenkát sok nyugati ország és az Európai Unió sem ismeri el törvényes elnöknek augusztusi, vitatott újraválasztása és a valódi győztesnek Szvjatlana Cihanouszkaját elismerő ellenzék tiltakozásainak brutális leverése óta.