Egy holland fellebbviteli bíróság úgy döntött, hogy Ukrajna a jogos tulajdonosa a Krímből származó ősi műkincsek gyűjteményének, amely épp egy holland múzeumnál volt kölcsönben, amikor Oroszország 2014-ben elfoglalta a félszigetet.
A szkíta arany néven ismert tárgyak azért kerültek Hollandiába, mert 2014 elején négy krími és egy kijevi múzeum kölcsönadta az amszterdami Allard Pierson Múzeumban rendezett kiállításra.
A műtárgyakat még azelőtt küldték el, hogy Oroszország 2014 márciusában elcsatolta volna Ukrajnától a Krímet, miután az orosz támaszpontokról érkező katonák vették át az ellenőrzést, majd a félsziget hovatartozásáról Moszkva népszavazást rendezett, amelyet az ENSZ közgyűlése törvénytelennek minősített.
Az antikvitásokat, köztük egy szkíta tömör arany sisakot és egy több mint egy kilogramm súlyú arany nyakéket már megtekinthették a holland látogatók, amikor Moszkva elcsatolta a Krímet.
A mostani bírósági ítélet szerint „az Allard Pierson Múzeum már nem köteles visszaadni a darabokat a krími múzeumoknak". A döntést azonban még meg lehet fellebbezni. A fellebbezésre azután került sor, hogy egy amszterdami bíróság 2016-ban úgy döntött, hogy a gyűjtemény Ukrajna kulturális örökségének része, és Kijevnek kell visszaadni. „Az ukrán állam jogai a múzeumokról szóló törvény alapján elsőbbséget élveznek” – tette hozzá most a bíróság.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonnal „régóta várt győzelemként” üdvözölte a hírt.
„A szkíta arany visszatér Ukrajnába. Mindig visszaszerezzük, ami a miénk. A szkíta arany után a Krímet is visszavesszük” – tette hozzá. A bíróság kimondta, hogy csak szuverén államok tarthatnak igényt a tárgyakra, mint kulturális örökségre.
A Moszkva ellenőrzése alatt álló Krím múzeumai elutasították a döntést, mondván, hogy a műtárgyak a krími örökség részét képezik, ezért hozzájuk kell visszajuttatni.
Kijev azzal vádolta Oroszországot, hogy az annektálás óta számos kincset vitt el a Krímből, és attól tart, hogy Moszkva ezekkel a műtárgyakkal is hasonlóan jár el, ha visszakerülnek a krími múzeumokba.