Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Két tartományban is a szélsőjobboldal győzedelmeskedhet Németországban


Az AfD kampányplakátja Türingiában: Nyár, nap, remigráció
Az AfD kampányplakátja Türingiában: Nyár, nap, remigráció

A hétvégi választások nyomán most először a legnagyobb erővé válhat két tartományban is a nacionalista, bevándorlásellenes Alternatíva Németországért (AfD).

A legnagyobb ellenzéki pártnak számító Kereszténydemokrata Uniónál (CDU) azt remélik, hogy sikerül megelőzniük az AfD-t a vasárnapi választáson a 2,1 milliós Türingiában és a 4,1 milliós Szászországban, Olaf Scholz kancellár hárompárti koalíciója számára azonban meglehetősen borúsak a kilátások.

A szélsőjobboldal győzelme erős jelzés lehet a jövő évi szövetségi parlamenti választások előtt, az AfD ugyanakkor nagy valószínűséggel egyik tartományban sem tudna egyedül kormányt alakítani, más erők pedig nem lépnének vele szövetségre; így igen nehéz lenne működőképes koalíciót felépíteni.

Az AfD és az ugyancsak az egykori szocialista Kelet-Németországban legerősebb, újonnan alakult Sahra Wagenknecht Szövetség mostani magas támogatottságát elemzők szerint részben a széles körű elégedetlenség fűti a berlini kormánnyal szemben.

A kormánykoalíciót már eddig is belső viták jellemezték, ami a jövő évi költségvetés ügyében még élesebbé vált a nyár folyamán.

Ehhez kapcsolódóan: Ne szavazzanak az AfD-re – kéri a németeket a belső elhárítás

A Sahra Wagenknecht Szövetség baloldali gazdaságpolitikát képvisel, azonban olyan, a szélsőjobboldal számára is kedves álláspontokat hangoztat, mint a migráció korlátozása és az Oroszországgal szembeni szankciók, az ukrajnai fegyverszállítások ellenzése. Az új párt névadója, egyben egyik társelnöke tavaly októberben szakított a Baloldallal (Die Linke), amelynek ő volt az egyik legismertebb politikusa.

Ehhez kapcsolódóan: Új párt bontott zászlót Németországban, kifoghatja a szelet a szélsőjobboldal vitorlájából

Türingiában és Szászországban egyébként is gyenge volt mind a három kormánypárt, a balközép Német Szociáldemokrata Párt (SPD), a Zöldek és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP). Noha utóbbi kettő eddig tagja volt a tartományi vezetésnek, most az ötszázalékos bejutási küszöb eléréséért kell küzdenie.

Az AfD elsősorban bevándorlásellenes üzenetekkel kampányol a két német tartományban, a migránsok egy részének kitoloncolását sürgetve, illetve a kormányt bírálva többek között a hétvégi solingeni késes támadással kapcsolatban.

A párt ellenzi az ukrajnai fegyverszállításokat. Egyik plakátjukon a német és az orosz zászló látható ezzel a felirattal: A béke minden.

Ehhez kapcsolódóan: Német kémfőnök: Oroszország segíti a szélsőséges mozgalmak megerősödését

Az Alternatíva Németországért tavaly szerzett először polgármesteri tisztséget, viszont egyetlen tartományban sem tudott még kormányra kerülni. Nyár elején az egyik pártvezető, Tino Chrupalla arról beszélt ennek kapcsán, hogy „a kormányzati felelősség napja számunkra keleten fog felvirradni”.

Friedrich Merz, a CDU országos vezetője egy lapinterjúban leszögezte, hogy „nem működhetnek együtt az AfD-vel”, az ugyanis kivégezné a pártot.

A német titkosszolgálat szélsőjobboldali szélsőséges csoportként megfigyelés alatt tartja az AfD helyi szervezetét Türingiában és Szászországban. A párt türingiai vezetőjét, Björn Höckét egy közismert náci szlogen használata miatt nemrég elítélte a bíróság.

Készült az AP tudósításának felhasználásával.
XS
SM
MD
LG