Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) szerint az érintett hat brit tisztségviselő információkat gyűjtött, továbbá felforgató tevékenységekben vett részt, ezért döntöttek a nemkívánatos személlyé nyilvánításuk mellett.
Az FSZB arról számolt be pénteken, hogy már megszületett a határozat a diplomaták akkreditációjának visszavonásáról és a későbbi kiutasításukról.
Friss közleményében az ügynökség azt állította, hogy olyan dokumentumok került a birtokába, amelyek szerint az érintetteket a brit külügyminisztériumnak azon részlege küldte Oroszországba, amelynek „fő feladata, hogy hazánk stratégiai vereséget szenvedjen el”. Emellett arra is kitértek, hogy a hat személy „információgyűjtésben és felforgató tevékenységekben” vett részt.
Illetve közölték, hogy ezen iratok alapján és „London számos barátságtalan lépésére válaszul” az orosz külügyi tárca visszavonta a meg nem nevezett diplomaták akkreditációját.
Az orosz állami televízió jelentései szerint a brit diplomáciai képviselet munkatársai Oroszországban „külföldi ügynöknek” nyilvánított médiumok és jogvédő csoportok tagjaival találkoztak.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő megerősítette hogy teljes mértékben egyetértenek az FSZB friss értékelésének tartalmával, a brit nagykövetség szerinte „messze túllépte” a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmények által kijelölt határokat.
„A diplomaták felforgató akciókat hajtottak végre, amelyek célja, hogy népünknek kárt okozzanak” – jelentette ki.
Eközben Keir Starmer brit kormányfő Washingtonban tárgyal Joe Biden amerikai elnökkel. Napirenden lesz a két ország által Ukrajnának szállított nagy hatótávolságú fegyverek oroszországi célpontok elleni használatának kérdése is. Az Egyesült Álllamok már májusban jóváhagyta, hogy Ukrajna önvédelemből bevethessen amerikai fegyvereket Oroszország területén, de a konfliktus eszkalációjától tartva erősen korlátozta eddig, hogy milyen mélységben lehet ezt megtenni.
Ehhez kapcsolódóan: Lengyelország a nyugati fegyverek oroszországi bevethetőségének engedélyezését sürgeti
Starmer kijelentette, hogy az Egyesült Királyság „nem akar semmilyen konfliktust Oroszországgal”. „Ezt a konfliktust Oroszország kezdte azzal, hogy illegálisan megszállta Ukrajnát. Oroszország azonnal véget is tudna vetni ennek a konfliktusnak” – mondta.
„Ukrajnának joga van önvédelemre, s mi nyilvánvalóan teljességgel támogatjuk ezt a jogát (…) De nem akarunk semmilyen konfliktust Oroszországgal, ez a legkevésbé sem áll szándékunkban” – tette hozzá.