Az ellenzék azt akarja, a kormánypárti képviselők saját vagyonukkal feleljenek a kínai egyetem magyarországi beruházásának megtérüléséért. A kormány szerint a magyar felsőoktatás versenyképessége a tét.
Az ellenzéki Párbeszéd szerint a közvélemény egyre bizonytalanabb a kínai Fudan Egyetemmel kapcsolatos budapesti beruházás miatt, ezért szükség lenne arra, hogy a kormánypárti képviselők saját vagyonukkal feleljenek a projekt sikeréért.
Erről a párt képviselője, Mellár Tamás beszélt a parlament június elseji plenáris ülésén, hangsúlyozva, a kötelezvény arról szólna, hogy ha a beruházás nem térül meg öt év alatt, a kormány tagjai és a kormánypárti képviselők saját vagyonukat ajánlják fel kárpótlásul.
Ha valóban olyan biztos a beruházás, ezzel nem kockáztatnak semmit – jegyezte meg az ellenzéki képviselő.
Válaszában Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára a magyar felsőoktatás versenyképességének javításával érvelt, amihez szerinte az eddiginél több forrást kell biztosítani.
A felsőoktatás is nemzetközi piac, Magyarországnak érdekes a magyar egyetemek versenyképessége és az, hogy a világ legjobb egyetemei is érdekeltek legyenek a magyar felsőoktatás sikerében.
Palkovics: a viták már a választásról szólnak
Korábban a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának megvalósításáért kormánybiztosként felelős innovációs és technológiai miniszter azt mondta, a mostani viták nem a Fudanról szólnak, hanem a választási előkészületekről.
Palkovics László szerint eközben a kormány célja élhetővé és vonzóvá tenni egy rozsdaövezeti városrészt és házhoz hozni a világszínvonalú felsőoktatást a magyar fiataloknak.
Közgazdászok az építkezés ellen
Vele szemben neves magyar közgazdászok viszont azzal érveltek a projekt ellen, hogy az Kínától ismeretlen feltételekkel felvett hitelből, végső soron a magyarok pénzéből épülne, kínai érdekek szolgálatára.
A Közgazdászok a válságkezelésről Facebook-csoport oldalára feltett és 15 ismert magyar közgazdász (köztük a parlamentben felszólaló Mellár Tamás) által jegyzett nyilatkozat készítői pontokba szedve sorakoztatják fel, mint írják, kizárólag szakmai szempontok alapján megfogalmazott érveiket a kínai egyetemi kampusz budapesti projektje ellen.
A Budapesten, egészen pontosan a IX. kerületben felépíteni tervezett kínai egyetemi kampuszról, annak fővárosi és kerületi elutasításáról, illetve arról, milyen feszültséget okoz a terv a kormány és a főváros között, a Szabad Európa több cikkben is foglalkozott.