Újabb rekordot döntött a világszerte bebörtönzött újságírók száma 2021-ben. Az idei a sajtószabadság védelmezői számára „különösen sivár év” volt – áll az újságírókat védő bizottság, a CPJ december 9-én kiadott jelentésében.
A CPJ 2021-es börtönösszesítése megállapította, hogy a munkájuk miatt bebörtönzött riporterek száma globálisan új rekordot döntött: 293, szemben a 2020-as 280-nal. Ez a hatodik egymást követő év, amikor a CPJ összesítése legalább 250 börtönben lévő újságíróról szól.
Emellett 2021. december 1-ig 19 újságírót gyilkoltak meg a munkája megtorlásaként, míg 2020-ban összesen 22-t. Tizennyolc másik riporter olyan tisztázatlan körülmények között halt meg, hogy nem lehetett megállapítani, ők is célpontok voltak-e – áll a jelentésben.
Három másik újságírót akkor öltek meg az idén, amikor konfliktusövezetekből tudósítottak, és két másik vesztette életét, miközben halálos kimenetelűvé fajult tüntetésekről vagy utcai összecsapásokról számolt be.
Kína három éve egyfolytában vezet
Kína már harmadik éve áll az élen a börtönbe vetett újságírók számát illetően, most 50 ember van rács mögött. Mianmar a második legrosszabb helyre kúszott fel, miután a februári katonai puccsot követően elkezdte megleckéztetni a sajtót. Egyiptom, Vietnam és Belarusz került még be az első ötbe.
Belaruszban jelenleg 19 újságíró van rács mögött a tavalyi tízzel szemben, és ez a legmagasabb szám azóta, hogy a CPJ 1992-ben elkezdte számba venni a bebörtönzött újságírókat.
Ez példa arra, hogy "a felbátorodott autokraták egyre inkább figyelmen kívül hagyják a tisztességes eljárást és semmibe veszik a nemzetközi normákat annak érdekében, hogy hatalmon tartsák magukat” – közölte a CPJ.
Prataszevics a leghíresebb
A jelentés hivatkozik Raman Prataszevics ellenzéki blogger nagy port felvert esetére, akit egy kereskedelmi repülőgépről szedtek le májusban Minszkben, miután a járatot erőszakkal a földre kényszerítették. A gép eltérítését a tekintélyelvű vezető, Alekszandr Lukasenka rendelte el, amikor a Ryanair járata átrepült az ország légterén, azért, hogy letartóztassák Prataszevicset és a barátnőjét, Szofia Szapegát.
Prataszevicset azzal vádolják, hogy részt vett a 2020. augusztusi vitatott elnökválasztást követő zavargásokban. Akár 15 év börtönt is kaphat. Ő és Szapega az eset óta házi őrizetben élnek.
A helyezésükön javító országok között ott van Törökország, amely egykor a világon a legtöbb újságírót vetette börtönbe. A CPJ listáján most a hatodik helyen áll, miután tavaly 20 foglyot engedett szabadon. Tizennyolcan maradtak börtönben.
Törökországban javul is a helyzet, meg nem is
A CPJ mindazonáltal megjegyzi, hogy a kudarcot vallott 2016-os puccsot követően Törökország hatékonyan felszámolta az ország mainstream médiáját, és sok újságírót késztetett arra, hogy elhagyja a szakmát. A bebörtönzöttek száma azért is csökkent, mert a kormány több újságírónak lehetővé teszi, hogy feltételes szabadlábon várja a tárgyalást.
Szaúd-Arábia azzal került az első ötből a nyolcadik helyre, hogy szabadon engedett 10 foglyot. Azonban a rijádi kormány neves bírálójának, a Washington Postot tudósító Dzsamál Hasogdzsinak 2018-as meggyilkolása, valamint a 2019-es újabb letartóztatások vélhetően sok újságírót hallgattattak el. Börtönben ott tizennégy újságíró maradt.
Az autokraták egyre kevésbé tűrik
A jelentés arról is beszámol, hogy miközben a világ 2021-ben olyan problémákkal volt elfoglalva, mint a COVID-19 világjárvány és a klímaváltozás, az elnyomó kormányok tudatában voltak annak, hogy a nyilvános felháborodás az emberi jogok megsértése miatt "eltompult”.
Az adatok azt az általános tendenciát tükrözik, mely a független tudósítások iránti növekvő intoleranciát mutatja.
"A véleménynyilvánítás szabadságának idei zord évében ez a fajta intolerancia kevés teret hagy az optimizmusnak azt illetően, hogy vége lesz a rekordok döntögetésének a bebörtönzött újságírók számában" - közölte a CPJ.