A Közel-Keleten tárgyal Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt követően, hogy az egyiptomi közvetítéssel létrejött tűzszünet véget vetett a 11 napon át dúló, pusztító izraeli-gázai légiháborúnak.
Blinken hétfőn indult el Izraelbe. Ezt követően Jordániában és Egyiptomban folytat megbeszéléseket. Útja a Biden-kormányzat részéről az eddigi legmagasabb szintű, személyes tárgyalás azóta, hogy az izraeli hadsereg és a militáns palesztin Hamász légicsapásai nyomán több, mint 250 ember, többségükben gázai palesztin vesztette életét.
Az út során Blinken tolmácsolja az izraeli vezetőknek "sziklaszilárd elkötelezettségünket Izrael biztonsága iránt" - mondta egy nyilatkozatban Biden elnök.
A Fehér Ház szerint Blinken "folytatja" a Biden-kormányzat erőfeszítéseit, hogy "azok több éven át tartó elhanyagolása után, felélessze a kapcsolatokat a palesztin néppel és vezetéssel és felújítsa támogatásukat".
Az amerikai diplomácia vezetője emellett "más kulcsfontosságú regionális partnerekkel" is felveszi a kapcsolatot, többek között azért, hogy "biztosítsák, hogy a lehető leghamarabb eljusson a nemzetközi segély Gázába, de ne úgy, hogy a Hamász, hanem úgy, hogy a gázai nép profitáljon belőle, miközben a következő hónapokban csökkentik az újabb konfliktus veszélyét".
Otthon és külföldön is határozottabb fellépést vártak Bidentől
A Biden-kormányzatot kemény bírálatok érték a konfliktus elején, amiért nem lépett fel elég erélyesen a véres erőszak megfékezéséért. Az elnök kongresszusi demokrata-párti szövetségesei is keményebb magatartást sürgettek a Gázát ellenőrző Hamász rakétatámadásaira pusztító légicsapásokkal válaszoló Izrael kezelésére.
Biden többször is felhívta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, de nem szólította fel közvetlenül tűzszünetre, miközben az ENSZ Biztonsági Tanácsában az Egyesült Államok megvétózta az erről szóló határozati javaslatokat.
A múlt héten az amerikai elnök leghatározottabbnak hangzó megjegyzése az volt, hogy órákon belül "jelentős de-eszkalációra számított" Izraeltől. Netanjahu ezt először nyilvánosan elutasította, és közölte: addig folytatja a hadműveletet, "amíg szükséges", majd elfogadta a jelentések szerint Egyiptom közvetítésével létrejött tűzszünetet.
Fehér házi források azt állították, hogy Biden akkora már kezdte elveszíteni a türelmét Netanjahuval szemben és múlt szerdai beszélgetésük "egyenes, őszinte és lényegre törő" volt.
A Demokrata balszárny problémásnak tartja az izraeli fegyvereladást
Washingtont azért is bírálták, mert a Biden a mostani gázai konfliktus előtt hagyott jóvá egy jelentős fegyvereladást Izraelnek - és a tételek között szerepeltek olyan precíziós fegyverek is, mint amelyeket az AP hírügynökség és az Al-Jazeera hírtévé gázai irodáinak otthont adó toronyház lerombolásához használt Izrael.
Progresszív demokrata törvényhozók, így Alexandria Ocasio Cortez képviselő és Bernie Sanders szenátor, volt elnökjelölt-aspiráns a Kongresszus két házában az eladásokat blokkoló határozati javaslatokat nyújtottak be a múlt héten.
Annak ellenére, hogy a Fehér Ház felülvizsgálhatja a 732 millió dolláros ügyletet, Biden úgy tűnik nem hajlandó erre.
"Az elnök világos volt. Elköteleztük magunkat, hogy megadjuk Izraelnek azokat az eszközöket, amelyekkel megvédheti magát, különösen a polgári lakosok ellen indított, válogatás nélküli rakétatámadásokkal szemben. Bármely ország válaszolna az ilyen támadásokra és mi elköteleztük magunkat Izrael védelmében" - mondta a kérdésben Blinken külügyminiszter, hozzátéve a fegyvereladás "a Kongresszussal való teljes konzultáció mellett" zajlik le.
A gázai konfliktus során erélytelenséggel vádolt Fehér Ház közben úgy fogalmazott, hogy "csendes és intenzív diplomáciával" próbálta elősegíteni a tűzszünetet.
A harcok május 10-én robbantak ki, miután már hetek óta fokozódott a feszültség az izraeliek és palesztinok között a megszállt Kelet-Jeruzsálemben, amelynek nyomán súlyos összecsapások robbantak ki az iszlám szent helyénél, az Al-Aksza mecsetnél.
A Hamász ezek után ultimátumot intézett az izraeli rendőrség kivonására, majd rakétatüzet zúdított izraeli városokra, ami viszont maga után vonta az izraeliek kemény ellencsapásait.