22 січня російське державне інформаційне агентство РІА «Новості» повідомило, що президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю Bloomberg News закликав Захід окупувати Україну. Цей фейк розвінчує «Голос Америки».
Російське державне агентство РІА «Новості» посилається на інтерв’ю у Давосі від 22 січня, в якому український президент Володимир Зеленський обговорював можливість розміщення західних миротворців в Україні, щоб запобігти майбутньому вторгненню Росії, якщо буде досягнуто припинення вогню.
При цьому РІА «Новості» спотворило слова Зеленського, заявивши: «Володимир Зеленський знову закликав до окупації України західними військами».
Це твердження неправдиве.
Окупація стається, коли іноземні збройні сили нав’язують військову владу і контролюють територію без згоди «приймаючої» країни.
Коли держава запрошує іноземні війська та погоджується на їхню присутність на своїй території, це не вважається окупацією за міжнародним правом, оскільки тут немає ворожого захоплення чи примусового контролю.
«У міжнародному гуманітарному праві територія вважається окупованою, коли вона фактично перебуває під владою ворожих іноземних збройних сил», – йдеться в онлайн-довіднику з міжнародного гуманітарного права, опублікованому Міжнародним комітетом Червоного Хреста.
А «коли держава погоджується на присутність іноземних військ, окупації немає».
Зеленський в інтерв'ю Bloomberg сказав, що будь-яка потенційна мирна угода з Росією потребуватиме протоколів безпеки, щоб не допустити порушення Кремлем перемир’я. Такі протоколи можуть передбачати введення в Україну міжнародних миротворчих сил.
Він додав, що американські війська повинні бути частиною такої місії, щоб вона була ефективною, оскільки одних тільки європейських сил може бути недостатньо для стримування Росії.
«Закони війни поділяються на два основних типи: один з них визначає, чи законно для держави вступати у війну проти іншої, чи jus ad bellum (лат. – право війни)», – написала Ліза Мордже Говард, президентка Академічної ради системи ООН, у статті, опублікованій Інститутом миру США у 2022 році.
Право війни або право на війну – це концепція справедливої війни, за якою є лише три категорії, за якими допустимий вступ країни у війну за міжнародним правом:
- 1. Для самозахисту;
- 2. Коли одна держава просить іншу державу надіслати війська (наприклад, Росія законно направила війська до Сирії на запрошення уряду Асада);
- 3. Якщо Рада безпеки ООН визначить, що війна є законною, відповідно до статті 51 Статуту ООН (наприклад, після вторгнення Саддама Хусейна в Кувейт, Рада безпеки санкціонувала багатонаціональну військову відповідь).
Як вважає Говард, запрошення державою міжнародних військ підпадає під концепцію jus ad bellum, і такий випадок не потребує дозволу Організації Об’єднаних Націй. Такий дозвіл вона вважає неможливим через те, що Росія є постійним членом Ради безпеки ООН (РБ ООН) і має право вето. Раніше РФ блокувала постанови щодо України.
Якщо Радбез ООН зайде в глухий кут, Генеральна асамблея ООН може зібратися, відповідно до резолюції «Єдність заради миру», щоб рекомендувати колективні заходи, включаючи миротворчі сили. Ці рекомендації є впливовими, але вони не є юридично обов’язковими.
За підтримки Генасамблеї ООН коаліція держав-членів може сформувати багатонаціональні миротворчі сили. Хоча ці сили не перебуватимуть під прямим командуванням ООН, вони діятимуть за схваленням ООН, що надасть їм міжнародної легітимності.
Прикладом багатонаціональних миротворчих сил, які діють без прямого дозволу Радбезу ООН, є Багатонаціональні сили та спостерігачі (MFO) на Синайському півострові в Єгипті.
MFO створили незабаром після Кемп-девідських угод 1981 року між Єгиптом та Ізраїлем. Це не була миротворча місія ООН, оскільки вона не мала прямого дозволу РБ ООН. Однак MFO було створено Сполученими Штатами, Єгиптом та Ізраїлем з додатковими внесками інших країн.
Форум