Російська армія найближчими місяцями може спробувати організувати наступ на Запоріжжя, заявляють аналітики американського Інституту вивчення війни. З цією думкою погоджуються й українські військові, які вже готують укріплення. Новину також активно обговорюють жителі Запорізької області: кореспондент телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки, послухав розмови людей у чергах та на вулицях.
Ганна живе у селі Запорізької області уже 50 років: сюди вона ще в молодості переїхала із західної частини України. Сьогодні до села приїхали київські волонтери-медики із проєкту Frida Ukraine. З понеділка до п’ятниці вони працюють у різних столичних клініках, а у вихідні волонтерять на прифронтових територіях, де, кажуть, якісної медицини через обстріли Росії не залишилося.
Цього разу медики перевірять психологічний стан місцевих жителів, а потім розподілять пацієнтів по лікарях. До села приїхали офтальмолог, ЛОР, хірург, онколог, гінеколог та ендокринолог, кожен – з небаченим для багатьох пацієнтів обладнанням. Волонтери кажуть, що у більшості пацієнтів таких сіл хвороби запущені: люди не звикли звертатися по допомогу, та й часто просто нікуди. А війна та пов’язані з нею постійні стреси лише погіршують картину.
Найпопулярніший кардіолог. Багато пацієнтів йдуть до ендокринологаМарина Дворська
«У когось просто стається «приліт», і людина хвилюється, але це не захворювання. Але людина постійно хвилюється, це означає, що необхідно провести детальну діагностику», – розповідає лікарка-психіатиня місії Frida Ukraine Роксолана Вантух.
Ганна курирує чергу і роздає команди.
«Найпопулярніший кардіолог, тому що багато патологій серцево-судинних [захворювань]. Почали звертати увагу, що багато пацієнтів йдуть до ендокринолога. Почастішали проблеми з цукровим діабетом та з патологіями щитовидної залози», – каже капітан місії Frida Ukraine у Запорізькій області Марина Дворська.
Під час очікування обстеження у черзі місцеві жителі говорять лише про одне – кого і де обстріляли, куди влучило. Люди дивляться телевізор, освоїли телеграм-канали і тепер обговорюють новину: Росія накопичує сили та готує наступ на тутешньому напрямку. Згідно з очікуваннями українських військових, найімовірніше, російська армія спробує вийти на адміністративні межі Запорізької області.
Місцеві жителі вважають, що їм це навряд чи вдасться.
«Сказав Сирський, що не буде, бо в них нема сил», – каже одна пацієнтка.
«Вони дуже хочуть Запоріжжя. Але балалайку їм без струн, я так думаю. Хлопці наші не дадуть», – упевнена ще одна.
«Звичайно, трохи страшно. Але ми налаштовуємося, що все буде добре. Що все це ми переживемо. Ми нікуди не тікаємо», – наголошує ще одна жінка, яка стоїть у черзі.
Пацієнти у черзі зустрічають зі скепсисом новини про можливе перемир’я, угоду, що може бути підписана у квітні.
«З росіянами реально помиритися? – Ні! Миритися з ними... Вони такого наробили…» – міркують вони.
«А я б ось це, знаєте, що зробила? Щоб Захід нам дав тисяч сто солдатів і щоб ми їх вигнали всіх. Ось тоді буде перемир’я», – каже ще одна місцева жителька.
Росія найближчими тижнями розпочне новий наступ в Україні, щоб зміцнити свої позиції на переговорах про припинення вогню, повідомило29 березня інформагентство Associated Press з посиланням на українських чиновників та військових аналітиків. Тривати воно може від 6 до 9 місяців. Журналісти згадали нещодавню заяву президента України Володимира Зеленського про підготовку нових атак РФ у Сумській, Харківській та Запорізькій областях, майже повний вихід Сил оборони з Курської області та загострення на Донбасі. За словами анонімного українського командира, РФ може перекинути сили, що вивільнилися, з Курської області на інші ділянки фронту. Американський Інститут вивчення війни проаналізував цю публікацію та зазначив, що РФ навряд чи перекине війська з Курської області, якщо збирається атакувати у напрямку Сум. Поставили аналітики під сумнів і відкриття нових фронтів проти України – для цього Росія не має резервів. |
Повномасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.