Доступність посилання

ТОП новини

«Створити систему, описану в указі Трампа – малоймовірно»: чи «Залізний купол» для Америки реальний?


Ізраїльська протиракетна система «Залізний купол» (Iron Dome) напоготові, 12 жовтня 2023 року
Ізраїльська протиракетна система «Залізний купол» (Iron Dome) напоготові, 12 жовтня 2023 року
Віктор Владіміров

Iron Dome – «Залізний купол», розроблявся спільно США та Ізраїлем для захисту від ракет малої дії. Це високотехнологічна система радарів і пускових установок, яку постійно вдосконалюють і яка коштує багато мільярдів доларів, пише NPR. У 2019 році США оголосили про придбання та випробування Iron Dome й зараз мають дві системи Iron Dome на додаток до власної системи протиракетної оборони Patriot. Російська служба Голосу Америки розпитала експертів про новий указ президента Трампа розробити американський аналог ізраїльської системи протиракетної оборони «Залізний купол». Наскільки він реальний до виконання і доцільний для США?

Ізраїльська система протиракетної оборони «Залізний купол» обстрілює ракети-перехоплювачі, запущені з Сектора Газа, 11 травня 2023 року
Ізраїльська система протиракетної оборони «Залізний купол» обстрілює ракети-перехоплювачі, запущені з Сектора Газа, 11 травня 2023 року
Ізраїльська протиракетна система «Залізний купол» (Iron Dome) напоготові, 12 жовтня 2023 року
Ізраїльська протиракетна система «Залізний купол» (Iron Dome) напоготові, 12 жовтня 2023 року
За останні 40 років загроза з боку стратегічних озброєнь нового покоління не зменшилася
із заяви Білого дому

Як раніше повідомляла Російська служба Голосу Америки, Дональд Трамп підписав указ про створення системи протиповітряної оборони «Залізний купол» для США з метою просування політики «миру з позицій сили».

«За останні 40 років загроза з боку стратегічних озброєнь нового покоління не зменшилася, але стала більш інтенсивною та складною, оскільки рівні та майже рівні противники розробляють системи доставки нового покоління та власні інтегровані засоби протиповітряної та протиракетної оборони на своїй території», – йдеться у заяві Білого дому.

У документі наголошується, що політика США, спрямована на досягнення мети «мир із позиції сили», передбачає забезпечення спільної оборони громадян і країни шляхом розгортання та підтримки протиракетного щита наступного покоління. У заяві президента ставиться завдання стримування (можливого агресора) та захисту громадян та найважливіших об'єктів інфраструктури від будь-якого іноземного повітряного нападу на країну; вказується на необхідність гарантувати надійний потенціал для завдання удару у відповідь.

Президент доручив міністру оборони протягом 60 днів з моменту видання наказу подати еталонну архітектуру, вимоги, що базуються на наявних можливостях, та план створення щита протиракетної оборони наступного покоління.

План має включати, зокрема, захист США від балістичних, гіперзвукових і крилатих ракет, а також від інших засобів повітряного нападу нового покоління. Крім того, в документі поставлено завдання розробки нових систем перехоплення. Пропонується розробити та розгорнути потенціал для ураження ракетних атак до запуску та на активній ділянці польоту.

У Москві критично сприйняли указ президента США Дональда Трампа про створення американського «Залізного купола».

Речниця МЗС Росії Марія Захарова
Речниця МЗС Росії Марія Захарова
Ініціатива США націлена на перетворення космосу на арену збройного протистояння
Марія Захарова

Згідно із заявою офіційного представника МЗС РФ Марії Захарової, ця «ініціатива США націлена у тому числі на перетворення космосу на арену збройного протистояння», не сприятиме зниженню напруженості на міжнародній арені, а також ускладнить діалог з теми стратегічних наступальних озброєнь.

У свою чергу, посол з особливих доручень МЗС Росії Григорій Машков у статті, опублікованій журналом «Міжнародне життя», припустив, що Росія тепер може перейматися нарощуванням свого ракетного та ядерного потенціалу.

У той же час, як пише Financial Times, створення схожої системи загрожує витратами, що вимірюються сотнями мільярдів доларів, і може підштовхнути світ до нової гонки озброєнь.

У США може з'явитися можливість використовувати свої стратегічні ядерні озброєння, не дуже турбуючись про удар у відповідь
Максим Старчак

Сполучені Штати при Трампі збираються розширити протиракетну оборону, щоб позбавити Росію та Китай технічної можливості запобіжного удару по своїй території, вважає експерт Канадського інституту з питань зовнішньої політики Максим Старчак. За його оцінкою, нова система ПРО здатна порушити сформований паритет стратегічних озброєнь між РФ і США.

«Росії ситуація загрожує тим, що в майбутньому у США може з'явитися можливість використовувати свої стратегічні ядерні озброєння, не дуже турбуючись про удар у відповідь, оскільки вони будуть захищені умовним «залізним куполом», – додав він у коментарі для Російської служби Голосу Америки. – З огляду на взаємозв'язок стратегічних наступальних та оборонних озброєнь Москва, ймовірно, піде на зміцнення свого наступального потенціалу».

Міжконтинентальна балістична ракета «Сармат» під час випробувань на космодромі «Плесецьк» у Росії, 20 квітня 2022 року
Міжконтинентальна балістична ракета «Сармат» під час випробувань на космодромі «Плесецьк» у Росії, 20 квітня 2022 року
Після початку реалізації програми «Залізний купол» Москва вже може не приховувати намірів офіційно вийти з ДСНО
Максим Старчак

Загалом в експертній спільноті США давно вказують на те, що Росія порушує Договір СНО, розміщуючи максимальну кількість ядерних боєголовок на своїх носіях, продовжив Максим Старчак: «Після початку реалізації програми «Залізний купол» Москва вже може не приховувати своїх намірів та офіційно вийти з ДСНО, а заповнити ядерними боєголовками носії легко. Інша річ, що збільшити кількість самих носіїв – ракетних комплексів, стратегічних літаків та підводних човнів – буде вкрай складно. Це величезні витрати. Однак частково за рахунок наземних мобільних комплексів типу «Ярс» та їх модифікацій таку ідею можна реалізувати».

Випробувальний запуск російської міжконтинентальної балістичної ракети «Ярс». 29 жовтня 2024
Випробувальний запуск російської міжконтинентальної балістичної ракети «Ярс». 29 жовтня 2024

Тим часом американська ПРО може розширюватися серед іншого за рахунок збільшення супутникового угруповання, припустив експерт: «Росія ж помітно відстала у цій сфері не лише від США, а й від Китаю. Навіть якщо вона вкладеться в супутникову гонку, наздогнати тих, хто вже вирвався уперед, у неї не вийде. Кремль лякає Захід гонкою озброєнь, але самому нічим відповісти на виклик. Щодо переговорів про контроль над озброєнням, то на тих умовах, які пропонує Вашингтон, Москві вони не вигідні. Там вважають, що США прагнуть лише скорочення ядерних озброєнь, а Росію цікавить весь комплекс проблем міжнародної безпеки, включаючи високоточні та космічні озброєння протиракетної оборони, розширення НАТО та інше».

Поки що поступатися жодній із сторін причин немає, констатував Максим Старчак. ДСНО закінчується у 2026 році, і не видно жодних підстав говорити, що на зміну прийде якась інша угода, резюмував експерт.

Це давня історія, каже співробітник Інституту ООН з досліджень у галузі роззброєння Павло Подвиг. За його словами, ще з часів «Стратегічної оборонної ініціативи», яку журналісти охрестили «Зоряними війнами», спроби Сполучених Штатів розробити систему ПРО розглядалися Москвою як «спосіб знецінити стратегічний ядерний потенціал Росії».

Коли США вийшли з договору щодо ПРО, то Путін це сприйняв як знак нехтування інтересами Росії
Павло Подвиг

«І завжди це викликало неприйняття та заперечення (у Кремлі), – уточнив співрозмовник Голосу Америки. – Тож негативна реакція (на указ Трампа) Москви не дивна. Тим більше, що для російського керівництва та президента це питання, зважаючи на все, вкрай чутливе. Тому що свого часу, коли США вийшли з договору щодо ПРО, то Путін це, як я розумію, сприйняв як знак нехтування інтересами Росії».

Водночас Павло Подвиг вважає, що побоювання Москви щодо ПРО є необґрунтованими. Тому що, на його думку, з практичної точки зору створити ту систему, яка описана в указі Трампа, все ще малоймовірно: «Усі дебати на цю тему ведуться, починаючи з 60-х років минулого століття. Щоразу з цього приводу (у США) виникає хвиля ентузіазму: ось, мовляв, ми цього разу надійно захистимося від ракетних атак. Але незабаром з'ясовується, що в кращому випадку вся ця ПРО забезпечує перехоплення якоїсь кількості ракет із досить високою ймовірністю, але не стовідсотковою».

Інша справа, що є політична сторона цього питання, також зазначив аналітик: «Тому в Москві поширена точка зору, що намір США створювати таку систему ПРО демонструє бажання незважати на існування Росії як ядерної держави, яка має певний паритет, і це сприймається болісно. Мовляв, є певна небезпека того, що в якийсь момент США раптом вирішать, що їхня система ПРО дозволяє їм у якихось питаннях займати жорсткішу позицію...»

Що стосується гонки озброєнь, то тут знову залежить від того, яку політичну лінію випрацюють у Москві, розмірковує Павло Подвиг: «Там, з одного боку, кажуть, що ось тепер ми зобов'язані якось відповідати і нарощувати свій ракетний потенціал, збільшувати кількість розгорнутих ракет і взагалі бути готовими до того, щоб подолати всі перешкоди. Але динаміка розвитку російського стратегічного ядерного потенціалу визначається певними рамками. Тобто немає такого, що ось, ухвалено рішення в два-півтора рази збільшити виробництво ракет і треба засукати рукави... Кількісної відповіді тут чекати, напевно, не варто».

Швидше за все, можна очікувати відходу у бік того, що було раніше, коли у відповідь на протиракетні плани США Кремль заявив, що Росія розвиватиме системи, які ПРО перехопити не зможе, припустив аналітик.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG