Афганці на тлі виведення американських військ із країни і посилення влади талібів формують ополчення і беруться за зброю, готуючись протистояти можливому наступові «Талібану», який уже взяв під свій контроль десятки районів на півночі країни. Оглядачі побоюються повторення сценарію 90-х років, коли етнічно-релігійна війна охопила всю країну.
Ця фотографія теж зроблена 23 червня. Жителі Гузари, що на заході провінції Герат, присягнулися боротися разом з урядовими силовими структурами Афганістану проти талібів
США вже вивезли з Афганістану більше від половини своїх сил у рамках запланованого повного виведення. Цей процес спричинив певну кризу, бо таліби почали брати під свій контроль десятки районів країни, переважно у північній частині країни.
Жителька Кабулу Муніса Рашид сказала Радіо Свобода, що у місті уже відчувається відсутність американських військ: «У кожному будинку, в кожному офісі, друзі, родичі й колеги говорять між собою про те, що ситуація погіршується».
Рашид працює в проєкті, який фінансується Світовим банком. Вона каже, що чула, як люди говорили, що бачили, «як «Талібан» наближається до Кабулу».
Заступник лідера «Талібану» мулла Абдул-Гані Барадар заявив агентству AFP, що після того, як американські війська залишать країну, права всіх афганців, включаючи жінок, будуть дотримуватися відповідно до «прекрасної релігії ісламу» і «афганських традицій».
Коли наприкінці 1990-х в більшій частині Афганістану правили таліби, вони жорстоко обмежували права жінок. Ці обмеження продовжували діяти і останніми роками щодо людей, які живуть в частинах Афганістану, контрольованих талібами.
Муніса Рашид каже, що, сподівається, що урядові Афганістану і лідерам «Талібану» вдасться укласти угоду. «Але я просто боюся сказати, я не знаю, що буде з нами [жінками] в тому, що стосується освіти або виходу з дому, роботи в офісі… Останнім часом життя афганських жінок стало відносно непоганим, але я впевнена, що, коли ситуація зміниться, вони втратять впевненість і будуть боятися виходити з дому», – каже вона.
У горах Вардак, на захід від Кабулу, ополченці з числа хазарейців захищали провінцію від талібів, що вели наступ. Водночас у хазарейців непрості відносини і з урядовими військами.
Бойовики вступали в сутички з урядовими військами – це відлуння конфліктів 1990-х років, в яких ополченці, частково розділені за етнічною і племінною ознакою, вели руйнівні територіальні війни. Є побоювання, що сценарій «90-х» може виникнути знову в спустошеному війною Афганістані. Тоді, у вересні 1996 року, прихильники руху «Талібан» повалили уряд і створили «Ісламський Емірат Афганістан», як вони назвали своє утворення, що проіснувало до 2001 року.