Президент США Дональд Трамп провів телефонні розмови з російським керманичем Володимиром Путіним та президентом України Володимиром Зеленським. Дві розмови відбулись практична одна за одною. Але першим Трамп подзвонив Путіну, а потім – Зеленському. Також помічено, що з Путіним Трамп розмовляв десь півтори години, а з Зеленським – годину. Після розмов, Трамп сказав, що сформована переговорна команда США на переговори з Росією щодо миру в Україні, а Москва заявила, що теж формує команду. Розглядаємо деякі аспекти цих розмов і нових заяв.
Володимир Зеленський сказав, що у нього з Дональдом Трампом було вже три розмови. Він також зазначив, що, хоча Трамп 12 лютого спочатку зателефонував очільнику Росії Володимиру Путіну, – не дуже приємно, але він не сприймає, що дзвінок РФ «був пріоритетом».
Кому першому?
«Було б набагато краще, доцільніше, якби телефонна розмова спочатку відбулася із президентом України. Це було б логічно, тому що Україна є жертвою агресії. Я впевнений, що після розмови з президентом України, розмова з кремлівським диктатором була б інакшою. І тут варто звернути увагу на те, що, на превеликий жаль, це не на користь Україні сам факт цієї розмови (Трамп-Путін), тому що це своєрідна винагорода агресору. І тут Путін просто намагається перестати бути парією…
Було б набагато краще, якби телефонна розмова спочатку відбулася з президентом УкраїниОлександр Мережко
Треба боротися дипломатичним шляхом за наші інтереси і намагатись переконати Трампа і його команду в тому щоб вони не піддавалися на провокації Путіна», – каже Радіо Свобода голова парламентського Комітету з зовнішньої політики Олександр Мережко.
Політолог Євген Магда в коментарі Радіо Свобода теж зауважує:
«Було б краще, якби спочатку відбулася розмова Трамп-Зеленський. Це абсолютно очевидно і те що Трамп в такий спосіб, ну, ставить знак рівності між країною, яка стала жертвою агресії, і агресором. Для нас це не дуже хороша новина. Я б сказав, дуже нехороша».
Як написав в коментарі Радіо Свобода експерт Європейської ради міжнародних відносин Кірілл Шамієв, Трамп телефонними дзвінками поставив кілька галочок водночас.
«Він переклав вину за війну на Байдена, він наголосив на американо-російській перемозі в Другій світовій, він навіть вжив термін Москви про «здоровий ґлузд» щоб не продовжувати цю війну, і він поговорив з Путіним перед розмовою з Зеленським, вживши «ми» (Путін і Трамп), які будуть працювати щодо України. З російської точки зору, це вже велика пі-ар перемога», – вважає Шамієв.
З російської точки зору, це вже велика пі-ар перемогаКірілл Шамієв
З огляду н азаяви, що прозвучали, президент США Трамп вірить у можливість угоди з Путіними, вважає професор політології американського університету імені Джорджа Мейсона Марк Кац.
«Той факт, що Дональд Трамп зателефонував Володимиру Зеленському після розмови з Путіним, дає, як мені здається, привід припускати, що Трамп готовий домовлятися щодо України перш за все з Путіним. Поки неясно, наскільки буде врахована думка Зеленського», – каже Кац в інтерв’ю Радіо Свобода.
Але тепер ясно, додає політолог, про кілька позицій президента Трампа: для нього важливе повернення Україні окупованих Росією територій, він зняв з порядку денного питання приєднання України до НАТО, але при цьому зацікавлений в українських рідкісноземельних металах.
Друга світова
Сам Дональд Трамп у своїй соцмережі про підсумки розмови з Путіним на початку повідомлення написав, що обговорювали спільні зусилля і перемогу в Другій світовій війні, і що це зближує США й Росію.
«Проте непокоїть в цьому всьому аспект, де Путін вже, вибачте, точно тримає лідерство і веде Трампа – аж занадто багато про Другу світову. Точніше так: АЖ ЗАНАДТО. Знову дивні наративи про те, що з радянської сторони були лише росіяни, знову розмови про «спільну велику історію», знову про «силу і велич» без жодного сабстенсу», – написав в ФБ аналітик, який спеціалізується на США, Олександр Краєв.
Аж занадто багато про Другу світовуОлександр Краєв
«Отут уже варто задуматися, чи достатньо ми просуваємо себе і свої теми (як каже наше керівництво, таки достатньо), якщо Трампа можна затягнути в розмови про путінські псевдо-історичні конспірології?», – зауважив Краєв.
В Україні в соцмережах пролунали занепокоєння, чи не поїде президент Трамп до Москви на відзначення 80-тої річниці перемоги на 9 травня. Приїхати туди вже ніби погодився китайський лідер Сі Цзіньпін.
Але як сказав Трамп пізніше, зустріч з Путіним може відбутися незабаром, але в Саудівській Аравії як потенційному місці для саміту.
Нічого про Україну без України
Генсек НАТО Марк Рютте прокоментував телефонну розмову президента Трампа та Путіна, наголосивши на важливості залучення України до всього, що її стосується
«Ми повинні побачити, як це буде розвиватися далі, крок за кроком. Звичайно, це надзвичайно важливо, що коли ми говоримо про Україну, щоб Україна брала активну участь у всьому, що стосується України», – сказав Рютте у Брюсселі.
Трамп у відповідь на пряме питання не назвав Україну рівноправним учасником переговорів про мирРостислав Павленко
На важливості залучення й інформування України говорили також і глави МЗС формату «Веймар+» в Парижі 12 лютого, в якій взяв участь і український міністр Андрій Сибіга.
В Україні пролунали певні занепокоєння – чи не будуть домовлятися про мир в Україні виключно Вашингтон з Москвою, потім поставивши Київ вже перед фактом і умовами?
Опозиційний депутат Ради Ростислав Павленко написав у соцмережах, що принцип «Нічого про Україну без України» має бути дотриманий.
«В Росії формують групу для переговорів… зі США щодо припинення війни. Трамп у відповідь на пряме питання не назвав Україну рівноправним учасником переговорів про мир. Ми маємо прийняти припинення війни на умовах, які для нас визначають інші…», – пише Павленко.
Як звертає увагу Марі Дюмолін, директорка програм «Ширша Європа» в Європейській раді міжнародних відносин, поки що неясно – навіть після слів Трампа про формування переговорної команди з Росією – яким буде формат наступних перегорів про завершення війни?
«Ми все ще не знаємо, що США мають намір говорити окремо з Росією та Україною, чи посадити їх разом за одним столом, чи будуть інші важливі гравці, включно з Європою, мати роль, і що конкретно має обговорюватись під час цих переговорів», – пояснила Дюмолін в письмовому коментарі Радіо Свобода.
«Не зрада»
Глава Пентагону Піт Геґсет вважає, що те, що робить нова адміністрація США задля встановлення миру в Україні і переговори президента Трампа з Путіним не є «зрадою».
Звичайно, це не зрадаПіт Гегсет
На запитання, чи не вважає він, що просування США якнайшвидшого встановлення миру і переговори з Путіним можуть розцінити, «як зраду» – Геґсет в Брюсселі на засіданні міністрів оборона НАТО відповів: «Це ваші слова, не мої. Звичайно, це не зрада».
Очільник Пентагону додав, що «жодна країна не має більшої відданості місії підтримки України».
А президент США Трамп заявив на короткому брифінгу після телефонних розмов, що він домовився з Путіним розпочати переговори про припинення війни, але наголосив, що США будуть продовжувати допомагати Україні.
«Ми будемо. Але ми хочемо, щоб наші гроші були убезпечені... Якби ми цього не робили, то Путін сказав би, що переміг. Ми є тією силою, яка це стримує. І, чесно кажучи, будемо робити це так довго, скільки нам доведеться, бо ми не хочемо дозволити іншому статися. Але президент Путін тепер хоче миру, і це добре».
Фраза щодо підтримки України «так довго, скільки нам доведеться» є фактично продовженням лінії попередньої американської адміністрації, відзначають оглядачі.
Переговорні команди
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Путін в розмові виступив «за усунення першопричин конфлікту в Україні». Він додав, що російський керівник висловив «готовність прийняти у Москві посадових осіб США».
Важливо, що коли буде досягнута мирна угода, щоб вона була довготривалоюМарк Рютте
Як стало зрозуміло з допису Трампа, він сформував таку переговорну команду з Росією: держсекретар США Марко Рубіо, директор ЦРУ Джон Реткліфф, радник із питань нацбезпеки Майкл Волц та спеціальний посланець Стів Віткофф.
Дехто звертає увагу, на відсутність в ній спецпредставника по Україні й Росії Кіта Келлога.
«Він (Трамп) оголосив, що надав інструкції кільком представникам його адміністрації, але не згадав свого спеціального посланника Кіта Келлога, говорячи про швидкий старт переговорів», – зауважує Марі Дюмолін для Радіо Свобода.
Раніше, до речі, писали про ніби – ні, не два табори – а прихильників двох позицій в команді Трампа. Більш проукраїнські і трошки дистанційовані. До першої групи відносять Волца і Келлога, а до другої – віцепрезидента Джей Ді Венса і держсекретаря Рубіо. Віткоффа зараховують теж до другої групи.
Як сказав генсек НАТО Рютте, який теж буде в Мюнхені: «Ми всі хочемо миру в Україні. Очевидно, ми повинні переконатися, що Україна перебуває в найкращій можливій позиції. Важливо, що коли буде досягнута мирна угода, щоб вона була довготривалою, щоб Путін знав, що він ніколи більше не зможе спробувати захопити шматочок України».
Багато чого проясниться на Мюнхенській безпековій конференції 14-16 лютого, де мають бути всі ці ключові американські представники і де заплановані зустрічі Зеленського з Венсом і Келлогом, а, може й іншими посадовцями адміністрації Трампа.
Форум