Доступність посилання

ТОП новини

Сирія: військове загострення на тлі невдалих перемов Росії та Туреччини


Турецькі солдати в Ідлібі
Турецькі солдати в Ідлібі

У Сирії посилюється військове протистояння на тлі невдалих переговорів щодо вирішення кризи між Росією та Туреччиною, інтереси яких у цьому конфлікті суттєво розходяться.

Міністерство оборони Туреччини 20 лютого заявило, що двоє турецьких солдатів загинули внаслідок авіаудару у сирійській провінції Ідліб. У результаті нападу було поранено ще п’ять солдатів.

У заяві міністерства, розміщеній у твітері, йдеться про те, що військові Туреччини реагують на напад. Міністерство також повідомило про знищення 50 сирійських урядових солдатів у відповідь.

Російські військові заявили, що «бойовики» в Ідлібі розпочали масштабний наступ на позиції сирійської армії поблизу села Нейраб під прикриттям турецької артилерії, додавши, що лише чотири сирійські солдати були поранені турецьким артилерійським залпом.

Згідно з повідомленнями агентства AP, опозиційні сили, підтримувані Туреччиною, у четвер напали на урядові сирійські війська в селі на північному заході Сирії, що спричинило жорстокі сутички між двома сторонами, про що звітували турецькі державні ЗМІ та сирійські опозиційні активісти.

Державне телебачення Сирії повідомляє про те, що урядові сили відбили атаки на Нейраб.

Загострення відбувається на тлі спроб Туреччини та Росії домовитися про врегулювання ситуації у громадянській війні в Сирії, де Росія підтримує сили сирійського президента Башара Асада, а Туреччина – одну з груп повстанців.

Північно-західна сирійська провінція Ідліб – останній притулок повстанців, які з 2011 року протистоять режимові Асада.

Погрози Ердогана

Напередодні, 19 лютого, після невдалих переговорів із Росією щодо врегулювання ситуації у Сирії президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що операція турецьких військових проти сил сирійського президента Башара Асада у провінції Ідліб на північному заході Сирії є лише «питанням часу».

Він наголосив, що переговори з Росією про ситуацію в Ідлібі поки не принесли бажаного результату. Ердоган сказав, що у режиму Асада залишилися «лічені дні», щоб припинити агресію в Ідлібі.

«Це наше останнє попередження», – сказав Ердоган і наголосив, що Туреччина готова гарантувати безпеку в Ідлібі «будь-якою ціною».

Уряд Сирії разом зі своїм союзником Росією відхилили вимогу Ердогана відступити до ліній припинення вогню, погоджених у 2018 році.

Речник Кремля Дмитро Пєсков 20 лютого повідомив, що наразі триває підготовка саміту Росія – Іран – Туреччина щодо сирійського врегулювання, проте точна дата його проведення невідома. Про це повідомило російське інформаційне агентство «ТАСС».

Наслідки для цивільного населення

За даними ООН, з 1 грудня через наступ на північному заході Сирії, зокрема в Ідлібі, близько 900 тисяч цивільних вимушено було покинули свої домівки. ООН зазначає, що за цей період загинули сотні людей, переважно через напади сирійського уряду та його союзників.

В ООН закликають дозволити сотням тисяч цивільних осіб, які опинилися у пастці, покинути зони військових дій заради безпеки.

У середу спецпредставник ООН по Сирії Ґейр Педерсен вказав на швидке погіршення гуманітарної ситуації «та трагічні страждання цивільних осіб».

Він сказав, що Туреччина і Росія можуть і мають відігравати ключову роль у пошуку способу деескалації ситуації.

Наразі міжнародні організації та оглядачі занепокоєні подальшим посиленням воєнної напруженості.

Президент Сирії Башар Асад 17 лютого у телевізійному зверненні попереджав, що його військові не складуть зброю, «поки рано чи пізно» не доможуться повної перемоги. За його словами, життя і економічна ситуація в Алеппо «стануть кращими, ніж будь-коли раніше», після того, як сирійські війська взяли місто під свій повний контроль.

Асад додав, що боротьба за звільнення всієї провінції Алеппо разом із контрольованою повстанцями сусідньою провінцією Ідліб триватиме попри спротив Туреччини.

Туреччина поступово нарощувала свою військову присутність у провінції Ідліб, щоб спробувати стримати наступ сирійських військ. США засудили наступ сирійського уряду на Ідліб і висловили підтримку Туреччині.

Сирійські сили, підтримувані російською авіацією, змогли взяти під контроль більшу частину провінції Алеппо, захопивши за один день близько 30 сіл.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган 12 лютого звинуватив Росію в «різанині» під час дій на підтримку уряду Асада. Турецький лідер пригрозив знищувати сили сирійського режиму «скрізь», якщо турецькі солдати зазнають нових атак.

Режим, підтриманий російськими силами та проіранськими бойовиками, постійно нападає на мирних жителів
Реджеп Тайїп Ердоган

«Режим, підтриманий російськими силами та проіранськими бойовиками, постійно нападає на мирних жителів, здійснюючи масові вбивства та кровопролиття», – заявив Ердоган на зустрічі з депутатами парламенту з владної партії.

Москва, в свою чергу, звинувачувала турецьку сторону в тому, що вона не «нейтралізувала терористів» у провінції Ідліб. Міністерство оборони Росії тоді заявило, що присутність турецьких військ та бронетехніки в Ідлібі значно погіршує ситуацію в цій провінції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG