Доступність посилання

ТОП новини

«Крах банківської системи РФ зруйнує легітимність її уряду»: як Росія приховує реальний стан фінансування ВПК


Підприємство військово-промислового комплексу, яке виробляє танки та важкі вогнеметні системи. Омська область Росії, червень 2023 року
Підприємство військово-промислового комплексу, яке виробляє танки та важкі вогнеметні системи. Омська область Росії, червень 2023 року
Тимофій Рожанський

Після того, як минулого тижня США запровадили новий пакет санкцій проти російського енергетичного сектора, Росія втратила свій найважливіший енергоринок в Європі, на якому продавала 130 мільярдів кубометрів газу. Тож реальні витрати Росії на війну цьогоріч можуть удвічі перевищити оборонний бюджет, вважає фінансист Morgan Stanley та Bank of America Крейг Кеннеді.

Телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки, зібрав думки експертів про те, чи справді Росія втрачатиме мільярди доларів щомісяця внаслідок нових санкцій і до чого це врешті призведе.

У лютому 2022 року Путін новими поправками зобов'язав банки видавати пільгові кредити оборонним підприємствам. До середини року це спричинило аномальне збільшення корпоративного боргу – на $415 мільярдів (майже 20% ВВП). Це перевищує доходи бюджету від продажу нафти та газу.

Фінансист Крейг Кеннеді зазначає, що сьогодні Росія приховує реальний стан справ із фінансуванням військово-промислового комплексу, щоб мати кращий вигляд на переговорах.

Що довше Кремль відкладає перемир'я в Україні, то ймовірніше настання кредитної кризи в країні
Крейг Кеннеді

Але тепер що довше Кремль відкладає перемир'я в Україні, то ймовірніше настання кредитної кризи в країні. Єдиний вихід із ситуації для Росії – домагатися відміни санкцій на переговорах, пише колишній банкір. Публікацію Кеннеді цитує європейський економічний оглядач Financial Times Мартін Сандбу. Він вважає, що корпоративні борги, про які пише Кеннеді, можуть призвести до «краху російської банківської системи, що зруйнує не лише легітимність банків, а й легітимність уряду».

Економічний оглядач та публіцист Максим Блант та російський політолог Іван Преображенський розповіли в ефірі Настоящего Времени, як санкції та мілітаризація економіки Росії позначаються на її стійкості і як це може вплинути на позиції Кремля у майбутніх мирних переговорах.

Рано чи пізно будь-які обмеження будуть обходити
Максим Блант

Нові обмеження на російську нафту, запроваджені країнами Заходу, вже призводять до того, що компанії все частіше дотримуються правил замість спроб їхнього обходу, зазначає Блант. «Рано чи пізно будь-які обмеження будуть обходити. Інша річ, що, можливо, складеться така ситуація, що вигідніше буде таки дотримуватися цих обмежень. Нагадаю, що ніякого ембарго на купівлю російської нафти не існує – є стеля цін. І, швидше за все, все закінчиться тим, що російські нафтові компанії будуть цих обмежень, які вже введені, дотримуватися і продаватимуть російську нафту по 60 доларів за барель», – пояснив експерт.

Вантажні потяги на залізничній станції Краснодар-1. Оскільки ціни на нафту падають, виробники нафти стикаються з проблемами зберігання
Вантажні потяги на залізничній станції Краснодар-1. Оскільки ціни на нафту падають, виробники нафти стикаються з проблемами зберігання

При цьому, на думку політолога Івана Преображенського, санкції ускладнюють фінансування війни, але не змінюють позиції Кремля у переговорах.

Можуть бути заморожені вклади. Це буде дуже серйозний удар по соціальному настрою росіян
Іван Преображенський

«Незважаючи на те, що вони б'ють по інтересах російської економіки, а, відповідно, роблять складнішим фінансування російської війни, вона залишається для Володимира Путіна на першому місці. <...> Крім того, у Росії ходять чутки про те, що зараз, щоб не підвищувати далі банківську ставку, нібито можуть бути заморожені вклади. Це буде дуже серйозний удар по соціальному настрою росіян», – вважає політолог.

Він зазначає, що у Путіна «зберігається надія» виграти війну в Україні, тому він готовий «зазнати будь-яких втрат».

«Останнє, на чому Путін економитиме, – це на військових витратах, – розділяє цю думку Блант. – Спочатку під роздачу потрапить малий і середній бізнес, аграрний сектор, якісь IT-компанії, не пов'язані з виробництвом озброєнь, а вже тільки потім пільгові кредити перестануть отримувати військові заводи.

Нафтові резервуари горять після атаки безпілотника у Клинцях, місті в Брянській області Росії, приблизно за 60 кілометрів від українсько-російського кордону, 19 січня 2024 року
Нафтові резервуари горять після атаки безпілотника у Клинцях, місті в Брянській області Росії, приблизно за 60 кілометрів від українсько-російського кордону, 19 січня 2024 року
Американські санкції прискорюють цей процес знецінення рубля
Максим Блант

Втім, говорити про те, що російський бюджет обвалиться або закінчаться гроші, не доводиться, зазначає економічний оглядач.

«Просто купівельна спроможність цих грошей стрімко тане. І та ситуація, коли Центральний банк, незважаючи на всі титанічні зусилля, не може перемогти інфляцію, продовжиться. І американські санкції прискорюють цей процес знецінення рубля. Надрукувати грошей можна скільки завгодно: хоч трильйон, хоч п'ять , хоч 10, хоч 100. Інша річ, що купувати на ці гроші можна дедалі менше», – пояснює він.

Росіяни стоять у черзі, щоб зняти готівку у банкоматі. Санкт-Петербург, Росія, 2022 рік
Росіяни стоять у черзі, щоб зняти готівку у банкоматі. Санкт-Петербург, Росія, 2022 рік

Заступник голови ВТБ Дмитро П'янов у відкритому листі «Діду Морозу та Снігуроньці» попросив, щоб «ціни швидко не росли».

Регіони, по суті, – банкрути, бо на них повісили величезну кількість витрат
Іван Преображенський

Іван Преображенський додає, що економічні труднощі розбурхують суспільство та викликають невдоволення в регіонах, що також створює ризики для Кремля.

«Ідуть неплатежі по зарплатах, є соціальні проблеми в регіонах. Регіони, по суті, – банкрути, бо на них повісили величезну кількість витрат. Їм доводиться списувати ці гроші. Це все розбурхує суспільство, і суспільство відчуває себе невпевнено, нестабільно і підтискає на Путіна вже знизу», – стверджує політолог.

Раніше США ввели один із найсильніших пакетів санкцій проти російського енергетичного сектора. До списку санкцій потрапили понад 180 танкерів «тіньового флоту» Росії. Як наслідок, Індія та Китай перестали приймати танкери з російською нафтою.

Агентство Reuters з посиланням на послуги відстеження цивільних судів пише, що щонайменше 65 нафтових танкерів кинули якір по всьому світу, зокрема біля берегів Китаю та Росії. П'ять танкерів припинили рух поруч із китайськими портами, ще сім – біля берегів Сінгапуру, інші – біля берегів Росії у Балтійському морі та Далекому Сході.

Тим часом у «Газпромі» готують масові звільнення. Заступник голови правління компанії Олена Ілюхіна направила голові холдингу Олексію Міллеру пропозицію скоротити 40% управлінського персоналу – з 4100 до 2,5 тисячі. Цей лист опублікувало видання 47news, його справжність підтвердили у «Газпромі». У тексті пояснюється, що за останні 20 років чисельність персоналу зросла в кілька разів, а фонд оплати праці складає 50 мільярдів рублів на рік.

2023 року «Газпром» вперше за 24 роки отримав збиток у 629 млрд рублів, а з 2025 року Україна відмовилася експортувати російський газ через свою територію.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG