Доступність посилання

ТОП новини

Що відомо про новий наступ ЗСУ в Курській області?


Кадр з відео безпілотника, знятого 5 січня поблизу Бердина на Курщині. Ймовірно, відео фіксує пересування колони української військової техніки.
Кадр з відео безпілотника, знятого 5 січня поблизу Бердина на Курщині. Ймовірно, відео фіксує пересування колони української військової техніки.

94 російських атаки відбили українські оборонці в Курській області за минулу добу, повідомив Генштаб ЗСУ. У відомстві пояснили: Курська операція мала на меті «не допустити наступ ворога в Сумській області», але детально про її перебіг не інформували.

Інформація про новий наступ ЗСУ на Курщині спершу з’явилася від російських воєнних блогерів. У їхніх повідомленнях йшлося, що українські механізовані колони пішли на північний схід та схід від Суджі, а також у напрямку Леонідового – це на південний схід від Коренево, що контролює Росія. Про результати атаки поки що нічого невідомо – Міноборони РФ лише прозвітувало про те, що нібито її відбило.

Що відомо про новий наступ на території супротивника? Чому Україна пішла вперед саме зараз? Якщо утриматися на території Росії до інавгурації у США президента Трампа, це справді дасть козир для ймовірних переговорів? Розбиралися Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода), який досліджує події на фронті.

Що відомо про наступ ЗСУ на Курщині?

Ймовірно, українські військові просунулися вглиб Росії на 2,7 км, пише OSINT-аналітик Def Mon. Водночас невідомо, чи Україні вдалося закріпити свої позиції, також відзначає він. Українська влада залишається небагатослівною. Про атаку з трьох напрямків зазначив керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко. А керівник Офісу президента Андрій Єрмак коротко резюмував у телеграм-каналі: «Курщина, хороші новини, Росія отримує те, на що заслуговує».

Однак аналітики проєкту Deep State скептичні щодо цих заяв про успіхи ЗСУ на Курщині. Проєкт зазначає, що водночас російська армія проводить наступ на Малу Локню, Свердлікове та Леонідівку, а російські медіа «вибудовують відчуття перемоги і приписують собі в рази більші заслуги».

Детальну інформацію про хронологію нового наступу на Курську область Радіо Свобода зібрало тут.

«Українські війська вийшли до сіл Бердін і Новосотницький. Вчора вони заходили до них. Незрозуміло, чи змогли закріпитися, чи вони були звідти вибиті. Але тим не менш ті ж російські джерела і той же Алаудінов з ранку підтверджують, що бої продовжуються і українські військові в якійсь кількості тримаються десь на околицях цих населених пунктів», – сказав напередодні російський військовий аналітик Ян Матвєєв в ефірі телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки.

Він називає атаку ЗСУ несподіваною для російської армії і дивовижною – тому що «українська сторона відчуває дефіцит сил та техніки».

В українському Генштабі протягом доби не коментували ситуацію, а потім пояснили, що операція змусила армію РФ перекидати значні ресурси до Курської області, послаблюючи їхні позиції на інших напрямках фронту.

Чому Україна пішла в наступ?

Військові експерти, з якими поспілкувалися журналісти Радіо Свобода, до повідомлень про штурм на Курщині ставляться обережно.

Якщо там дійсно йдуть активні бойові дії, хай ворог не знає, що відбувається
Павло Нарожний

«Поки що з відкритих джерел ми знаємо про наступ з Суджі на одне село поруч з містом Суджа. Якось цю тему поширювати я не хочу. Якщо там дійсно йдуть активні бойові дії, хай це буде більш тихо, хай ворог не знає, що відбувається», – сказав напередодні військовий експерт, засновник благодійного фонду «Реактивна пошта» Павло Нарожний в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода Ранок».

Українська армія, ймовірно, прагне відсунути лінію фронту від Суджі, захопивши село Велике Солдатське, припускає Ян Матвєєв. Він припускає, що ЗСУ хочуть розширити територію навколо міста, щоб убезпечити свої позиції.

Можливими причинами нового наступу може бути розвідінформація про плани супротивника перекинути війська на інший напрямок, наприклад, Покровський або відповідь на рух противника в бік українського кордону – щоб не допустити наступу на Суми, прокоментував в ефірі проєкту «Свобода Ранок» секретар комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.

Роман Костенко
Роман Костенко

«Знаю точно, що сьогодні проводилися атаки зі сторони противника. І з допомогою корейських військ, і з допомогою російських військ на інших напрямках. На десантні бригади, на кордон намагалися тиснути», – сказав він.

За словами військового експерта Павла Нарожного, також відомо про декілька спроб ДРГ противника зайти до Сумської області, прикордонники знищували ці групи на вході в Сумщину.

Що відбувається у прикордонні Сумщини?

Про ДРГ супротивника каже і кореспондентка Радіо Свобода в Сумській області Альона Яцина. За її словами, ситуація на прикордонні досить напружена тривалий час.

«5 січня була спроба прориву державного кордону групами противника з використанням техніки. Але ці спроби були невдалі і Сили оборони України змогли їх фактично знищити», – сказала вона у коментарі Донбас.Реалії.

Крім цього, розповідає журналістка, кілька днів вибухи з прикордоння чули навіть в обласному центрі. Тут збільшилася кількість обстрілів з усіх видів зброї, працює механізована техніка, на деяких ділянках чути черги зі стрілецької зброї – зокрема в Хотінській, Миропільській громадах. Це може бути робота як і мобільно-вогневих груп, так і робота, спрямована на знищення диверсійно-розвідувальних ворожих груп, які час від часу намагаються зайти на українську територію.

Збільшилась кількість обстрілів і зменшилась кількість офіційної інформації щодо них
Альона Яцина

«Збільшилась кількість обстрілів і зменшилась кількість офіційної інформації, яка дається щодо них. І також ми бачимо, що в офіційних повідомленнях цифра кількості обстрілів, навіть якщо брати більш важке озброєння (ті самі КАБи – це те, що складно, скажімо так, приховати або не дорахуватися) дещо занижується. Зі збільшенням обстрілів це дуже-дуже сильно видно в кожному пересічному громадянину», – пояснює Яцина.

Через що іще новий наступ ЗСУ на Курщині відбувся саме зараз?

«Сирський ще вкінці минулого року обіцяв контрнаступ. Можливо, те, що ми зараз бачимо, воно і є», – говорить в ефірі Радіо Донбас Реалії ізраїльський військовий аналітик Давид Гендельман.

За його словами, теперішні події – логічне продовження наступу на Курщині, який почався у серпні.

«Швидше за все, це була спроба струсити шахову дошку, оскільки наступ росіян на Донбасі (влітку 2023 року – ред.) на користь України складався несприятливо. Обороною утримувати ділянки складно, залишилося менше половини від того, що контролювала українська армія на піку, тому проводити наступ на тих чи інших напрямках логічно. На порядку денному стояло два варіанти – або посилювати оборону там, або спробувати нанести удар на якомусь іншому напрямку, щоб відтягнути сили, засоби противника і увагу російського керівництва», – каже експерт.

Давид Гендельман
Давид Гендельман

Він додає: важливу роль грає політичний фактор, адже скоро відбудеться інавгурація Дональда Трампа. Про політичну складову говорить і Павло Нарожний: «Ворог сам собі в голові придумав якісь перемовини, які стануться з Трампом. І вони хочуть вийти на ці перемовини на початок каденції Трампа на сильних позиціях».

Важливою для переговорів позицію України на Курщині назвав Державний секретар США Ентоні Блінкен. Він нагадав, що адміністрація президента Джо Байдена, яка залишає посаду, хоче забезпечити, щоб «Україна мала якомога сильнішу руку для гри».

Новий наступ ЗСУ на російській території може бути і відволікаючи маневром, щоб створити плацдарм в Брянській, Бєлгородській областях, або в тій же Курській області: «просто не в тому напрямку, необов’язково в північно-східному. Довгий час говорили, що, можливо, північно-західний кут буде більш перспективним», каже Гендельман.

Однак зараз зарано робити висновки про мету і масштаб дій, підкреслює він.

Водночас співрозмовники Радіо Свобода спростовують тезу російської пропаганди, що мета наступу ЗСУ – захопити Курську АЕС.

«Не можна зробити таку ювелірну операцію і безболісно її відрізати. Тому я вважаю, що наступ на цю атомну електростанцію абсолютно нереальний. І коли під час Курської операції українські військові займали більшу територію, зараз відступили, ця АЕС була в такій нібито кишені, тобто ми на неї свідомо не йшли, навіть не відрізали атомну електростанцію, не оточували, хоча теоретично мали таку можливість», каже Павло Нарожний.

Курська АЕС
Курська АЕС

Ця операція успішна?

«Успіх є, але його не можна назвати великим», – так зараз характеризують ситуацію на Курщині експерти, з якими поспілкувалося Радіо Свобода.

Це більше схоже на покращення тактичних позицій
Павло Нарожний

«Мені більше це схоже не на сильний, потужний контрнаступ, коли в бій кинуть дві-три бригади, які наступають, а більше схоже на покращення тактичних позицій. Чи розвинеться це в більший контрнаступ, сказати важко», – говорить засновник благодійного фонду «Реактивна пошта» Павло Нарожний.

Зараз триває туман боїв, а ті чи інші тактичні дії відбуваються не в тому масштабі, який дозволяє робити висновки, тому оцінювати ситуацію складно.

За словами Гендельмана, інформація переважно надходить з російського боку.

«Якщо порівняти з великим українським наступом у серпні, коли в перші 5 днів від української сторони взагалі не було ніякої інформації, зараз єдине цінне, що з’являється, – офіційне українське визнання, що ведуться наступальні дії. А що, де, як, в яких масштабах – теж, в принципі, інформаційна блокада. Але і з російської сторони немає стільки інформації, щоб можна було робити певні висновки», – додає експерт.

Підсумок, який можна зробити зараз, – що значних успіхів в української сторони немає, каже ізраїльський військовий аналітик, але далі важливо розуміти, які взагалі сили задіяні, чи вводитимуть додаткові резерви, що буде на іншому напрямку тощо.

«Більше половини Курського плацдарму росіяни вже відбили назад, тому зрозуміло, що вони намагаються продовжувати (це робити – ред.). Для них, в принципі, у суто воєнному плані, якщо є така можливість, краще бити по флангах, підбивати клини, обов’язково протидіяти прямо в лоб, наприклад, одночасно зі сходу і заходу, щоб перетворити увесь цей Курський плацдарм, якщо не у повний котел, то щонайменше створити загрозу з флангу. Мабуть, вони намагаються це робити. Зрозуміло, застосовуються місцевість, топографія і так далі. Тобто обидві сторони діють цілком логічно в заданих їм політичних рамках», – підсумовує Гендельман.

  • У звіті американського Інституту вивчення війни від 6 січня вказано, що українські сили нещодавно просунулися вперед у південному Бердині, центральній частині Руського Поперечного і центральній частині Новосотницького на північному сході від Суджі у Курській області РФ.
  • 5 січня керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко повідомив, що «російські війська в Курську зазнали атаки з кількох напрямків, що стало для них несподіванкою».
  • У Міноборони РФ підтвердили, що ЗСУ почали новий штурм на Курщині.
  • 6 січня Генштаб ЗСУ повідомив, що в Курській області авіація РФ завдає ударів керованими авіаційними бомбами по території Росії.
  • Збройні сили України почали операцію в Курській області 6 серпня, зайнявши понад 1 тисячу квадратних кілометрів. Потім російська армія, використовуючи на Курщині і військових Північної Кореї, змогла відбити частину території.
  • У листопаді агенція Reuters із посиланням на високопоставлене українське військове джерело, яке працює в Генеральному штабі України, повідомила, що Україна через російські контратаки втратила понад 40% території в Курській області РФ, яку вона захопила під час бойових дій у серпні. За даними джерела, Росія розгорнула близько 59 тисяч військових у Курській області.
  • Курська операція Збройних сил України зазнала критики, зокрема від деяких військових експертів. Хоча операція підняла військовий дух, основні зауваження стосуються обмеженого впливу на хід війни і високих втрат.
  • Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський у грудні заявив французькому виданню Le Monde, що не мав іншого вибору, ніж проводити Курську операцію у 2024 році, бо армія РФ могла прорватися на Сумщину і Харківщину.
  • Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю марафону 2 січня також виступив на захист операції, наголосивши, що вона мала великий вплив на країни Глобального Півдня.
  • Голова Військового комітету НАТО, адмірал Роб Бауер вважає, що операція ЗСУ у Курській області створила стратегічну проблему для Росії.
  • У грудні, на підсумковій щорічній пресконференції, президент Росії Володимир Путін сказав, що не може назвати дати, коли Росія зможе витіснити українські війська з Курської області.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

Форум

XS
SM
MD
LG